جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 24 مهر 1390 - ساعت 22:10
شماره خبر: 100856912103
در عکاسخانه شهر به نمايش درمي‌آيد
عکس‌هاي عبدالله ميرزا قاجار
جام جم آنلاين: عکس‌های «عبدالله میرزای قاجار» از مجموعه محمد علی جدید الاسلام در عکاسخانه شهر به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، دومین عکاس مشهور و پرکار ایرانی بعد از آقارضاخان اقبال السلطنه که نمونه عکس‌های برداشته شده توسط او به فراوانی در آلبوم‌های کاخ گلستان و در دست خانواده‌ها و اشخاص دیده می‌شود، عبدالله میرزا فرزند جهانگیر میرزای قاجار است.

عبدالله میرزا در حدود سال 1266 ه.ق چشم به جهان گشود و پس از انجام تحصیلات مقدماتی وارد مدرسه دارالفنون شد و به تکمیل معلومات خود پرداخت و فن عکاسی را فرا گرفت و در عکاس خانه مبارکه دارالفنون به کار مشغول شد. به دلیل ذوق و شوق فراوان به هنر عکاسی و چاپ در زمان وزارت علوم علیقلی میرزا اعتضاد السطنه با کمک معیرالممالک در حدود سال 1295 ه.ق به فرهنگستان فرستاده شد تا در این رشته‌ها هنر خود را تکمیل کند.

عبدالله میرزا در آموزش عکاسی حرفه‌ای در ایران نقش موثری بر عهده داشت. همزمان با سلطنت مظفر الدین شاه عبدالله میرزا با دایر نمودن عکاسخانه فن عکاسی را متداول کرد.

عکس‌هایی که تا قبل از انقلاب مشروطه بر جای مانده را شاگردان او به یادگار گذاشته‌اند. عکاسخانه عبدالله میرزا تا اوایل مشروطه بر پا بود.

بعدها یکی از شاگردان عکاس‌خانه‌ عبدالله میرزا که لقب روسی‌خان را برای خود انتخاب کرده بود در خیابان علا‌‌الدوله ( فردوسی امروزی) عکاس‌خانه‌ای دایر نمود عکس‌های او که همه مارک روسی‌خان داشتند بیشتر درباره انقلاب مشروطه و آزادیخواهان آن زمان و به خصوص سران انقلاب مشروطه است.

عکاسخانه روسی خان تا سال 1299 هجری شمسی دایر بود و پس از مسافرت روسی خان با محمد علی شاه به اروپا تعطیل شد.

نمایشگاه حاضر شامل 30 قطعه عکس از مجموعه محمد علی جدید الاسلام است و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از 27 مهر تا 17 آبان در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 و پنج‌شنبه‌ها از 9 تا 13 (به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل) به نشانی میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز، موزه عکسخانه شهر وابسته به سازمان فرهنگ هنری شهرداری تهران مراجعه کنند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

موزه عکاسخانه شهر و روايت دوربين‌هاي بازنشسته