جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 20 فروردين 1390 - ساعت 13:07
شماره خبر: 100840463547
معاون وزير نفت خبر داد:
افزايش صادرات گاز ايران به ارمنستان
جام جم آنلاين: مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران از احتمال افزایش حدود 6 برابری صادرات گاز ایران به ارمنستان خبر داد و گفت: دور جدید مذاکرات سه جانبه گازی ایران، عراق و سوریه در بغداد برگزار می شود.

جواد اوجی معاون وزیر نفت در گفت و گو با مهر درباره آخرین اقدامات انجام گرفته برای افزایس سهم ایران در تجارت جهانی گاز با بیان اینکه سال گذشته برای اولین بار رکورد صادرات گاز طبیعی ایران به کشورهای همسایه شکسته شد، گفت: در سال 1389 حدود هشت میلیارد و 500 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از ایران صادر شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به رشد 26 درصدی حجم صادرات گاز طبیعی ایران، تصریح کرد: همچنین با بهره برداری از خطوط لوله جدید میزان واردات گاز طبیعی از ترکمنستان حدود 45 درصد افزایش داشته است.
 
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به امضای قرارداد جدید صادرات گاز به پاکستان، یادآور شد: مطابق با این قرارداد ایران باید تا سال 2014 میلادی سالانه بیش از 20 میلیون متر مکعب گاز به این کشور همسایه صادر کند.
 
وی در خصوص مذاکرات گازی انجام گرفته با عراق و سوریه برای صادرات گاز طبیعی، بیان کرد: در هفته پایانی اسفند ماه سال گذشته مذاکرات فشرده یا با مسئولان کشورهای سوریه و عراق برای صادرات گاز طبیعی در تهران انجام شد.
 
به گفته این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت در این نشست سه جانبه در خصوص مسیر عبور خط لوله گاز، اندازه خط لوله، نیاز سنجی و مکان سنجی و میزان سرمایه گذاری برای ساخت خط لوله گاز مشترک بین کشورهای ایران، عراق و سوریه بحث و تبادل نظر شد.
 
اوجی با اعلام اینکه با توجه به روند مطلوب مذاکرات پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک یک قرارداد جدید گازی بین این سه کشور مسلمان امضا شود، تاکید کرد: دور جدید مذاکرات سه جانبه گازی تا چند هفته آینده به میزبانی بغداد برگزار می شود.
 
خط لوله گاز اسلامی به طول بیش از یکهزار و 500 کیلومتر از عسلویه تا دمشق از ظرفیت انتقال روزانه 110 میلیون متر مکعب گاز طبیعی برخوردار است.

پیش بینی می شود پس از انجام مذاکرات فنی به زودی یک مشاور بین‌المللی برای اجرای این طرح بین المللی مورد استفاده قرار گیرد همچنین یک کنسرسیوم با حضور ایران ، عراق ، سوریه و مشارکت شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ساخت خط لوله گاز تشکیل خواهد شد.
 
بر اساس برآوردهای انجام شده میزان نیاز گازی کشورهای در مسیر خط لوله تا افق 2020 میلادی در عراق روزانه 10 تا 15 میلیون متر مکعب، سوریه روزانه 15 تا 20 میلیون متر مکعب و لبنان بین پنج تا هفت میلیون متر مکعب است.
 
در صورت توافق سه جانبه بین کشورهای ایران، عراق و سوریه امکان ساخت این خط لوله با سرمایه گذاری 2 تا 2.5 میلیارد دلاری در مدت سه سال وجود دارد.

افزایش 6 برابری صادرات گاز ایران به ارمنستان 

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران از انجام مذاکرات متعدد با ارمنستان برای افزایش حجم صادرات گاز طبیعی به این کشور همسایه خبر داد و افزود: در حال حاضر قرارداد تهاتر گاز با برق ارمنستان در حال انجام است.
 
عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت با تاکید بر اینکه در صورت توافق نهایی با طرف ارمنی میزان صادرات گاز طبیعی به این کشور افزایش می یابد، تبیین کرد: بر این اساس پیش بینی می شود حجم صادرات گاتز طبیعی به 2.3 میلیارد متر مکعب در سال معادل 6.3 میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد.
 
ایران و ارمنستان سال 1383 قراردادی به منظور تهاتر گاز و برق امضا کردند که مطابق با این توافق قرار بود حجم صادرات گاز ایران تا سال 2010 میلادی به یک میلیارد متر مکعب در سال افزایش یابد.
 
در حال حاضر به طور متوسط روزانه بیش از یک میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طریق تاسیسات مرزی نوردوز به این کشور همسایه صادر می شود که برای انتقال گاز طبیعی به ارمنستان خط لوله ای به قطر 30 اینچ و به طول 113 کیلومتر حدفاصل تبریز تا مرز ارمنستان ساخته شده است.

مدت قرارداد تهاتر گاز ایران و برق ارمنستان را 20 ساله بوده که قرارداد صادرات گاز ایران به ارمنستان یک قرارداد چهار جانبه میان شرکت ملی صادرات گاز ایران، شرکت توانیر، شرکت ایروان تی پی پی و شرکت برق ارمنستان است. 

امضای قرارداد جدید گازی با جمهوری آذربایجان 

نائب رئیس هیات مدیره شرکت ملی گاز با اشاره به ادامه مذاکرات ایران و جمهوری آذربایجان برای امضای یک قرارداد جدید گازی ، افزود: پیش از این یک قرارداد با آذربایجان برای افزایش سقف واردات گاز طبیعی امضا شده است که مذاکرات برای امضای قرارداد جدید در حال انجام است.
 
وی از توافق تهران – باکو بر روی نرخ خرید گاز طبیعی خبر داد و گفت: هم اکنون مذاکرات برای نهایی کردن برخی از مسائل قراردادی و حقوقی در حال انجام است.
 
به گفته معاون وزیر نفت ، در صورت توافق نهایی واردات گاز طبیعی از آذربایجان در مرحله اول به دو میلیون متر مکعب در مرحله دوم به پنج میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.
 
ایران و جمهوری آذربایجان پیشتر قراردادی برای انتقال سالانه 100 میلیون متر مکعب (معادل 1.2 میلیون متر مکعب در روز) گاز طبیعی این کشور حاشیه دریای خزر به استانهای شمالی ایران امضا کرده بودند.
 
رونق عبدالله یف رئیس شرکت سوکار آذربایجان اخیرا از آمادگی این کشور برای افزایش صادرات گاز آذربایجان به ایران خبر داده و اعلام کرده بود: با تکمیل تعمیرات ایستگاه تقویت فشار آستارینسکی در منطقه آستارا تا اواخر سال 2010 میلادی تکمیل و این موضوع سبب افزایش صادرات گاز آذربایجان به ایران می شود.
 
در حال حاضر امکان واردات این حجم از گاز طبیعی از طریق خط لوله ای به طول یکهزار و 474 کیلومتر وجود دارد که حدود 296 کیلومتر آن در خاک جمهوری آذربایجان ساخته شده است.
 
این خط لوله از ظرفیت انتقال سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی برخوردار است که در حال حاضر حجم گاز انتقال شده از آن حدود 500 میلیون متر مکعب است که پیش بینی می شود این میزان در آینده افزایش یابد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
وزير نفت خبر داد:

اوجي خبر داد:

پس از 11 روز توقف

احمدي نژاد در ديدار نخست وزير ارمنستان :

طي سال جاري