جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 01 اسفند 1397 / 14 جمادي الثاني 1440 / a 20 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 ارديبهشت 1390 - ساعت 20:22
شماره خبر: 100841785671
مستند آواي هورامان در شبکه جهاني سحر
جام جم آنلاين: امیر حسین ماکویی ، مجموعه مستند ترکیبی " آوای هورامان" را برای سیمای کردی شبکه جهانی سحر می سازد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی شبکه جهانی سحر، مجموعه مستند ترکیبی «آوای هورامان» به تهیه کنندگی وکارگردانی امیرحسین ماکویی با موضوع حفظ و اشاعه آوازهای بسیار قدیمی مرتبط با منطقه اورامانات کردستان ایران در 13 قسمت 18 دقیقه ای برای سیمای کردی شبکه جهانی سحر تولید خواهد شد.

ماکویی درباره موضوع این مستند گفت: «آوای هورامان» به قدیمی ترین آوازهای ایرانی که شاید حتی قدیمی ترین موسیقی جهان نیز محسوب می شود، می پردازد. «آوازهای هورامی» آواهایی موسیقایی هستند که در منطقه اورامانات (بین استان کردستان و کرمانشاه) رواج داشته و به دسته های سیاه چمانه، هوره، موره، وُردَه بزم، چپله و نیم چپله و . . . تقسیم می شوند.

وی با اشاره به اینکه در واقع موسیقی از دل طبیعت نشأت می گیرد خاطر نشان کرد: هدف اصلی ما از تهیه این اثر، حفظ و اشاعه این آوازهای سنتی ایرانی است. چرا که از بازماندگان نسل اساتید این گونه کهن و ریشه دار از آواز و موسیقی، شاید تنها یک یا دو نفر باقی در قید حیات باشند که از توانایی اجرای حرفه ای و اصولی آن بهره مند باشند و با از دست دادن این گنجینه های ارزشمند شاید دیگر تمامی رموز این موسیقی نیز از بین برود .

تهیه کننده «آوای هورامان» در ادامه با بیان اینکه آرشیوی از آواز های هورامی را برای استفاده در برنامه گردآوری کرده است، افزود: در این مستند آیین و آداب و رسوم منطقه همراه با موسیقی مربوط بازسازی شده و به اشعاری که در این موسیقی ها به کار رفته و معانی آنها پرداخته خواهد شد. ضمن اینکه خصوصیات بزرگان این نوع از آوازها نیز معرفی خواهد شد.

این مستند ساز با اشاره به اینکه در بخشی از این مستند با کارشناسان بومی مصاحبه خواهد کرد، گفت: در این بخش ابتدا با اساتید این موسیقی به گفت‌و‌گو خواهیم نشست و پس از آن به سراغ اساتید دانشگاهی که این موسیقی را می شناسند، می رویم. این بخش متشکل از گفتگو با حدود بیست کارشناس است که پیدایش این نوع موسیقی و جزئیات مربوط به آن را بررسی خواهند کرد.

ماکویی در پایان این گفتگو با اشاره به پژوهش حدود دو ساله خود برای ساخت مجموعه «آوای هورامان» اظهار کرد: امیدوارم پیش تولید «آوای هورامان» در چند روز آینده آغاز و از اواخر اردیبهشت ماه تصویربرداری آن شروع شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
سيماي آذري شبکه جهاني سحر توليدکرد:


از شبکه جهاني سحر پخش مي‌شود

از سيماي آذري شبکه جهاني سحر پخش مي‌شود