جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 11 اسفند 1395 / 02 جمادي الثاني 1438 / a 01 Mar 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 19 دي 1388 - ساعت 23:18
شماره خبر: 100864341668
احداث نخستين سد زيرزميني کشور در آذربايجان شرقي
جام جم آنلاين: رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی از احداث نخستین "سد زیرزمینی" ایران در این استان خبر داد.

محمد فرحناک غازانی در گفتگو با مهر اظهار داشت: نخستین سد زیرزمینی ایران در حوزه آبخیز مشنق (از توابع شهرستان شبستر) در استان آذربایجان شرقی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه فناوری احداث سدهای زیرزمینی تنها در اختیار برخی کشورهای پیشرفته است، تصریح کرد: کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی برای نخستین بار در کشور به طور آزمایشی این پروژه را اجرا می کنند.

فرحناک مهمترین هدف اجرای این پروژه را "تغذیه مصنوعی در آبخوان ها" اعلام کرد و افزود: با احداث سدهای ذخیره ای زیرزمینی، ضمن ذخیره نزولات آسمانی، سفره های زیرزمینی نیز تغذیه شده و آب مورد نیاز زراعی و باغی تامین می شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی همچنین تصریح کرد: تغییرات کمی و کیفی پوشش گیاهی، افزایش پتانسیل زراعی و باغی با ایجاد مزارع زراعی و باغات دیم، بهبود وضعیت منابع طبیعی در دشتهای سیلابی بر روی مخروط افکنه های معضل دار، افزایش گیاهان قابل تعلیف دام و افزایش حاصلخیزی خاک از دیگر اهداف و نتایج این طرح خواهد بود.

وی تاکید کرد: با توجه به مطالب فوق، سدهای زیرزمینی به عنوان یک طرح نوین و ملی از سوی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری، جهت اجرا در استان آذربایجان شرقی مورد تصویب قرار گرفت.

فرحناک با اشاره به وضعیت اقلیمی ایران یادآور شد: باتوجه به اینکه ‌قسمت‌ اعظم‌ کشور ایران‌ جزو مناطق‌ خشک‌ و نیمه‌ خشک‌ جهان‌ قرار دارد، کمبود نزولات‌ جوی و پایین‌ بودن‌ قدرت‌ حاصلخیزی‌ خاک‌ مشکل‌ اصلی‌ در توسعه‌ احیا اراضی‌ زراعی‌ و مرتعی‌ در ایران‌ بوده است.

وی همچنین ادامه داد: از طرف‌ دیگر عدم‌ آگاهی‌ کافی‌ مردم‌ از فن‌ و دانش‌ نوین، تامین ‌و استفاده‌ بهینه‌ از منابع‌ آب‌ موجود و قابل‌ دستیابی‌ موجب‌ شده‌ است‌ تا سالانه‌ بیش‌ از 57 درصد از نزولات‌ آسمانی‌ بدون ‌استفاده‌ و به‌ صورت‌ هرز آبها و سیلابها از دسترس‌ خارج‌ شوند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در خصوص سد زیرزمینی شبستر گفت: مکان یابی سد زیرزمینی در استان توسط اکیپ کارشناسی بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری از بخشهای تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی صورت پذیرفت.

به گفه وی، نتایج بدست آمده نشان می دهد در شهرستان های شبستر، مرند، سراب ، بستان آباد می توان به احداث سدهای زیرزمینی مبادرت کرد.

دکتر فرحناک اظهار داشت: منطقه مشنق از نظر اقلیم جزو مناطق خشک سرد بوده و تابستان های گرم و خشک را با بارش های حداقل و متوسط سالانه 288 میلیمتر سپری می کند.

وی خاطرنشان کرد: ساکنین این روستا از لحاظ منابع آبی به شدت در مضیقه بوده به طوریکه علاوه بر مشکلات تاًمین آب شرب، در تاًمین آب زراعی نیز دارای محدودیت هستند. از سوی دیگر خشکسالی های اخیر مشکلات آن ها را دوچندان کرده و اکثر باغات خشک شده و محصولات زراعی نیز کاهش یافته است.

به گفته فرحناک،‌ با احداث این طرح مشکلات و نیازهای آبی اهالی برطرف شده و موجب توسعه پایدار در منطقه می شود.

براساس اعلام کارشناسان، وسعت آبخوان این طرح 39 هزار متر مربع بوده و با احتساب عمق آبرفت منطقه حجم مخزن 585 هزار مترمکعب خواهد بود.

بر این اساس با احتساب کل رسوبات آبرفتی و آبدهی مخصوص می توان 175 هزار و 500 متر مکعب حجم آب قابل ذخیره و 152 هزار و 100 متر مکعب آب قابل استحصال را برای این آبخوان در نظر گرفت.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

خانه اي زير آب نمي‌رود

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي کردستان خبر داد:

ستارمحمودي خبرداد: