جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 17 فروردين 1390 - ساعت 16:25
شماره خبر: 100840216339
با تلاش رايزني فرهنگي ايران صورت مي‌گيرد
نصب تنديس خيام در دانشگاه کمپلوتنسه مادريد
جام جم آنلاين: مجسمه حکیم «عمر خیام نیشابوری» به عنوان نخستین تندیس یک ایرانی در اسپانیا و در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید نصب می‌شود.

به گزارش فارس ، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا 16 فروردین ماه با پروفسور مانوئل آلوارز خونکو معاون فرهنگی دانشگاه کمپلوتنسه مادرید دیدار و گفت‌وگو کرد.

پروفسور آلوارز اهدای تندیس حکیم عمرخیام نیشابوری را به عنوان یکی از برجستگان علمی و ادبی ایران نقطه عطفی در تاریخ روابط علمی و فرهنگی ایران با اسپانیا و دانشگاه کمپلوتنسه خواند و گفت: با توجه به رشته تخصصی‌ام و به عنوان استاد دانشکده هنر می‌گویم، این تندیس اثری زیبا و منعکس کننده سیمای یک شخصیت تاریخی ایرانی است و ابراز امیدواری کرد نصب این تندیس در دانشگاه موجب گسترش همکاری های علمی بلندمدت شود.

معاون فرهنگی دانشگاه کمپلوتنسه با اشاره به ارتباط خود با برخی هنرمندان ایرانی در جریان نمایشگاه‌هایی در ترکیه و اسپانیا گفت: در آثار هنری دو طرف نوعی حس مشترک میان هنرمندان ایرانی و اسپانیایی مشاهده می‌شود زمینه نصب تندیس خیام درتاریخ 18 می در حال آماده شدن است.

پورپزشک، سرپرست رایزنی فرهنگی نیز در این دیدار با اشاره به همکاری‌های خوب این دانشگاه گفت: نصب تندیس حکیم عمر خیام نوید بخش مرحله جدیدی درگسترش همکاری‌ها خواهد بود.

وی با اشاره به تاریخچه روابط با دانشگاه کمپلوتنسه افزود: ظرفیت‌ها و زمینه‌های بسیاری برای توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی میان دانشگاه با مراکز علمی و تحقیقاتی از جمله در زمینه تبادل استاد و دانشجو، فرصت‌های مطالعاتی، دوره‌های ایرانشناسی، سمینارهای مشترک و ... وجود دارد و رایزنی فرهنگی آمادگی دارد زمینه‌های لازم را فراهم کند.

بنا بر این گزارش ، این مجسمه به عنوان نخستین تندیس یک ایرانی در اسپانیا توسط حوزه هنری و به سفارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ساخته شده و به دانشگاه کمپلوتنسه مادرید اهدا شده و قرار است طی مراسمی روز 28 اردیبهشت ماه سال جاری روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری در این دانشگاه نصب می‌شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
همزمان با برپايي هفته فرهنگي ايران صورت گرفت