جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 05 اسفند 1395 / 26 جمادي الأول 1438 / a 23 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 08 ارديبهشت 1389 - ساعت 09:26
شماره خبر: 100873714337
افزايش قيمت دلار در بازار
جام جم آنلاين: بازار دلار در روزهای پس از عید نوروز با نوسان همراه با صعود قیمت مواجه شده است، به طوری که قیمت فروش این ارز در روز گذشته به یک هزار و 16 تومان رسید.

این در حالی است که قیمت یورو در بازار با کاهش روبه‌رو و دیروز هر یورو در بازار تهران به حدود 1356 تومان رسید. به اعتقاد برخی کارشناسان هم‌اکنون قیمت دلار برای حفظ ارزش ریال به طور مصنوعی پایین نگه داشته می‌شود و با وجود افزایش قیمت صورت گرفته در بازار، هنوز با قیمت واقعی خود فاصله بسیاری دارد.

به گزارش خبرنگار ما، فعالان بازار ارز یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در بازار را ناشی از تصمیم بانک مرکزی می‌دانند که در پی افزایش قیمت جهانی دلار، نرخ پایه‌ فروش آن را افزایش داده است.

بهمن آرمان، تحلیلگر مالی دلیل افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی را ناشی از بحران مالی ایجاد شده در یونان می‌داند و به «جام‌جم» می‌گوید: بحران مالی به وجود آمده در یونان باعث شد تا نرخ برابری دلار در مقابل یورو به میزان یک دلار و 33 سنت افزایش پیدا کند، بنابراین آنچه که در ایران اتفاق افتاده و قیمت دلار را به یکهزار و 16 تومان رسانده، در واقع متاثر از بحران مالی یونان است که به علت کسر بودجه شدید این کشور اتفاق افتاده است.

وی می‌افزاید: دولت یونان ناچار شده به منظور جبران هزینه‌‌های خود در توافقی با اتحادیه اروپا مبلغ سنگینی وام دریافت کند.این اقتصاددان درباره وضعیت بازار ارز در داخل کشور می‌گوید: علاوه بر مسائل جهانی، در داخل کشور فشار واحدهای تولیدی برای اصلاح نرخ برابری ریال با دلار نیز در رشد قیمت اخیر دلار تاثیر دارد؛ زیرا ریال در مقابل سایر ارزها بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. به عنوان مثال با وجود تورم دو رقمی در 8 سال گذشته، نرخ برابری ریال در مقابل دلار همواره حدود یک هزار تومان بوده است، در نتیجه با این نرخ برابری مصنوعی، تولید بسیاری از کالاها در ایران نمی‌تواند اقتصادی باشد زیرا تولیدکنندگان به هر حال ناچار به پذیرش نرخ تورم در هزینه‌های تولید خود بوده‌اند. بنابراین قیمت کالاهای ایرانی متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کرد، در حالی که نرخ برابری ریال در مقابل سایر ارزها ثابت باقی مانده است که این امر متاثر از سیاست‌های اشتباه اقتصادی است.

وی می افزاید: دولت گمان می‌کند با بالا نگه داشتن ارزش ریال و به صفر رساندن تعرفه کالاهای وارداتی قادر به کنترل تورم است. در حالی که در 4 سال گذشته این سیاست به کاهش نرخ تورم نینجامید، آرمان در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی نرخ واقعی دلار چقدر است، می‌گوید: اگر آمارهای بانک مرکزی را مبنا قرار دهیم، نرخ واقعی دلار در حدود 2300 تا 2500 تومان است. برپایه آمار منتشره بانک مرکزی و براساس نرخ شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) ارزش هر اسکناس هزار تومانی که در سال 1350 وارد سیستم اقتصادی کشور شد در پایان سال 1386 تنها برابر با 20 ریال آن زمان است که خود این امر نشان‌دهنده غیرواقعی بودن نرخ فعلی دلار است.

آرمان درباره پیش‌بینی آینده نرخ دلار در بازارهای جهانی عنوان می‌کند: بر این باورم که آمریکا تمایلی ندارد که نرخ برابری دلار به یورو بیش از این افزایش یابد، چرا که آن را به نفع اقتصاد خودش نمی‌داند، اما پیش‌بینی می‌شود نرخ برابری دلار به یورو به یک دلار و 20 سنت هم برسد ولی احتمال آن که به قیمت‌های پیش از سال 2006 که نرخ برابری دلار و یورو تنها 87 سنت بود، برسیم وجود ندارد.

وی خاطرنشان می کند: نرخ برابری ریال در مقابل سایر ارزها در ایران تعیین نمی‌شود بلکه نهادهای دیگری در این کار موثر هستند و بالا بودن نرخ برابری ریال را در جهت منافع بلندمدت اقتصادی خود می‌دانند زیرا به این طریق بازار بزرگ‌تری را در اختیار گرفته‌اند.

سیما رادمنش 
گروه اقتصاد


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
رشد نرخ دلار

افزايش نرخ دلار و قيمت سکه

افزايش نرخ دلار

افزايش نرخ دلار کانادا و دلار آمريکا

ثبات در بازار سکه و ارز

ثبات قيمت سکه

ثبات نسبي در بازار