جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 15 مهر 1390 - ساعت 18:36
شماره خبر: 100856122004
امامزاده سيد محمد گتمير(ع)
جام جم آنلاين: بقعه متبرکه امامزاده سید محمد گتمیر(ع) مشهور به میر مطهر در بخش آبسرد و در 18کیلومتری جنوب شرقی شهر دماوند بر روی تپه‌ای نه چندان بلند قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بقعه متبرکه امامزاده سید محمد گتمیر(ع) مشهور به میر مطهر در بخش آبسرد و در 18کیلومتری جنوب شرقی شهر دماوند بر روی تپه‌ای نه چندان بلند قرار گرفته است.

پلان اصلی بنای امامزاده سیدمحمد گتمیر (ع) چلیپایی شکل و شامل 2 مستطیل متقاطع است که زوایای آن در بیرون و داخل دارای پس و پیشرفتگی‌هایی است که موجبات ایجاد گوشواره‌های تزیینی را به همراه تزئینات گچبری در زیر گنبد فراهم آورده است.

گنبد این بنا به صورت تخم مرغی شکل است و در زیر آن، جرزها و دیوارهای ضخیم جانبی و میانی، بار سنگین گنبد و سقف‌های مسطح بالای چهار بازوی چلیپا شکل در چهار سوی گنبد را مهار کرده‌اند.

شالوده این بنا احتمالاً مربوط به قرن هشتم هجری است لکن بنای دوره صفوی و قاجاری در 10 خرداد 1382 جزو آثار ملی ثبت شده است.

تزیینات آجرکاری و کاربندی و یزدی‌بندهای زیرگنبد و طاقنماهای زیر ساقه گنبد داخلی همراه با تزیینات اسلیمی و گیاهی گچی از نمونه‌های ارزشمند هنرهای تزیینی درون این بقعه است و مرمت و بازسازی بدنه خارجی بنا و پوشش گنبد بنای این امامزاده در سال 1380 توسط میراث فرهنگی انجام شده است.
 
همچنین در سال 1381 نیز سردابی در طبقه زیرین بقعه کشف شد که توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند بازسازی و حفاظت می‌شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: جلوي ساخت‌وساز جديد را بگيريد

با حمايت ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان