جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 10 اسفند 1395 / 01 جمادي الثاني 1438 / a 28 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 08 تير 1390 - ساعت 15:31
شماره خبر: 100847470768
فرزين خبر داد:
فاز دوم هدفمند کردن يارانه ها
جام جم آنلاين: دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: در صورت مناسب بودن شرایط و فضا ، مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها سال جاری و یا سال آینده اجرایی می شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا فرزین روز چهارشنبه در میزگرد نقش رسانه ها در تبیین جهاد اقتصادی که با حضور «جمشید پژویان» رییس شورای رقابت و «بیژن صفوی» رییس پژوهشکده اقتصادی برگزار شد،‌ با اشاره به هفت طرح تحول اقتصادی به عنوان نقشه راه اقتصادی کشور، افزود: با مناسب شدن فضا، علاوه بر مرحله دوم، مرحله سوم آن نیز اجرایی می شود.

وی در خصوص طرح تحول بانکی گفت: امور کارشناسی این طرح در حال انجام است و برای اجرای آن نیازمند کمک مجلس شورای اسلامی هستیم.

فرزین درباره اصلاح نظام مالیاتی کشور اظهارداشت: فاز آزمایشی اصلاح نظام مالیاتی و طرح جامع آن در سال جاری در سه استان کشور اجرایی می شود، ضمن آنکه اصلاح قانون مالیات های مستقیم نیز در دستور کار است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان آنکه‌ اجرای طرح تحول مالیاتی کمتر از قانون هدفمندکردن یارانه ها نیست، اظهار داشت: در صورت تشنج در فضای جامعه اجرای ان با مشکل مواجه می شود.

وی در خصوص نقد از مسئولان و سیاستگذاران، گفت: نقدها باید به صورت منصفانه و براساس دانش و تخصص انجام شود تا اختلالی در امور رخ ندهد.

فرزین با بیان آنکه به طور معمول هر فردی که کار می کند، مورد انتقاد نیز قرار می گیرد، اظهار داشت: تصمیم گیرندگان نباید تخریب شوند، زیرا این امکان وجود دارد که این تصمیم ها در ابتدا هزینه ای را ایجاد کند، اما در نهایت به نفع کشور باشد.

وی با بیان آنکه‌ تحولات اقتصادی در سال های اخیر صدر اصلاحات کشور قرار گرفته است ،‌ افزود: جهاد اقتصادی در فضای تحریم ها مطرح می شود و این امر به معنای دیده بانی در اقتصاد است ، ضمن انکه معنای اصلی جهاد تلاش است.

به گفته فرزین ، مقام معظم رهبری با این نامگذاری، سال جهاد اقتصادی را از یک موضوع دانشگاهی و نخبگی وارد فاز مردمی و به عنوان یک وظیفه‌ی عمومی ترسیم کردند.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: عبارت «جهاد اقتصادی» به دلیل استفاده از واژه‌ «جهاد» چندین بعد دارد که یک بعد آن دینی و وظیفه‌محور برای هر ایرانی است.

وی گفت: بعد دیگر این نام‌گذاری این مساله است که وقتی یک امری به عنوان جهاد تلقی می‌شود، یعنی از وضعیت و ساختارهای معیوب کنونی با توجه به ظرفیت‌های موجود در جامعه‌ ایرانی رضایت نداریم و باید با تحول آن‌ها را اصلاح کنیم.

فرزین با اشاره به اجرای موفق قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزود: شرط اصلی موفقیت در هر طرح اقتصادی خیزش و همراهی مردم است. مردم نشان دادند که با هر طرح اقتصادی که منجر به بهبود وضعیت اقتصادی عموم شود و جهت‌گیری‌های عدالت ‌خواهی هم داشته باشد، موافق و همراه هستند، اگرچه در شرایط کنونی ممکن است سختی‌هایی را هم متحمل شوند.

وی تصریح کرد: در جهاد اقتصادی باید از منافع کوتاه مدت برای اهداف بلند مدت گذشت کرد، هر چند که در دوره ای این امکان وجود دارد با مشکل مواجه شویم.

فرزین با اشاره به برخی از نقدها در مسیر تحولی گفت: گاهی این امر در راستای مسایل سیاسی روزمره کشور است ، اما روند اجرای کار را با مشکل مواجه می کند.

وی با اشاره به نقش رسانه ها درتصمیم گیری های دولت،گفت: رسانه ها می توانند نقش هزینه فایده را در تصمیم گیری ها ایفا کنند.

دبیرستاد هدفمندکردن یارانه ها افزود: با توجه به چشم انداز 20 ساله و افق 1404 برای کشور برنامه روشنی برای کشور وجود دارد، اما روش های ان باید تعیین شود.

فرزین بر ضرورت وجود نقشه راه برای تحقق جهاد اقتصادی تاکیدکرد و افزود: هدفمند کردن یارانه ها به لحاظ همراهی مردم و تلاش همگاتی موفق شد و به همین دلیل این طرح نمونه مناسبی برای جهاد اقتصادی است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها اظهارداشت: در دو سه هفته اخیر صندوق بین المللی پول بیانیه مشترکی را اعلام و خواستار ارایه الگوی موفق هدفمند کردن یارانه ها از سوی ایران شد. ضمن انکه این طرح و الگو می تواند برای کشورهای حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) که نفت خیر هستند، نیز اجرایی شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
دهمين نشست سال جهاد اقتصادي


رييس جمهور در يزد عنوان کرد:

عسکري :