جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 06 ارديبهشت 1389 - ساعت 09:17
شماره خبر: 100873540542
آغاز اجراي طرح عفاف و حجاب
جام جم آنلاين: حکایت کور کردن چشم به جای درست کردن ابرو، مثالی بود که روز گذشته به کمک وزیر کشور آمد تا او نتایج منفی اقدامات نادرست در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در کشور را تشریح کند و از اجرایی کردن جدی‌تر این طرح در بخش‌های مختلف جامعه از مهدکودک‌ها تا ادارات خبر دهد، اما با وجود تاکید برخی مسوولان درباره اجرای این طرح هنوز جزئیات آن برای بسیاری از مردم ناشناخته مانده و نقص در اطلاع‌رسانی سبب به‌وجود آمدن تصوراتی نادرست درباره آن شده است.

 به گزارش «جام‌جم» ،‌ مصطفی محمد نجار ، وزیر کشور که حضورش روز گذشته در گردهمایی مدیران کل امور زنان استانداری‌های کشور بهانه‌ای مناسب شد تا از حساسیت وزارتخانه‌اش در حوزه حجاب سخن بگوید، تاکید کرد: در این زمینه اقداماتی در حال انجام است، اما در سال گذشته به دلیل انتخابات و فتنه‌های پس از آن سرمان شلوغ بود و تا حدودی روند کار کند شد، اما امسال با جدیت بیشتری طرح پیگیری می‌‌شود.

اجرایی کردن کامل طرح عفاف و حجاب، سرراست‌ترین تعبیری است که می‌تواند منظور وزیر کشور را از واژه «اقدامات» در نقل‌قول پیشین به مخاطب تفهیم کند. نجار در ادامه سخنانش سرانجام مستقیما از برنامه وزارتخانه‌اش برای اجرای کامل این طرح خبر داد و اظهار کرد: ستاد صیانت از حقوق شهروندان با همکاری دستگاه‌های مختلف، طرح حجاب و عفاف را پیگیری می‌کند و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف به صورت فراگیر ابتدا از ادارات و سازمان‌ها شروع می‌شود.

به عقیده وزیر کشور حتی مهدکودک‌ها هم باید در ترویج فرهنگ اسلامی فعال‌تر شوند. او در این زمینه توضیح داد: با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش برنامه جامعی داریم، هم‌اکنون در مهدکودک‌ها ناهنجاری‌هایی وجود دارد و امیدواریم با آموزش مربیان و آموزش بازی‌های مناسب به کودکان، فرهنگ اسلامی را در مهدکودک‌ها شاهد باشیم.

وزیر کشور در این زمینه همچنین از تصویب برنامه برخورد با عرفان‌های کاذب و خرافات و انحرافات و استفاده از طلاب جوان برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در کشور به آن پرداخته شود و در این مسیر باید حتما به شرایط امر به معروف و نهی از منکر توجه کرد.

تولد یک طرح و فراموشی‌اش

راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب که به طرح عفاف و حجاب معروف است، در سال1382 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد و براساس آن 26 وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی موظف به اجرای اصولی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شدند.

محمدتقی رهبر، رئیس فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی درباره این طرح به «جام‌جم» گفت: متاسفانه امروز چهره حجاب در جامعه لوث شده است و رفتارشماری بدحجاب، مردم را رنج می‌دهد. در همین باره دوشنبه هفته گذشته خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم و از فراموش شدن طرح عفاف و حجاب با ایشان صحبت کردیم که ایشان بر پیگیری جدی برای اجرایی شدن آن تاکید کردند.

به گفته این نماینده مجلس، این طرح هم‌اکنون علی‌رغم ابلاغ به سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اجرا نمی‌شود. او در تحلیل جمعیت هدف این طرح توضیح داد: بخش عمده‌ای از افراد جامعه را کارمندان و دانشجویان تشکیل می‌دهند و به همین دلیل در این طرح بر رعایت شوون اسلامی به‌خصوص در ادارات و دانشگاه‌ها تاکید کرده‌ایم.

رهبر تاکید کرد ملزم کردن مردم به رعایت شوون اسلامی در خیابان از وظایف نیروی انتظامی است که هم‌اکنون از طریق گشت ارشاد و مانند آن اجرا می‌شود، اما این طرح ربطی به گشت ارشاد ندارد و فقط برای محیط‌های دانشگاهی و اداری است.

جزئیات طرح عفاف

براساس این طرح، رسانه ملی موظف به تبیین نقش حجاب و عفاف در افزایش سلامت جامعه، وزارت آموزش و پرورش موظف به تعیین رنگ پوشش دانش‌آموزان با محوریت عفاف و حجاب، وزارت اقتصاد و دارایی موظف به جلوگیری از ورود و تولید محصولات مروج ضدعفاف، سازمان میراث فرهنگی موظف به اطلاع‌رسانی با محوریت حجاب در بین گردشگران و وزارت راه موظف به نصب تابلوهای راهنما با محوریت عفاف در جاده‌ها شده است.

از سوی دیگر سازمان تربیت بدنی نیز براساس این طرح موظف به کنترل سالن‌های ورزشی از نظر رعایت حجاب، وزارت ارشاد موظف به اجرای قانون منع استفاده ابزاری از تصاویر زنان در مطبوعات، بهزیستی موظف به توانمندسازی زنان برای عدم بروز آسیب‌ فرهنگی، وزارت کار موظف به برداشتن زمینه‌های اختلاط زن‌ و مرد در محل کار، شهرداری موظف به گسترش فرهنگ عفاف در مراکز تحت‌پوشش خود و وزارت علوم موظف به آموزش و گسترش فرهنگ عفاف است.

همچنین ستاد امر به معروف و نهی از منکر، وزارت کشور، وزارت بازرگانی، وزارت ارشاد، مجلس، قوه قضاییه، مرکز امور زنان، سازمان ملی جوانان، وزارت ارتباطات، بسیج و وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت نیز در این طرح ملزم به اجرای وظایفی برای افزایش رعایت شوون اسلامی در جامعه شده‌اند.به گفته وزیر کشور مهم‌ترین موضوع در زمینه اجرای طرح عفاف و حجاب در کشور فرهنگ‌سازی است از‌این‌رو به همه جوانب مساله و توجه به مد و لباس در این زمینه توجه خواهد شد.وی تاکید کرد: طرح عفاف و حجاب تنها شامل زنان نمی‌شود بلکه مردان نیز باید در این زمینه اقداماتی انجام دهند. محمد نجار در این‌باره توضیح بیشتری نداد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه وزارت کشور برخورد قاطعانه با جرایم سازمان یافته‌ای دارد که در حوزه امنیت اجتماعی به ابتذال، فساد و فحشا دامن می‌زند، افزود: طرح‌های فرهنگی با هدف امر به معروف و نهی از منکر باید حتما از پختگی‌های لازم برخوردار باشد نه اینکه طرحی ناپخته اجرا شود که موجبات بازخوردهای بدی را در جامعه فراهم کند.

و اما مهدکودک‌ها

تاکید وزیر کشور بر ترویج فرهنگ اسلامی در مهدکودک‌ها هم از جمله مواردی بود که محمد نجار در پاسخ به پرسش یکی از مدیران کل امور بانوان استانداری از آن سخن گفت.

وزیر کشور در این باره به همکاری‌های وزارت کشور با بهزیستی اشاره کرد و گفت: وزارت کشور برای ارتقای فرهنگ اسلامی در مهدهای کودک برنامه جامعی برای مهدهای سراسر کشور با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش دارد که در این طرح محتوای آموزش‌ها، به‌کارگیری مربیان در قالب چند طرح با نام‌های طرح ملی رحمت، مطهر و هدی انجام می‌شود.امیرحسین آزادی‌وفا، مشاور رئیس سازمان بهزیستی و رئیس دبیرخانه شورای فرهنگی این سازمان هم درباره شیوه ترویج فرهنگ اسلامی به «جام‌جم» گفت: با همکاری وزارت کشور محتوای آموزش معارف در مهدکودک‌ها را مورد بازنگری قرار داده‌ایم و با 7 موسسه قرآنی برای آموزش کودکان کشور قرار داد بسته‌ایم.

آذری‌وفا همچنین از آزمون‌های عقیدتی و دینی خبر داد که مدیران مهدکودک‌ها از این پس برای دریافت پروانه مهدکودک باید آنها را بگذرانند. وی گفت: مدیرانی که پیش‌تر پروانه گرفته‌اند هم در صورتی که بخواهند پروانه‌شان را تمدید کنند باید این آزمون‌ها را بگذرانند.

مریم یوشی‌زاده
گروه جامعه


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
دانشجو خبر داد:

نجار:

محصولي: