جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 مرداد 1391 - ساعت 17:26
شماره خبر: 100818533060
مدير کل ميراث فرهنگي فارس خبر داد:
آغاز سومين فصل کاووش در غار سيده خاتون ارسنجان
جام جم آنلاين: مدیرکل میراث فرهنگی فارس از شروع مجدد و سومین فصل از کاووش‌های مشترک باستان شناسان ایران و ژاپن در غار سیده‌خاتون شهرستان ارسنجان خبر داد.

فریدون فعالی با اشاره به این‌که این فصل از کاووش‌ها در راستای کاوشهای دو فصل گذشته است ادامه داد: در این فصل با تلاش باستان‌شناسان شاهد برپایی کارگاهی در داخل غار هستیم تا پس از انجام پاکسازی‌های لازم در دهانه ورودی غار و برداشت دیواره خشکه چین موجود، کاوش آغاز شود.

  فعالی افزود: بر اساس کاووش‌های انجام گرفته در مقابل غار در دو فصل گذشته، لایه‌هایی متعلق به دوره‌های فراپارینه‌سنگی و پارینه‌سنگی میانی شناسایی شده است که این موضوع نشان اهمیت جایگاه تاریخی این مکان در دوره‌های مختلف تاریخی دارد.

 غار سیده خاتون در بخش مرکزی شهرستان ارسنجان قرار گرفته و قدمت آن به پیش از تاریخ برمی‌گردد. نام این غار برگرفته از نام شخصی است که سال‌ها پیش در این مکان زندگی می‌کرده است. این اثر در فاصله 4 کیلومتری جاده ارسنجان به آباده طشک قرار دارد. دهانه این غار 42، عمق 32 متر و ارتفاع دهانه 40 متر است.

غار سیده خاتون در تاریخ 20/6/1385 و به شماره 16038 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است و بر اساس قوانین مجازات اسلامی تصرف و یا تخریب آن پیگرد و مجارات قانونی دارد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
اين تحقيق توسط يک گروه باستان شناسي از کشور ژاپن انجام شد