جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 12 دي 1389 - ساعت 16:22
شماره خبر: 100832094411
تلويزيون پلاسما پرمصرفترين است
جدول مصرف انواع تلويزيون
جام جم آنلاين: بیش از 95 درصد خانواده های ایرانی در خانه های خود تلویزیون دارند و بررسی ها نشان می دهد میزان استفاده از تلویزیون های با وضوح تصویر بالا که میزان برق مصرفی آنها بسیار بیشتر از تلویزیون های قدیمی است در میان خانواده ها در حال افزایش است.

به گزارش مهر، طبق برآوردهای انجام شده امروزه بیش از 13 میلیون دستگاه تلویزیون در ایران وجود دارد و میزان قابل توجهی از برق مصرفی بخش خانگی به این دستگاه ها اختصاص دارد بنابراین استفاده درست از تلویزیون می تواند نقش موثری در کاهش هزینه برق مصرفی خانوار همگام با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها داشته باشد.
 
طبق برآوردهای انجام گرفته تلویریون در خانوارهای شهری روزانه بطور متوسط 6 ساعت روشن است و حتی در بسیاری از خانه های ایرانی، تلویزیون چاشنی میهمانی ها و نشست های خانوادگی به شمار می رود. از این گذشته استفاده از ویدئو و بازی های ویدیویی مانند میکرو، سگا و پلی استیشن نیز بر ساعات مصرف تلویزیون می افزاید.

در همین حال با تغییر سلیقه خریداران و تمایل آنها به استفاده از تلویزیون هایی با اندازه های بزرگتر و با کیفیت تر، بازار مصرف به سمت عرضه انواع تلویزیون های با وضوح تصویر بالا - HDTV – سوق پیدا کرده و به همین دلیل جعبه های جادوی قدیمی به نمادی از پرده های سینمایی تبدیل شده اند.
 
اما اکثر مردم این دستگاه ها را یکی از دستگاه های خانگی مانند یخچال می دانند و توجهی به میزان برق مصرفی آن ندارند در حالی که نتایج تحقیقاتی نشان می دهد که انواع مختلف تلویزیون - قدیمی، ال سی دی ، ال ای دی و پلاسما و... - میزان برق مختلفی مصرف می کنند که آگاهی از این موارد می تواند مصرف کنندگان را در استفاده بهینه از این کالای ضروری کمک کند.

پلاسما و LCD پرمصرفترین تلویزیون های بازار 

عضو کمیته ملی برق و الکترونیک ایران تلویزیون های پلاسما را از جمله پرمصرف ترین نوع تلویزیون عنوان کرد و گفت: تلویزیون های پلاسما به خاطر رنگ سیاه غالب، کنتراست بسیار بالا و سرعت بالای تغییر تصاویر بهترین انتخاب برای تماشای مسابقات ورزشی و فیلمهای اکشن هستند اما همیشه به خاطر مصرف بالای انرژی در بازار شناخته می شوند.
 
علیرضا خمسه با بیان اینکه تحقیقات انجام شده نشان می دهد که همچنان تلویزیون های تیوپی قدیمی باصرفه ترین تلویزیون ها از نظر مصرف انرژی برق هستند اظهار داشت: بعد از تلویزیون های پلاسما، LCD ها به دلیل داشتن تکنولوژی کریستال مایع و تقویت کننده ها بیشترین مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند.
 
وی با بیان اینکه مساحت نمایشگر تلویزیون ها نیز عامل مهمی در میزان مصرف برق آنها به حساب می آیند تصریح کرد: هرچه مساحت نمایشگر تلویزیون بیشتر باشد میزان انرژی برقی که مصرف می کند بیشتر خواهد بود.
 
گفته شده که تلویزیون های تیوپی قدیمی که باصرفه ترین تلویزیون ها از نظر مصرف انرژی برق محسوب می شوند در هر اینچ مربع خود حداکثر 0.23 وات برق مصرف می کنند و این در حالی است که تلویزیون های LCD و پلاسمای امروزی به ترتیب در هر اینچ مربع 0.27 و 0.36 وات برق مصرف می کنند.
 
به این ترتیب تلویزیون های قدیمی که حداکثر اندازه 32 اینچی داشته و در نهایت مساحت نمایشگر آن به 490 اینچ مربع می رسد حدود 112 وات در ساعت، تلویزیون های LCD با اندازه 42 اینچی که این روزها معمولا پرطرفدارتر بوده و مساحتی برابر 750 اینچ مربع دارند 202 وات در ساعت و تلویزیونهای پلاسما که معمولا 58 اینچی هستند با مساحت 1440 اینچ مربعی 518 وات در ساعت برق مصرف می کنند.
 
خمسه تاکید کرد که تلویزیون های LED موجود در بازار به دلیل وجود لامپ های کم مصرف بسیار کمتر از پلاسما و ال سی دی برق مصرف می کنند که در تکنولوژیهای جدید معمولا از لحاظ مصرف انرژی به صرفه تر محسوب می شود.
 
باید توجه داشت که تلویزیون های HDTV  حتی در زمان خاموش بودن هم حدود یک وات در ساعت انرژی برق مصرف می کنند.

جدول مقایسه ای انواع تلویزیون موجود در بازار ایران 
 
 نوع تلویزیون  میزان برق مصرفی
 32 اینچی  قدیمی تیوپی  112 وات در ساعت
 40 اینچی LED  145 وات در ساعت
 40 اینچی LCD  200 وات در ساعت
 40 اینچی پلاسما  350 وات در ساعت

مقایسه تلویزیون های LCD و LED با توجه به اندازه نمایشگر  

اندازه نمایشگر LCD LED
47 اینچ 250 وات درساعت  170 وات در ساعت
42 اینچ 210 وات در ساعت  150 وات در ساعت
37 اینچ 170 وات در ساعت 140 وات در ساعت
 

نگرانی طرفداران مصرف بهینه انرژی از افزایش HDTV ها

استقبال از تلویزیون های با وضوح تصویر بالا نگرانی فعالان محیط زیست و طرفداران مصرف بهینه انرژی را در دنیا نیز به همراه داشته تا جایی که بسیاری از کشورها به فکر وضع قوانین جدید برای طراحی و تولید نسل های آینده انواع تلویزیون ها افتاده اند.

برای مثال کارشناسان انرژی در آمریکا به عنوان بزرگترین بازار تلویزیون های HDTV قوانین سختی برای کاهش مصرف، افزایش اندازه تلویزیونها و به دنبال آنها افزایش مصرف انرژی بکار گرفته اند تا بحرانهای جدی در زمینه صرفه جویی و ذخیره انرژی افزایش نیابد.
 
برای مثال کارشناسان کمیسیون انرژی در شهر کالیفرنیا از سال گذشته مقررات الزامی و مهمی را برای تولیدکنندگان تلویزیون های با وضوح تصویر بالا وضع کرده اند تا بر اساس آن، از ابتدای سال 2011 تلویزیون های HDTV با اندازه های بزرگتر از 58 اینچ مصرف انرژی تا سه برابر کمتر از تلویزیونهای امروزی تولید شود و مصرف این تلویزیون ها از سال 2013 هم به کمتر از نصف مصرف این تلویزیونها در حال حاضر کاهش پیدا کند.
 
این کمیسیون اعلام کرده است که با اجرای این مقررات جدید انتظار می رود تا بیش از یک میلیارد دلار در سال در هزینه های مصرف برق صرفه جویی شود.
 
این کارشناسان معتقدند این قوانین حتی در سالهای آینده و با ورود تکنولوژی های جدید مانند تلویزیون های سه بعدی به بازار باید سخت تر هم بشود.
 
کارشناسان انرژی امیدوارند که به دنبال نگرانی های مربوط به بحران های آینده انرژی و افزایش تعرفه های مصرف انرژی، تلویزیونهای HDTV با اندازه های بزرگتر در سالهای آینده تقاضای کمتری در بازار داشته و یا حتی دچار رکود نسبی شوند. در واقع کارشناسان و فعالان بازار معتقدند وضع و اجرای قوانین جدید شاید تنها راه نجات بازار از تلویزیونهای بزرگ و پرمصرف در سال های آینده باشند.

ضرورت تلاش برای کاهش مصرف انرژی 

علاوه بر نیاز به وضع قوانین و الزامات مناسب برای جلوگیری از ورود تلویزیونهای پر مصرف که قاعدتا باید از سوی مسئولان دنبال شود در استفاده از این وسیله نیز با برخی مسائل می توان تا حدی از مصرف زیاد انرژی آن جلوگیری به عمل آورد.
 
برای صرفه جوی بیشتر باید عادت استفاده از تلویزیون به عنوان چاشنی مجلس را نیز کنار گذاشت. به کار بردن وسایل صوتی نظیر رادیو ضبط در این موارد بسیار مناسبتر، اقتصادی تر و دلپذیرتر است.
 
نگهداری درست از تلویزیون مصرف آن را کاهش می دهد پس تا حد ممکن از روشن و خاموش کردن های مکرر خودداری کنیم و در تلویزیون هایی که دکمه خاموشی موقت دارند باید حتماً از این دکمه استفاده شود. همچنین توصیه می شود دستگاه را در نزدیکی منابع حرارت زا مانند شوفاژ، بخاری و غیره قرار ندهیم. پشت تلویزیون نباید به جایی چسبیده باشد تا گردش هوا به راحتی صورت بگیرد و دو شاخه تلویزیون و هر وسیله صوتی تصویری دیگر را هنگامی که نیازی به استفاده ندارید از پریز خارج کنید.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
صرفه‌جويي برق در اوج ساعات مصرف از ديد کارشناسان بسيار باارزش توصيف شده است