جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 11 آبان 1390 - ساعت 19:32
شماره خبر: 100858371665
برنامه گالري‌هاي تهران
جام جم آنلاين: پاییز فصل رونق نمایشگاه‌ها در گالری‌های تهران است و در آستانه نیمه آبان‌ماه،‌ گالری‌ها فعالیت تازه‌ای را آغاز می‌کنند.

از روز جمعه ۱۳ آبان‌ماه گالری‌های تهران فعالیت پاییزی خود را با برنامه‌های مختلف تجسمی ادامه می‌دهند.

«حرکت سریع چشم» عنوان نمایشگاهی از آثار نقاشی «وانا نبی‌پور» است که ۱۳ آبان‌ماه در گالری آتبین گشایش خواهد یافت.

در این نمایشگاه 10 تابلو نقاشی اکریلیک روی بوم به نمایشگاه‏گردانی علیرضا ریاحی روی دیوار می‌رود. این نقاشی‌ها فضایی شخصی را به تصویر می‌کشند.

نبی پور برای بیان بهتر احساسش ازکاراکتر زن در آثارش استفاده کرده و با این کار قصد داشته مسائلی را نشان دهد که بخاطر حساس بودن زنان، بیشترگریبان‌گیر آنهاست. او زن را در حالتی واژگون، معلق و صبر قرار داده است اما در نهایت می توان دید بر فضا غالب شده و کنترل امور را در دست گرفته است.

نقاش در این آثار به فضایی سورئال متکی است فضایی که سیری مکاشفه گونه دارد و در ناخودآگاه روحی ، روانی است و متکی بر حقیقتی عالی‌تر از واقعیت که به مدد موهوم تداعی می‌شود.

نمایشگاه نقاشی‌های وانا نبی‌پور تا سه شنبه 24 آبان در گالری آتبین دایر خواهد بود و علاقمندان می توانند همه روزه از ساعت 17 تا 21 بعد از ظهر از این آثار دیدن نمایند.

گالری گلستان این هفته به نمایش آثار نقاشی «عبدی اسبقی» اختصاص یافته است.

آیدین آغداشلو در یادداشتی درباره آثار این هنرمند نوشته است: « عبدی اسبقی نقاش چیره دستی است که چیره دستی‌اش حجاب و مانع تخیل و خیال شاعرانه‌اش نشده است که هیچ ، که وسیله و کمک عمده‌ای هم شده است تا این شاعرانگی شکل عالی و غایی خود را بیابد و به کمال مطلوب ذهن و آرمان او نزدیک شود.

راه ورود به جهان عبدی اسبقی پیچیده و در عین حال ساده است. پیچیده است چرا که هر بار ، در هر اثرش،  بیننده را در برابر معمایی قرار می‌دهد که از هزار توی تقابل میان «واقعیت» و «حقیقت» از سویی ، و استحاله میان «منظر عینی» و «نفوذ شاعرانگی» تغییر دهنده در متن آن منظر حادث می‌شود و رمزگشایی هر اثر ، نیاز به کار و همراهی و همدلی مخاطب و بیننده دارد.

اما ساده هم هست چون نشانه‌ها و اشاره‌ها از تاریخ و فرهنگ بصری مشترکی می‌آیند که هر یک جا و جایگاه خود را در تاریخ نقاشی ایران یا جهان تثبیت کرده‌اند وحرکت پیوسته عبدی اسبقی میان جهان حاضر و آثار گذشته‌ای سپری شده ، به حاصلی مطبوع و ملموس می‌رسد که هر تماشایی را به مکاشفه‌ای پر بار تبدیل می‌کند.

عبدی اسبقی ، شاعری است که نقاشی می‌کند و جهان شاعرانه و و فن استادانه‌اش را بسیار تحسین می‌کنم و دوست می‌دارم.»

نمایشگاه آثار این هنرمند تا ۱۸ آبان برپاست.

در گالری فروهر نمایشگاه نقاشی‌های علی ندایی و سیما نجفی با عنوان «بود و نبود»‌ برپاست که این نمایشگاه تا ۲۲ آبان ادامه دارد.

سرزمین عجایب در گالری آران تا ۱۸ آبان‌ماه پذیرای علاقه‌مندان است.سرزمین عجایب عنوان نمایشگاه عکس «امیر موسوی» است.

موسوی درباره آثارش نوشته است:« همان‌گونه که نمی‌شود شعر را معنا کرد، من از ترجمان عکس‌ها‌یم گریزانم. آن‌قدر می‌دانم که با عکس برخورد نقادانه، مستند گونه، اجتماعی و یا مفهومی ندارم. از نقاشی به عکاسی رسیدم. از همان ابتدا عاشق سطح بودم و سطح‌دارترین سوژه برای سلیقه‌ام دیوارها بودند و پر از زندگی.

معتقدم دیوارها شخصیت یک شهرند. نقاشی‌های دیواری که البته ارزان‌ترین شکل برای زیباسازی شهری‌ است و چند سالی ‌است که دوباره رواج پیدا کرده است. اتفاق بودن این نقاشی‌ها بر روی دیوارهای ناصاف و کج و معوج و بافت‌دار به جای مرمت و یا نوسازی آن‌ها و طنازی این سروهای ایستاده بر دیوارهایی که شاید سال دیگر مخروبه‌ای بیش نباشند برایم نمود واقعیتی از سرزمین ماست؛ سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم. دیوارهایی که از کنارشان گذر می‌کنیم بدون آن‌که صدایشان را بشنویم.»

این نمایشگاه تا ۱۸ آبان ادامه دارد.

 گالری سیحون نیز همچنان تا ۱۷ آبان‌ماه در اختیار نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتالی «شروین پاشایی» است.
این مجموعه با عنوان «راسپی آخر» شامل تازه‌ترین آثار پاشایی است.

در گالری «آن» نمایشگاه «نبرد گودوها» همچنان ادامه دارد.
این نمایشگاه شامل آثار نقاشی «محسن جمالی‌نیک» است که تا  چهارشنبه 18 آبان پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

در گالری دی نیز نمایشگاهی از عکس‌های «هادی حراجی» با عنوان «تصویر به مفهوم» برپاست.
این نمایشگاه تا ۱۷ آبان‌ماه پذیرای علاقه‌مندان است.

گالری راه ابریشم نیز تا ۱۵ آبان‌ماه در اختیار نمایشگاه عکس و نقاشی‌های هاوار امینی است. هاوار امینی در دومین نمایشگاه انفرادی خود سراغ عکس‌های آرشیوی شناسنامه‌ای رفته و رد و نشانی از برخورد نقاشانه بر آن‌ها گذاشته است. این مجموعه در کل اشاره‌ای است کوتاه، به هویت در تاریکی مانده آدمی.

نمایشگاه عکس‌های  حسین فاطمی با عنوان «سپید شور» در گالری شماره شش ادامه دارد.

این مجموعه عکس‌ها که ماحصل سه‌ سال عکاسی فاطمی از دریاچه ارومیه است شامل 17 عکس سیاه و سفید می‌شود.فاطمی در این عکس‌ها نگاهی فرم‌گرایانه و تا حدودی انتزاعی داشته است.
این نمایشگاه تا 15 آبان‌ماه برپاست.

در گالری اثر نمایشگاه نقاشی‌های «آزاده رزاق‌دوست» با عنوان «نامه‌ها» برپا شده است.

در این نمایشگاه 12 اثر رنگ روغن به نمایش درآمده است، بوم‏هایی حاوی دست‏نوشته‏هایی محرمانه، که گاه نارضایتی و شکایت و گاه حسی عاشقانه و حرف‏های ناگفتنی را روایت می‏کنند.
رزاق دوست در سال 89 آثار آغازین این مجموعه را در گالری AB زوریخ به نمایش گذاشته و اکنون بخش‌های دیگر مجموعه در گالری اثر روی دیوار رفته است.

نمایشگاه نقاشی «نامه‌ها» تا 20 آبان‌ماه در گالری اثر برپا خواهد بود.

گالری ماه مهر نیز تا ۱۵ آبان‌ماه میزبان نمایشگاه نقاشی‌های شیرین اتحادیه است.(فارس)


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
8 مهرماه افتتاح مي‌شود

6 مهرماه برگزار مي‌شود

با فرا رسيدن فصل پاييز ، نمايشگاه‌هاي هنرهاي تجسمي رونقي دوچندان يافته‌اند