جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 11 شهريور 1391 - ساعت 11:33
شماره خبر: 100821449226
از نبرد الجزاير تا شب روي شيلي
جام جم آنلاين: جنبش "نم" باعث شد تا تجدید خاطره‌ای با فیلم‌هایی کنیم که سالهاست از پخش آنها می‌گذرد؛ فیلم‌هایی که اوایل انقلاب از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و در زمان خود مورد توجه هم قرار گرفته بود.

نسل ما در آن زمان، هنگامی که این فیلم‌ها پخش می‌شد، جوان و نوجوانانی بودیم که شور و حال انقلابی داشتیم و نیازمند خوراک فکری و روحی و این خوراک با این فیلم‌ها برای جوانان و نوجوانان اوایل انقلاب مهیا می‌شد.

فیلم‌هایی که گرچه پیش از انقلاب ساخته شده بودند اما از تلویزیون دوران شاه پخش نمی‌شد و حتی اهمیتی هم به آنها داده نمی‌شد، اما بواسطه پیروزی انقلاب این فضا برای جامعه ایجاد شد که بتواند با جنایاتی که کشورهای غربی و آمریکا علیه مردم دنیا مرتکب می شوند، آشنا شوند و دموکراسی و حقوق بشر ادعایی آنها را به تماشا بنشینند؛ از نبرد الجزایر گرفته تا شب روی شیلی، عمر مختار تا گاندی و ...بسیاری فیلم‌های سینمایی دیگر که در دنیا ساخته شده است.

نبرد الجزایر فیلمی است که عمق جنایات دولت فرانسه را در این کشور مسلمان نشان می‌دهد؛ فیلمی درخور توجه و تاریخی از عدم رعایت حقوق بشر، عدم رعایت عزت انسان‌ها، کینه و خشم اروپای به اصطلاح متمدن از مردم مسلمان کشوری که در اشغال ارتش فرانسه است و نمی خواهد زیر یوغ دولت استعمارگر فرانسه باشد.

همه تصاویر و اتفاقاتی که در این فیلم روایت می شود واقعی است و حقیقت دارد.

در دهه 50 میلادی مردم الجزایر با مقاومت و ایستادگی مقابل ارتش جنایتکار فرانسه قیام می‌کنند و استیلای چندین دهه این رژیم را در هم می شکنند.جبهه مقاومت مردمی از ویژگی‌های انقلاب مردم الجزایر علیه ارتش فرانسه است.

شکنجه و قتل و غارت توسط ارتش و کماندوهای ویژه ارتش فرانسه به خوبی به تصویر کشیده شده است، کشوری که اکنون خود را مهد دموکراسی و فرهنگ و تمدن می‌داند!کشوری که اکنون داعیه دار رعایت حقوق بشر در اقصی نقاط جهان است و وامصیبتا سر می دهد به خاطر اعدام یک جنایتکار و قاچاقچی مواد مخدر.

زیاده خواهی و زیاده طلبی کشورهای غربی برای دست اندازی و دستیابی به منافع کشورهای دیگر همچنان ادامه دارد و به شکل های گوناگون در جهان پیاده می شود.

به دلیل ماهیت افشاگرانه این فیلم، اکران نبرد الجزایر تا پنج سال در فرانسه ممنوع بود و توسط برخی از مقامات دولتی محکوم شد.دهه 60 میلادی، دهه رهایی از استعمار در بسیاری از کشورهای جهان بود و بسیاری از این فیلم به عنوان الگویی برای جنگ های شهری و چریکی یاد می کنند.

از نبرد الجزایر به شب روی شیلی می رسیم، کشوری در آمریکای لاتین با پیشینه مبارزاتی ضد امپریالیستی در این منطقه.

آمریکا برای ماندگاری این کشور در جرگه کشورهای زیر سلطه خود دست به هر اقدامی می‌زند تا شیلی تحت سلطه واشنگتن باقی بماند.

حتماً این فیلم را تماشا کرده‌اید و با جنایاتی که علیه مردم این کشور شد، آشنا شدید، جنایاتی که تصور آن بسیار سخت است، شکنجه های جسمی و روحی و روانی که در شیلی علیه مردم و انقلابیون این کشور رخ داد، بسیار فجیع و غیر قابل تصور بود.

این اقدامات تنها برای برپایی حکومتی دیکتاتور که سرسپرده آمریکا باشد، انجام می‌شد.
آیا می توان جنایاتی که آمریکایی ها و اروپایی ها در سراسر دنیا انجام داده‌اند فراموش کرد؟

 گوشه گوشه تاریخ نه چندان دور آمریکا و اروپا شاهد جنایاتی است که مدعیان رعایت حقوق بشر و دموکراسی انجام داده‌اند و اکنون خود را سردمدار استقرار دموکراسی در دیگر کشورها می دانند.

چگونه می توان این ادعا را باور کرد در حالی که اکنون هم این کشورها به گونه‌ای دیگر همین جرم و جنایات را مرتکب می شوند؛ تروریست ها را در سوریه مسلح می‌کنند تا با اقدامات جنایتکارانه، دولتی را سرنگون کنند که در خط مقدم جبهه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی است و از سوی دیگر نسبت به جنایات آل خلیفه در بحرین سکوت می‌کنند.

نبرد الجزایر، شب روی شیلی، عمر مختار،گاندی و ...فیلم‌های دهه‌های گذشته هستند،اما این جنایات پایان نیافته و اکنون نیز دنیا باید با جنایات غرب علیه بشریت بویژه مسلمانان آشنا شود، نسل‌ حاضر نیازمند دریافت خوراک روحی و فکری در این زمینه است.

نبرد سرنوشت ساز مردم آزاده جهان شب، روی شیلی را به شب روی آمریکا تبدیل خواهد کرد.اقدام رسانه ملی درخور توجه و قابل تقدیر است و امید می‌رود که پخش اینگونه فیلم‌ها ادامه داشته باشد.

محمد صفری-جام جم آنلاین


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
ولايتي :

گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

رسانه‌هاي خارجي، اجلاس تهران را شکستي براي سياست‌هاي آمريکا دانستند

کليه اعضاي اوپک و ديگر کشورهاي عضو مجمع بين‌المللي صادرکنندگان گاز در اجلاس تهران حضور دارند