جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
تاريخ
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 09 آذر 1391 - ساعت 11:18
شماره خبر: 100829130305
زنده باد مدرس
جام جم آنلاين: پیرمردی است تکیده، عصایی بر دست، لباسی مندرس بر تن، لاغراندام، زاهد و قانع اما اینها همه ویژگی‌های مدرس نیست. آنچه شهید آیت‌الله مدرس را به تقویم تاریخ کشورمان پیوند زد شجاعت، ظلم‌ستیزی و مبارزه بی‌امان او با استعمار بود.

امام خمینی (رحمه‌الله علیه)‌ با همه ویژگی‌های بی‌نظیر خود بسیار تحت تاثیر مرحوم مدرس قرار داشت. شاید بتوان گفت: با مطالعه آثار و سخنان امام (ره)‌ بخوبی درمی‌یابیم که ایشان در مورد هیچ فردی تا این حد سخن نگفته و به تجلیل نپرداخته باشند.

امام، مدرس را الگویی برای روحانیون جوان معرفی می‌کند و می‌گوید:

«من ایشان را دیده بودم. او یکی از اشخاصی بود که مقابل ظلم ایستاد ... مقابل قدرت شوروی بزرگ ایستاد ... مقابل رضاشاه ایستاد، تا آخرین نفس ایستاد ... مدرس تنها مرد بزرگی بود که با او (رضاشاه)‌ مقابله کرد ... مدرس مردی بود با منطق قوی، اطلاعات خوب و شجاع ... آن‌که در مجلس (با رضاخان)‌ مخالفت می‌کرد جبهه ملی نبود، مدرس بود. نهضت آزادی نبود، مدرس بود که می‌ایستاد.»

امام که در جوانی در جلسات مجلس به عنوان تماشاچی حضور می‌یافت، فضای مجلس را چنین توصیف می‌کند: «من آن وقت رفتم مجلس برای تماشا، جوان بودم. مجلس آن وقت تا مدرس نبود مثل این که چیزی در آن نیست. مثل این که محتوا ندارد... مجلس منتظر بود که مدرس بیاید، با این که با او بد بودند ولی مجلس کانه احساس نقص می‌کرد وقتی مدرس نبود.»

امام هر گاه که می‌خواست به قدرت روحانیت اشاره کند، از مدرس یاد می‌کرد. تعابیر امام درباره شهید مدرس نیز خواندنی است آنجا که او را «روحانی متعهد پاک‌سیرت و پاک اندیشه، اولین مرد مجاهد در رژیم منحوس پهلوی، وارسته و آزاد از هوای نفسانی، مستقل و ساده‌زیست» معرفی می‌کنند.

فردا، دهم آذر، سالروز شهادت مردی است که سیاست را عین دیانت می‌دانست و نمونه یک روحانی شجاع و سیاستمدار بود که در برابر ظلم، سر خم نکرد. روز شهادت مدرس، روز مجلس نامگذاری شده است.

علی عظیمی​ ‌-‌ جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: