جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 04 آبان 1395 / 23 محرم 1438 / a 25 Oct 2016    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 19 آبان 1391 - ساعت 14:13
شماره خبر: 100827421416
وزير بهداشت خبرداد
اختصاص 600 ميليون دلار براي دارو
جام جم آنلاين: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اختصاص 600 میلیون دلار ارز برای واردات دارو خبر داد.

 به گزارش  واحد مرکزی خبر، دکتر مرضیه وحید دستجردی پنج شنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، کل نیاز به ارز را دو و نیم میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال 91 تا پایان شهریور متاسفانه ارزی برای دارو در اختیار شرکت های دارویی که وارد کننده مواد اولیه و دارو هستند قرار داده نشده بود از این رو با وجود ذخایر خوبی که برای دارو تعبیه کرده بودیم،‌ اینها به تدریج مصرف شدند.

وی افزود: بسیار امیدواریم که بانک مرکزی با تعهدی که در این زمینه کرده اند، از این پس میزان ارز مورد نیاز را با سرعت بیشتری در اختیار شرکت های دارویی قرار دهد، البته با همین مبلغ هم ما به سرعت سعی کردیم کمبودها و نبودها دارویی را جبران کنیم و مقدار بسیار زیادی از کمبودهای هم جبران شد.

دکتر دستجردی  گفت: ما تلاش بسیاری کردیم که ارز مرجع در شش ماهه اول در اختیار شرکت های دارویی قرار گیرد ولی موفق نشدیم و نمی دانیم که ارز کجا مصرف شده است.

وی افزود: با وجود تولید حدود 97 درصد داروها و 50 درصد مواد اولیه دارویی بالاخره گرفتاری داریم که نشان می دهد تولید در داخل و با هر آنچه در توان، تنها راه برای آینده است.

دستجردی تصریح کرد: ما کار بسیار خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادیم به گونه ای که از رونمایی دو دارو در سال 1380، امروز به 31 داروی زیست فناوری رسیدیم و امروز جزو چهار کشور اول منطقه و 12 کشور بی نیاز از نظر تولید این نوع داروها هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: 56 دارو را در حمایت داریم که همه داروهای زیست فناوری هستند یا فناوری بالا دارند با کاربرد در بیماریهایی مانند سرطان، ام اس، خون و مانند آن دارند، 320 قلم دارو را هم در فراخوان سوم اعلام کردیم که متخصصان روی آن کار می کنند.

وی افزود: بسیاری از آنها مواد اولیه داروها هستند و ما امیدواریم همچنان از شرایط تحریم ها به عنوان فرصت بزرگ استفاده کنیم و بتوان نزدیک به 100 درصد داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنیم.

وزیر بهداشت درباره تامین داروهای خارجی مورد نیاز برخی بیماران افزود: ما شرکت های تک نسخه ای داشته و داریم که برخی داروهای خارجی را وارد می کردند ولی با تغییر نرخ ارز، قیمت های آن به سه تا چهار برابر رسیده و این شرکت ها دست نگه داشته اند چرا که نمی دانند خریداری خواهد داشت یا نه از این جهت، با همکاری یکی از دانشگاه های علوم پزشکی، داروخانه 13 آبان و برخی متخصصان ورود دارو، مرکزی برای ورود سریع داروهای تک نسخه ای تاسیس می شود که البته نرخ آن آزاد خواهد بود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: