جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 28 آبان 1390 - ساعت 18:07
شماره خبر: 100859835451
ثبت جهاني جنگل‌هاي هيرکاني
جام جم آنلاين: مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی کشور گفت: احتمال می‌رود جنگل‌های هیرکانی در سال آینده به ثبت فهرست آثار طبیعی جهان برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، آتوسا مومنی ضمن اشاره به این که پرونده جنگل‌های هیرکانی تکمیل و برای بررسی و تایید ارسال شده است، افزود: سهمیه ایران برای ثبت آثار خود در فهرست آثار جهانی تکمیل شده و ثبت این جنگل برای سال 91 در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به این که درخواست ثبت جهانی این جنگل به صورت مشترک از سوی ایران و آذربایجان مطرح شده و همین موضوع باعث استقبال بیشتر مسوولان ثبت آثار در حوزه بین‌الملل می‌شود، خاطر نشان کرد: امید است سال آینده این جنگل با توجه به حفاظت‌ها و رسیدگی‌هایی که در آن انجام شده، و ویژگی‌های خاصی که دارد، با محوریت ایران در فهرست آثار طبیعی جهان به ثبت برسد.

این مقام مسوول گفت: با توجه به این که جنگل هیرکانی از مناطق چهارگانه محسوب می‌شود و از حفاظت سازمان‌هایی هم‌چون محیط‌ زیست بهره‌مند است. سازمان میراث‌فرهنگی هم سعی خود را در حفظ، نگهداری و در نهایت به ثبت رساندن آن در فهرست آثار طبیعی جهان به کار می‌بندد.

شایان ذکر است، سهم ایران از جنگل هیرکانی بیش از 2میلیون هکتار و سهم کشور آذربایجان 20هزار هکتار است و کارشناسان بر این باورند‌ که این جنگل‌ها می‌توانند به عنوان موزه طبیعی مورد استفاده قرار‌ گیرند. این جنگل که از منطقه هیرکن جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد، با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
شاهکار جنگل هاي شمال در حال انقراض است

سازمان محيط زيست پيگيري جدي را براي ثبت جهاني اين اثر طبيعي و ملي در يونسکو آغاز کرده است