جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 30 خرداد 1398 / 16 شوال 1440 / a 20 Jun 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گفتگو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 29 فروردين 1389 - ساعت 15:03
شماره خبر: 100872869870
انتقال پايتخت يا انتقال جمعيت
جام جم آنلاين: انتقال مرکز سیاسی کشور به مکانی دیگر و وضع مقرراتی برای سکونت در شهر تهران، بحثی است که این روزها بر سر زبانهاست.... در این باره رادیو گفت و گو با محمدرضا حسین نژاد، سخنگوی عمران مجلس شواری اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین حسن نوروزی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت و گو کرده که مشروح آن به این شرح است:

رادیو گفت وگو: آقای حسین نژاد، بحث انتقال پایتخت در سالهای گذشته خیلی مطرح شده در رسانه های مختلف و در محافل مختلف، ولی تا کنون عملی نشده. بفرمایید که این بار بحث انتقال پایتخت چقدر جدی است؟

حسین نژاد: این بار هم هنوز بحث جدی برای انتقال پایتخت صورت نگرفته است. بلکه در کمیسیون عمران، وزیر محترم کشور که تشریف آورده بودند، مذاکراتی صورت گرفت که بر اساس این مذاکرات، بعضی از دوستان کمیسیون به اصل زلزله خیز بودن و مشکلاتی که اگر بحرانی بوجود بیاید را یادآور شدند و حتی اشاره کردند به زمانی که آن هواپیما سقوط کرد و راه بندان بوجود آمد، در سالهای گذشته و رفت و آمد قطع شد.

اشاره داشتند که اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ دهد، واقعاً دیگر مصیبت آن خیلی سخت خواهد بود اشاره ای هم داشتند به این بحث که سالانه 800 هزار خودرو دارد اضافه می شود و درصد بالایی سهم تهران است و بر این اساس تهران نمی تواند واقعاً گنجایش این ترافیک را داشته باشد.حتی اگر بخواهیم طرح های خاصی را اجرا کنیم . با این طرح های خاص هم موج مهاجرتی که دارد به سمت تهران می آید از لحاظ جاذبه های اشتغال، جاذبه های خاصی که دارد پاسخگو نیست.

بر این اساس یک لحظه هم در فرمایشات آقای وزیر کشور،  به صورت خیلی گذرا فقط اشاره به انتقال پایتخت سیاسی شد . ولی در بحث کمیسیون یک مقداری مفصل تر صورت گرفت ولی چون به انتهای جلسه نزدیک شدیم و جلسه دیگری هم بود، نهایتاً پاسخی داده نشد. ان شاالله امیدواریم در جلاسات آینده کمیسیون با حضور وزیر و مسئولین ذیربط در این زمینه  تلاش بیشتری و کار بیشتری صورت گیرد.

مستحضرهستید که خود بحث انتقال با توجه به ساختمان وزارتخانه ها، پرستیژ کشوری، مهمانهای خارجی که می آیند و جایگاهی که کلان شهر تهران دارد بحث خیلی سنگینی است. اگر قرار باشد روی این موضوع مثل مالزی که کوالالامپور را در پتروجایا خواست جای دهد یا جاهای دیگر صحبتی شود این خیلی نیاز به برنامه ریزی کلی کشوری دارد و صحبت خیلی مفصل تر و هزینه های خیلی گران تری را در بر خواهد داشت که فکر نکنم مثلاً  در یک جلسه، دو جلسه، یک سال،  سال، بلکه نیاز به یک گروه مشاوره مطالعاتی و کارشناسی قوی برای این موضوع دارد که امیدواریم ان شاالله در آینده روی این موضوع بیشتر کار شود.
 
رادیو گفت وگو:آقای حسین نژاد ، آیا الان در این جلسه،شهرهایی برای انتقال پایتخت اعلام آمادگی کرده اند؟

حسین نژاد:خیر.فعلاً مساله در حالت طرح موضوع است، خیلی حالت اجرایی به خود نگرفته که طرح این موضوع باید روی هزینه اش خیلی کار شود و اگر به جمع بندی رسید،در آن موقع مرحله بعد شناسایی مکان است که اصلاً شهری باشد یا یک سایت جدایی باشد یا یک طراحی جدایی باشد،  وآن مراحل بعدی خواهد بود. فعلاً در حد طرح موضوع از جانب تعدادی از نمایندگان کمیسیون عمران و بعضی از افراد این مضوع مطرح شده است.
 
رادیو گفت وگو:آقای نوروزی بفرمایید.
 
نوروزی:عرض کنم که در کمیسیون شوراها و امنیت داخلی روی این موضوع صحبتی نشده ولی من خودم به عنوان مسئول کمیته امور شورا و شهرداری کشور، بحثی را پیشنهاد دادم به استاندار محترم تهران، آقای دکتر تمدن و پیشنهاد دادم که وقتی ما بحث امنیت کلان شهر تهران و پایتخت را از دیرباز مورد بحث قرار دادیم و الان هم بحث وقوع این شهر را بر روی گسل زلزله، مطر ح کردیم.

من پیشنهادم این بود که بر روی شهر پرند، به عنوان گزینه جدی رویش مطالعه کنند، چون شهر پرند روی گسل زلزله قرار ندارد بعد هم شهر 700 هزار نفری خواهد بود در 3،4 سال آینده وفاصله این شهر تا فرودگاه بین المللی امام خمینی حدوداً 3دقیقه است و در این شهر در قسمت کوههای تخت رستم، 5 پادگان نظامی قرار دارد و شهری است که تقریباً عمر آن 5،6 سال است. با ادامه این شهر که به طرف شهریار و کرج حرکت خواهد کرد، ما می توانیم وزارتخانه ها را در اینجا مستقر کنیم، از آنجایی که در رودخانه شور،پروژه ایرانیان طراحی دریاچه کرده، بر روی رودخانه شور و طرح ایرانیان روی 2هزار هکتار زمین در حال انجام است و در واقع یک شهری بسیار توریستی و زیبا خواهد شد با وجود فرودگاه بین المللی که می توانند میهمانان خارجی بلافاصله خودشان را به وزارتخانه ها برسانند و از طرفی با وضع این شهر در کنار دو جاده های ریلی و اتوبانی و با وقوع روی جاده ابریشم قدیم در واقع می تواند این بحران و مشکل را حل کند.

 من امیدوارم که ان شاالله به عنوان یک طرح کلی ما در کمیسیون شوراها و امنیت این مسئله را مورد بررسی جدی قراردهیم. به نظر من همه متخصصین کشور و عزیزان در داخل استانداری تهران و وزارت کشور و کمیسیون ها روی این طرحی که بنده مطرح کردم  باید به طور جدی کار کنند . چون به هر حال شهر پرند روی گسل زلزله قرار ندارد و نمایشگاه بین المللی دارد به آنجا منتقل می شود تا فرودگاه بین المللی 3 دقیقه فاصله دارد، و از آن طرف هم پروژه ایرانیان با طرح های ساخت دریاچه و غیره یک نمای زیبایی خواهد داشت و پایتخت هم پایتخت زیبا و نویی خواهد بود و بهترین طرح است.

ان شاالله همه عزیزان، کمیسیون عمران، شوراها و همچنین کمیسیون های دیگر باید روی آن مسئله فکری کنند و ما خودمان این را ان شاالله هفته های آتی در کمیسیون مورد بحث قرار خواهیم داد.
 
رادیو گفت وگو:آقای نوروزی با توجه به اینکه فرمودید شهر پرند یک شهر با جمعیت 700 هزار نفر جمعیت است آیا این ظرفیت  قابل افزایش است؟

نوروزی:الان نیست. الان شهر 50 هزار نفری است و این طراحی که وزارت مسکن کرده، برای اینکه سرریز جمعیت تهران را در آنجا اسکان دهد،که به هر حال این شهر، شهر 700 هزار نفری خواهد بود.
 
رادیو گفت وگو:پاسخگوی این پایتخت خواهد بود؟

نوروزی:به هر حال بله.چون توسعه دارد ما می توانیم وزارتخانه ها را منتقل کنیم، و یک سایت وزارتخانه ای را آنجا طراحی کنیم. هنوز که شاکله این شهر شکل نگرفته و این شهر تحت کنترل وزارت مسکن است و می تواند سایت وزاتخانه ای آنجا طراحی شود و وزارتخانه ها طی دو یا سه سال یا چهار سال به آنجا منتقل شوند و این مشکل حل شود.
 
رادیو گفت وگو:و تا کنون فرمودید که بحثی در این رابطه انجام نشده؟
 
 نوروزی: مطرح کردم بعضی از متخصصین خیلی استقبال کردند گفتند عجب طرحی است. باید کار کنیم. در واقع ما با بعضی از دوستانمان وارد بحث شدیم.
 
 
رادیو گفت وگو: صحبتهای آقای احمدی نژاد که اشاره داشتند به خروج 5 میلیون نفر از شهر تهران را چه طور ارزیابی می کنید آیا این امکان پذیر است؟
 
حسین نژاد: بله. ابتدا در جلسه با وزیران هم مطرح شد که بحث این خروج 5 میلیون، فرض کنیم آن کارکنانی که اداری هستند بخواهند تشویق شوند و بحث وام و زمین و وام با بهره 4 درصد، یک تعداد محدودی است. آنچه ما در تهران داریم بخش خصوصی و کارگران و افرادی که مهاجرت کردند و کسانی که به اقتضای شغل خصوصی در تهران هستند که خیلی مقید به بخش های دولتی نخواهند بود برای خروج. و زمان بر است. شما الان ببینید که ما در بحث مسکن مهر که برای یک میلیون می خواهیم برنامه ریزی کنیم، چقدر، زمان برده و با فشار دارد کار می شود. حالا 5 میلیون بخواهد در شهرهای دیگری جابه جا شود خودش خیلی برنامه خاصی را می طلبد .
 
رادیو گفت وگو:یعنی هنوز برنامه ریزی خاصی نشده در این مورد.
 
حسین نژاد:می گویم که اینها باید سازو کارها و برنامه های خاص خودش را داشته باشد. در نتیجه این بحث انتقال پایتخت یک گزینه ضعیفی بود. مثلاً ما مثالهای دیگری هم داشتیم، در بعضی از کشورها بعضی از شهرهای مهم مثل ورود به کشور، حالا ویزا و شرایط خاص خود را دارد، اگر بشود فرض کنیم، تهران با همین جمعیت، بعد از این اگر بخواهد رشدی در بخش خصوصی داشته باشد تابع مقررات خاص باشد. تا آن موقع چون تعداد جمعیت مشخص است می شود روی ترافیک آن ، روی سایر مسائل آن برنامه ریزی علمی داشت و پایتخت هم جا به جا نشود. ولی تا مادامی که سیل مهاجرت و افزایش جمعیت جلوتر از برنامه ریزی ما پیش بینی باشد، شرایط همین خواهد بود که ما بارها با گره های ترافیکی و مشکلات خاص برخورد خواهیم کرد. مزید بر بحث ترافیک  بیشتر بحث بحران است. در بحرانها و بلایای طبیعی این کار خیلی سخت خواهد بود برای امداد رسانی.
 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
متکان خبر داد:

اعطاي تسهيلات ويژه براي ترک تهران

احمدي نژاد:


نگاه علمي به انتقال پايتخت

چمران:

جهرمي خبر داد: