جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 26 مهر 1396 / 27 محرم 1439 / a 18 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
آموزش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 21 مهر 1390 - ساعت 08:08
شماره خبر: 100856601796
بازگشت کلاس ششم به ‌ابتدايي
جام جم آنلاين: کلاس ششم ابتدایی از سال تحصیلی آینده به دوره ابتدایی اضافه می‌شود.

در حالی که بازگشت ششم ابتدایی به دبستان‌ها 22 سال قبل نیز در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده بود، سرانجام با تدوین سند تحول نظام آموزش در دو دهه اخیر، این شورا مهر امسال و در جلسه اخیر خود، به حذف کامل پیش‌دانشگاهی و شش ساله شدن دوره ابتدایی رای داد.

در حال حاضر نظام شش ساله ابتدایی ، سه ساله متوسطه اول و سه ساله متوسطه دوم در 123 کشور دنیا اجرا می‌شود.

ابراهیم سحرخیز، معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش در این باره به ایسنا اعلام کرد: در سال تحصیلی 92ـ91 پایه ششم ابتدایی را در کشور تجربه خواهیم کرد و کتاب‌های درسی در پایه اول و ششم ابتدایی با همین رویکرد تدوین می‌شود.

این خبر در حالی اعلام شده که مهدی نویدادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش دیروز خبر داد که نحوه اجرای نظام آموزشی شش، سه، سه و این‌که آیا در همه پایه‌های تحصیلی اجرا شود، هنوز مشخص نیست.

نوید ادهم با بیان این‌که نظام آموزشی جدید قطعا در سال آینده اجرا می‌شود، گفت: بزودی مشخص خواهیم کرد که چه گروهی از دانش‌آموزان مشمول این طرح شوند.

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش درباره تغییر کتاب‌های درسی گفت: از سال آینده در هر سال تحصیلی کتاب‌های درسی دو پایه تغییر پیدا می‌کند.

به گفته نوید ادهم، تصویب سند برنامه درسی ملی که شامل تغییر کتاب‌های درسی می‌شود، نیازی به بررسی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ندارد و تنها در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی می‌شود.

نگرانی والدین

برخی بازگشت کلاس ششم ابتدایی به نظام آموزش و مدارس ابتدایی را به دوران پیش از انقلاب نسبت می‌دهند؛ به روزهایی که از پیش‌دانشگاهی و نظام جدید و قدیم خبری نبود و کلاس 12 دیپلم محسوب می‌شد و کلاس 9 یا همان سیکل برای خودش اعتباری داشت.

برخی والدین هم تغییر نظام آموزش و شش ساله شدن دبستان را آزمون و خطایی دیگر در دبستان‌ها عنوان می‌کنند که مانند پیش‌دانشگاهی ممکن است روزی دوباره حذف شود، یا عده‌ای دیگر از نبود محتوای آموزش و معلم متخصص دبستانی در دوره ابتدایی برای حضور در کلاس‌های ششم ابتدایی نگرانند مانند رئیس کمیسیون آموزش مجلس که پیش از این گفت هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای شش ساله شدن دوره ابتدایی وجود ندارد مرکز پژوهش‌های مجلس نیز این طرح را دارای ایراداتی می‌داند که باید رفع شود.

علی عباسپور تهرانی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در این باره می‌گوید: نگرانی این است که آموزش و پرورش که در آستانه تحول بنیادین در این وزارتخانه است با اجرا کردن این طرح که کار بزرگی است از اصل تحول، باز‌بماند و نتواند آن را اجرا کند.

گفته می‌شود کمیسیون آموزش مجلس نیز از وزارت آموزش و پرورش خواسته که اجرای نظام شش، سه، سه را متوقف کند اما دبیرکل شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که سال‌ها روی سند تحول این نظام کار شده و آنچه به نتیجه رسیده حاصل تلاش ده‌ها صاحب‌نظر در حوزه آموزشی است.

از سوی دیگر محمد بناییان سفید، مشاور وزیر آموزش و پرورش اطمینان دارد که نظام آموزش به خاطر بهره هوشی دانش‌آموزان ایرانی باید متحول شود.

وی می‌گوید: تاکنون ساختار و محتوای نظام آموزشی ما براساس الگوی غرب و کشور فرانسه بوده و بعد از انقلاب نیز تنها اصلاحاتی روی آن انجام شد که کافی نبود تا این‌که فلسفه تربیت عمومی در جمهوری اسلامی ایران و فلسفه تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش به شکل جداگانه تدوین شد و براساس آن سند راهبردی را نیز تدوین کرده‌ایم.

فرصتی برای شناسایی استعدادها

فاطمه قربان، معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درباره تحول نظام آموزش که از سال آینده، اولین قدم آن با شش ساله شدن دوره ابتدایی برداشته می‌شود، می‌گوید: ما برای اجرای سند تحول نظام آموزش، آمادگی کامل داریم.

وی توضیح می‌دهد: از نظر قانونی دوره لازم‌التعلیم شش سال تا 12 سال تمام است و چهار و پنج سال تمام‌ها پیش‌دبستانی محسوب می‌شوند.

بنابراین دوره ابتدایی قرار است از شش سال تمام آغاز شود و پیش‌دبستانی جزو سال‌های دبستان محسوب نمی‌شود.

وی توجه به بحث تربیت را در نظام شش، سه، سه قوی‌تر از گذشته ارزیابی می‌کند و می‌گوید: به همین دلیل تعداد سال‌های دوره ابتدایی با متوسطه برابر شده تا اهمیت این دوره افزایش یابد؛ چون ما به این نتیجه رسیدیم که اگر انسان مولد تربیت کنیم باید به دوره ابتدایی توجه ویژه داشته باشیم.

معاون ابتدایی با تاکید بر این که با افزایش یک سال به دوره ابتدایی فرصت بیشتری برای شناسایی استعدادهای کودکان داریم، اضافه می‌کند: این تغییر برای توجه به دبستان‌ها ضروری است.

محتوای آموزش کلاس ششم در دست تدوین

اما این که قرار است کلاس ششم ابتدایی چه تفاوتی با سال اول راهنمایی داشته باشد هنوز روشن نیست. این نحوه اطلاع‌رسانی حتی در بین اولیای دانش‌آموزان و معلمان این دوره منجر به طرح پرسش‌هایی شده است.

اعظم کیانی، مدیر یک دبستان غیردولتی در منطقه شش تهران می‌گوید: با وجودی که مسوولان وزارتخانه تلاش می‌کنند که اطلاعات نادرست درباره تغییر نظام آموزش منتشر نشود ، به همین دلیل از ارائه جزئیات در این باره خودداری می‌کنند، اما چون مردم نسبت به این گونه اخبار بسیار حساس هستند و بیش از پنج میلیون دانش‌آموز و خانواده‌هایشان را در دوره ابتدایی شامل می‌شود، اطلاعات ضدونقیض به سرعت انتشار می‌یابد که حتی ما و اولیای مدارس را نیز گمراه می‌کند.

این سخن مدیر دبستان دخترانه را آ. آذین یک معلم دوره ابتدایی نیز تایید می‌کند. او نگران است و می‌گوید: ما بارها از مدیر مدرسه‌مان خواسته‌ایم که جزئیات این تغییر را از اداره کل و منطقه پیگیری کند، اما گویا آنان هم هنوز توجیه نیستند. این گونه تغییرات نشان می‌دهد که تحول قرار است بدون نظر فرهنگیان از بالا دیکته شود و قرار نیست کسی نظر معلمان باسابقه را بپرسد.

به گفته وی، این که معلمان کلاس ششم از بین ما انتخاب می‌شوند و قرار است چه چیزی در مدرسه تدریس شود یا این که واقعا از سال بعد کلاس ششم خواهیم داشت یا نه ازجمله پرسش‌های ماست.

به هر حال مسوولان آموزش و پرورش با وجودی که بارها اعلام کرده‌اند به دلیل پیشداوری‌های موجود تا تصویب نهایی از انتشار اطلاعات خودداری می‌کنند، اما گویا این بار پای کلاس ششم به مدارس ابتدایی باز شده و بزودی قرار است سند تحول به مرحله اجرا برسد. این در حالی است که هنوز ابهامات سند تحول و جزئیات آن رسانه‌ای نشده و آموزش و پرورش به انتشار قطره‌ای اطلاعات قانع است.

کتایون مصری ‌
‌گروه جامعه


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان خبر داد:

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات خبر داد:

محمديان خبرداد:

معاون وزيرآموزش و پرورش: رشته‌هاي علوم انساني در روستاها و علوم تجربي در شهرها نيز از سال آينده کاهش مي‌يابد

حاجي بابايي:

حاجي بابايي خبر داد:

مطابق با نظام آموزشي جديد

با موضوع حجاب و عفاف انجام مي گيرد

مطالعه برنامه درسي 14 کشور