جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 09 فروردين 1390 - ساعت 16:21
شماره خبر: 100839524868
رشت ، شهر معماري‌هاي چشم نواز
جام جم آنلاين: رشت، شهر معماری های چشم نواز با ساختار روستایی است که علاوه بر حفظ اصالت روستایی در خانه های ابریشیمی نماد معماری اصیل گیلانی با گچ بری ها وآئینه کاری های بی نظیر مربوط به دوران قاجاریه را به رخ می کشد.

به گزارش مهر، این شهر خانه های قدیمی با قدمت بیش از یک قرن از معماری اروپای شرقی تا معماری های اسلامی را در خود جای داده است؛ بناهایی مانند عمارت شهرداری، پست، هتل ایران و ساختمان استانداری قدیم و مسجد حاج صمد خان با گچ بری های بی نظیر و خانه زیبایی شورای شهر از آن جمله اند.

قصه، قصه شهر هزار ساله است که روزگاری مرکز تجاری حکومت صفویان بود و 80 سال پیش راه آهن داشت، شهری که دروازه فرنگ بود روزگاری به داشتن بام های سفالی به خود می بالید و شهرابرهای باران خیز و باران های نقره ای معروف بود وهست.       

بازار ماهی فروشان با هیاهوی صیادانی که نماد دریا هستند، باغ محتشم، خانه و مزار میرزا کوچک خان سردار پرآوازه گیلانی، موزه شهر رشت، بقعه متبرکه امام زاده هاشم (ع)، دانای علی و خواهر امام از جاذبه های دیدنی شهر رشت است که زیبایی این شهر را دوچندان کرده است.

موزه میراث روستایی رشت

موزه میراث روستایی رشت که موزه که در نوع خودش در خاورمیانه بی نظیر است و می توانید به 100 سال پیش برگردید و با زندگی و معماری سنتی مردم گیلان در آن دوره اشنا شوید.

شهرستان رشت امروزه به عنوان مرکز راه های بازرگانی گیلان، بازار تجارت، واردات و صادرات مطرح است و همچنین از موقعیت های تاریخی، باستانی، جاذبه های طبیعی، زیارتی، مذهبی و امکانات جهانگردی فراوانی برخوردار است.

 مراکز تاریخی و باستانی این شهر می توان به آرمگاه "میرزا کوچک خان"  نام برد، آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب واقع شده است، در حال حاضر بنایی ساده اما زیبا روی قبر میرزا کوچک خان ساخته شده است.
 
"کاروانسرای لات" از دیگر جاذبه های تاریخی رشت است، این کاروانسرا که نزد اهالی محل به کاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد در 35 کیلومتری جنوب رشت و در چهار کیلومتری امامزاده هاشم (ع) واقع شده است.
 
کاروانسرای لات حیاطی مربع شکل دارد که در هر ضلع آن به طول 27 متر، هفت شاه نشین (ایوان) و اتاق ساخته اند، کاروانسرا با آجر و ملاط ساروج ساخته شده است.

"چشمه‌ آب شور لاکان" 

چشمه‌ آب شور لاکان" از جاذبه های طبیعی این شهر است، در انتهای جاده رشت - لاکان، یک جاده‌ خاکی دیده می شود که این نقطه را به شهر صنعتی رشت متصل می کند. در میانه جاده  روستای "آقا دانا پیر" قرار دارد که در شرق آن، جنگل انبوه و زیبا دامن گسترده است، چشمه آب شور لاکان در دل این جنگل و در جنوب رشت قرار دارد.
 
مردم منطقه چشمه را مقدس و آب آن را شفا بخش می دانند و در فصل تابستان برای درمان بیماری های پوستی با آب چشمه حمام می کنند.
 
"چشمه چشما گل سه شنبه" از مناطق دیدنی شهر باران است، این چشمه در روستای "طالم سه شنبه" از توابع بخش سنگر در 12 کیلومتری جاده رشت - قزوین واقع شده است.
 
در کنار چشمه درختی تنومند دیده می شود که مورد احترام اهالی است، از آب معدنی چشمه در درمان بیماری های پوستی به ویژه جوش های صورت و بدن استفاده می شود.
 
 اماکن زیارتی و مذهبی شهرستان رشت شامل مسجد صفی ( سفید )، مسجد جامع جور، بقعه‌ آکاشا ( عکاشه )، بقعه آقا سید دانیال و سایر موارد است.
 
 مسجد "صفی (سفید)" از بناهای مذهبی زیبای شهر رشت است که در دوره صفویه ساخته شده است، این مسجد گچ بری ها و کاشی کاری های زیبایی دارد و به دلیل قدمت تاریخی،‌ از اهمیت فرهنگی، هنری و جهانگردی بسیاری برخوردار است.

مسجد "جامع جور" در لشت نشاء

مسجد "جامع جور" در لشت نشاء یکی از بناهای معروف گیلان است و در سال 1206 هجری قمری ساخته شده است، مسجد یاد شده با 380 مترمربع مساحت با آجر خشتی ساخته شده است، این مسجد دو طبقه و پنجره های منبت کاری شده دارد.
 
بقعه‌ "آکاشا ( عکاشه )" در رود برده، درفاصله 1.5 کیلومتری شمال منطقه سنگر از توابع رشت قرار دارد، بر اساس کتیبه موجود  بقعه در سال 920 هجری قمری ساخته  و بام آن از سفال است.
 
بقعه "آقا سید دانیال" این آرامگاه در کوچصفهان رشت واقع شده است، مزار امامزاده در بنایی با نقشه مستطیل شکل قرار دارد که به نام "خشت مسجد" معروف است، غرفه‌ زنانه که بدنه آن با طرح های زیبای ستاره های هشت پر، هشت ضلعی و چهار ضلعی تزئینی زینت شده در قسمت شمالی قرار دارد، این امامزاده به امام موسی کاظم ( ع ) منسوب است.
 
به هر حال رشت آلبومی از دیدنی ها بی نظیر طبیعی، تاریخی و مذهبی چشم نواز است که خاطرات زیبا را در ذهن مسافران این دیار ماندگار می کند. 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

به گيلان سفر کنيد

اماکن سنتي مراقبت مي طلبد