جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 03 اسفند 1395 / 24 جمادي الأول 1438 / a 21 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سرگرمي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 30 مهر 1391 - ساعت 08:30
شماره خبر: 100825759150
عرضه مستقيم گاو
جام جم آنلاين: شیر تو شیر شدن اوضاع لبنیات، اتفاق خوبی نیست که کسی از آن استقبال کند. این چنین شیری خدا کی آفرید؟.

فلذا این که یک مقام محکم صنفی لبنی به ضرس قاطع اعلام بفرماید که ایهاالناس، در زمینه صنایع لبنی به زیان‌دهی رسیده‌ایم؛ اصلا خوب نیست و امیدواریم که در روزهای آتی، حرف ایشان از بیخ تکذیب گردد، بلکه خیال ما و سایر مسئولان عزیز از این حیث راحت شود.

ناراحتی خیال بد چیزی است. خواب نوشین را از چشم آدم می‌رباید و باعث می‌شود که شما هی در سر جایتان غلت و واغلت بزنید.

به زبان فصیح مشهدی:

تا سحر جُل مِزِنوم، خُو به سراغُم نِمیَه

هی دلُم مثل بچه، بَهنۀ بیجا مِگیره

زیرنویس فارسی: تا سحرگاهان در جای خودم غلت می‌زنم و خواب به سراغ بنده نمی‌آید. دل من مثل بچه‌ها به طور مرتب بهانه‌های بیجا و بی‌مورد می‌گیرد. (خدایش بیامرزاد عماد خراسانی عزیز، شاعر خوش ذوق شعر محلی عاشقانه «یرگه کار مو و تو دره بالا مگیره» را که ما یک بیت آن را در بالا خرج شیرش کردیم و امیدواریم که ما را ببخشاید.)

اصل خبر: «مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با اشاره به واردات شیرخشک صنعتی با ارز آزاد، گفت: بخشی از شیرخشک‌های وارداتی در گمرک‌های کشور، به بهانه‌های مختلف بلوکه شده و ترخیص نمی‌شود. وی با بیان این که کارخانه‌های لبنی، شیرخام را همچنان با قیمتی بیش از رقم توافق شده با دامداران (کیلویی 930 تومان) می‌خرند، افزود: متاسفانه غیر از چند دامداری در تهران، بقیه دامداری‌ها برای عقد قرارداد با کارخانه‌های لبنی از خود رغبتی نشان نداده‌اند و هم اکنون زیان کارخانه‌های لبنی به منفی یک درصد رسیده است.» (به نقل از خبرگزاری شیرنا!)

بسته پیشنهادی: بنی‌آدم، همگی، کلهم اجمعین، باید که برای رشد خود حتما شیر بخورند. اگر شیر لازم نبود که خدا گاوشیری را نمی‌آفرید. فلذا همه ـ دولت و ملت ـ باید دست به دست هم دهیم و مشکلات مربوط به شیر و گرانی آن را حل و فصل کنیم. بنده شیرپاک خورده به سهم ناچیز خود در این راستا عرایضی دارم:

1ـ حذف واسطه: با کنار گذاشتن واسطه‌های مختلف، اصل جنس، یعنی خود گاو را به سوپری‌های محل تحویل دهیم. تاریخ نشان داده که هرجا سخن از شیر بوده، همیشه پای یک گاو در میان بوده است. شما همین حکایت تاریخی عمیق و فلسفی «اتل متل توتوله» را ملاحظه بفرمایید. همان اول کار صحبت از گاو حسن در میان است که بررسی کنید ببینید گاو حسن چه جوره؟... و بعد از بحث و بررسی‌های کارشناسانه بسیار توسط کمیته تحقیق و تفحص معلوم می‌شود که گاو مربوط «نه شیر دارد و نه جایگاه ارائه شیر» و سپس در مراحل بعد مشخص می‌شود که اصلا گاوی در کار نیست و گاوش را بردند هندستون که همان هندوستان فعلی باشد که در پرداخت پول گاز و نفت ما تعلل می‌کند.

2ـ خشک کردن شیر: اگر واردات شیر خشک از خارج به هر دلیلی فعلا با مشکل مواجه است؛ عجالتا از روش‌های سنتی کم هزینه برای تولید شیر خشک استفاده کنیم. یه نایلون درست و حسابی را باد کنیم؛ سپس یواش از پشت گاو به وی نزدیک شویم و ناغافل نایلون را بترکانیم. مطمئن باشید که شیر گاو به شدت خشک خواهد شد. نشد، با شما خشکه حساب می‌کنم.

3ـ واریز شیرانه: دولت هم می‌تواند کاری بکند. همچنان که در قضیه نان، مبلغی بابت مابه‌التفاوت افزایش نرخ نان به یارانه اضافه کرد؛ یک مبلغ ماهانه نیز تحت عنوان مثلا «شیرانه» به ملت بدهد. جای دوری نمی‌رود. بچه‌های مردم شیر می‌خورند، بهتر رشد می‌کنند، بهتر فکر می‌کنند.

4ـ لبنیات خودساخته: سابق بر این، مردم خودشان اگر گاو نداشتد، یک دبه شیر از یک گاوداری می‌خریدند، به منزل می‌آوردند و خودشان از آن ماست و پنیر و کره و کشک و قرقروت و سایر مشتقات لبنی را استخراج می‌کردند. تحت نظارت کیفی خودشان، هم سالم‌تر بود، هم که ایجاد اشتغال می‌کرد. مثلا یکی از آشنایان خود بنده، شیر صاف می‌کرد. البته کرارا به وی توضیح داده بودم که از زیرپوش‌های دست دومش برای صاف کردن شیر استفاده نکند. این جوری که بیشتر، زیرپوشش صاف می‌شود.

رضا رفیع


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: