جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 30 فروردين 1398 / 13 شعبان 1440 / a 19 Apr 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 27 تير 1389 - ساعت 19:04
شماره خبر: 100880747684
نقد صد سال حافظ شناسي در راديو فرهنگ
جام جم آنلاين: شبکه رادیویی فرهنگ در برنامه ای با نام " تماشاگه راز " ، صد سال حافظ شناسی و نسخ تصحیح دیوان حافظ شیرازی را به نقد و بررسی گذاشته است .

به گزارش واحدمرکزی خبر، حسین آهی ، طراح و تهیه کننده این برنامه در نشستی با خبرنگاران افزود:در این برنامه که هر روز ساعت 18 و 30 دقیقه پخش می شود ، غزلیات حافظ را با استفاده از 56 نسخه کهن خطی و معتبر موجود از سده9 هجری و 44 نسخه چاپی معروف جهان بیان و در واقع نخستین بار شرح گویایی از عزلیات حافظ را از رادیو پخش می کنیم .

حسین آهی گفت: در اجرای طرحی در خواندن غزلیات حافظ متوجه شدیم پس از 100 سال کار علمی و تحقیقی بزرگان ، پژوهشگران و مصححان ، هنوز کارهایی مانده است و بسیاری از واژگان و مصرع های این اشعار قابل فهم نیستند و اشکالاتی نیز دارند .

وی افزود : در این برنامه با رجوع به نسخه های بدل دیوان حافظ ، همه ضعف تألیف هایی که شارحان متوجه آن نشدند ، بیان می شود و شنوندگان می توانند با اطمینان کامل ، روایت همه حافظ پژوهان را در این برنامه بشنوند .

تهیه کننده برنامه " تماشاگه راز " این برنامه را نوعی کارگاه آموزشی برای شنوندگان و حافظ پژوهان دانست و گفت: شنوندگان این برنامه با تصحیح متون خطی ، آرایه های ادبی ، نسخه شناسی ، نقد ادبی ، مبانی تاریخی و مسائل اسطوره ای آشنا می شوند.

مدیر شبکه رادیویی فرهنگ نیز در این نشست گفت: تاکنون برنامه های مربوط به100 غزل از دیوان حافظ تهیه شده است که تا یک ماه آینده از سوی موسسه سروش منتشر می شود.

کامران کاظم زاده افزود: همه قسمت های برنامه تماشاگه راز به این صورت منتشر خواهد شد .

وی توجه به مخاطبان عام را در کنار مخاطبان خاص و فرهیخته از ویژگی های این برنامه برشمرد و گفت: این برنامه تلاشی است تا ذائقه و حس زیبایی شناسی آسیب دیده مردم در زمینه های ادبی و هنری ترمیم شود .

کاظم زاده تولید علم در حوزه علوم انسانی را دیگر هدف این برنامه اعلام کرد و افزود: مخاطبان این برنامه با روایت جدیدی از اندیشه های حافظ آشنا می شوند .

وی گفت: این برنامه با اشاره به اینکه شاعر اسطوره ای همچون حافظ ضعف های تألیفی و خطاهای قافیه ای دارد ، همچنین مخاطبان خود را با شگرد نقد ادبی به زبانی ساده آشنا می کند.

مدیر شبکه رادیویی فرهنگ گفت: با پخش این برنامه ، امیدواریم اهالی ادب و حافظ شناسان در این باره نظر دهند و آمادگی داریم با طراحی برنامه ای ، امکان گفتگو ، مناظره و نقد میان آنها را فراهم کنیم .


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

از 3 تير پخش مي شود