جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 03 اسفند 1395 / 24 جمادي الأول 1438 / a 21 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 30 شهريور 1389 - ساعت 09:27
شماره خبر: 100886326181
عوارض سزارين
جام جم آنلاين: در سال‌های اخیر مادران بیشتر ترجیح می‌دهند از روش سزارین برای زایمان استفاده کنند. این مساله تا حدی پیش رفته که آمار سزارین در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است و کارشناسان درباره روند رو به رشد آن هشدار می‌دهند. از سوی دیگر مادران نیز به دلیل نداشتن آگاهی کافی نسبت به زایمان طبیعی و سزارین به اشتباه رو به سزارین می‌آورند.

بارداری و زایمان قسمت مهمی از زندگی خانم‌هاست و تاثیر قابل ملاحظه ای بر زندگی آنها دارد. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد آن هم مهم و قابل توجه است. پس این سوال که چه روشی برای زایمان بهتر است، همیشه برای آنان مطرح خواهد بود. اما باید با اطلاعات صحیح و با توجه به نظر پزشک معالج نسبت به انتخاب روش مناسب اقدام کرد.

دکتر ثریا عالمی ، متخصص و جراح زنان و زایمان در مورد انتخاب روش مناسب زایمان به «جام‌جم» می‌گوید: خانم‌ها اطلاعات متفاوت و متنوعی درباره این مطلب دریافت می‌کنند. اما آنها ممکن است به اشتباه از عوارض زایمان طبیعی نکاتی بشنوند و به سزارین روی آورند.

وی می‌افزاید: از طرف دیگر درد زایمان باعث می‌شود مادران تمایل زیادی به سزارین داشته باشند. در ضمن برخی از پزشکان نیز به منظور درآمد بیشتر، مادران را به سمت سزارین سوق می‌دهند. بنابراین برخی موارد هم از جانب پزشک و هم بیمار تمایل به سزارین وجود دارد. در حالی که باید اطلاعات دقیق و مشخص در مورد عوارض و مشکلات زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد داشته باشیم تا بتوانیم به سمت سزارین برویم.

تبعات زایمان برای مادر

دکتر عالمی درباره مشکلاتی که ممکن است در اثر زایمان برای مادر پیش بیاید، می‌گوید: کلا بارداری باعث بروز مشکلات و اختلالاتی در سیستم ادرار و مدفوع می‌شود. مشکلاتی مانند افتادگی مثانه و به دنبال آن تکرر و مشکلات ادراری و از طرفی دیگر مشکلات مدفوع. البته این مشکلات همیشه در زایمان طبیعی به وجود نمی‌آید، اگرچه به دنبال زایمان طبیعی این عوارض بیشتر است.

این پزشک متخصص زنان تاکید می‌کند: افتادگی مثانه به معنی تغییراتی است که در بافت ناحیه مثانه ایجاد شده و مادر را در سال‌های آینده دچار مشکلات ادراری به شکل بی‌اختیاری ادرار می‌کند ـ در مواقعی خاص که به خودش فشار می‌آورد مانند سرفه کردن ـ البته این حالت ممکن است در کسانی که حتی زایمان نکرده‌اند نیز پیش بیاید، ولی در میان کسانی که تعداد حاملگی‌های بیشتری داشته باشند (4 و 5 دفعه زایمان) شایع‌تر است، بخصوص اگر زایمان‌ها به صورت طبیعی باشد.به گفته دکتر عالمی، عفونت و خونریزی از دیگر مشکلات زایمان طبیعی است. پارگی محل زایمان یا پارگی مسیر دفع مدفوع نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است به علت زایمان طبیعی روی دهد. ولی این مشکلات بندرت پیش خواهند آمد و بسیار نادر هستند. در حقیقت می‌توان گفت چند ماه پس از زایمان طبیعی مشکل خاصی برای سلامت مادر پیش نمی‌آید.

پیامدهای سزارین

دکتر عالمی درباره مشکلات سزارین می‌گوید: خونریزی‌های به دنبال سزارین و عفونت‌های محل عمل و رحم تقریبا 2 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و برخلاف تصور عموم افراد، سلامت مادر در سزارین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. به گفته وی، مساله بیهوشی نیز می‌تواند مشکلاتی را برای مادر به وجود آورد. سزارین در هر صورت یک عمل جراحی است و به دنبال آن مشکلاتی ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد که ممکن است سلامت مادر را تهدید کند. ضمن این‌که پس از سزارین ممکن است چسبندگی‌هایی داخل شکم مادر به وجود آید. بخصوص زمانی که بیمار چند نوبت سزارین شده باشد، احتمال این مشکل بیشتر شده و باعث دردهای زیاد زیر شکم و داخل شکم مادر می‌شود و درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد.

دکتر عالمی می‌افزاید: از دیگر عوارض سزارین می‌توان به مشکلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت‌های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره کرد.

شادابی پس از زایمان طبیعی

مهم‌تر از این موارد سرحالی و شادابی مادر پس از زایمان طبیعی است. مادری که زایمان طبیعی می‌کند، همان روز پس از زایمان به راحتی می‌تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد، ولی کسی که سزارین می‌کند چند روز باید کاملا استراحت کند. دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می‌کند. در حالی که به صورت معمولی و طبیعی مادر 7 تا 8 ساعت قبل از زایمان طبیعی درد خواهد داشت، اما در مورد سزارین این دردها چند روز ادامه پیدا می‌کند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه می‌دهد: مادر می‌تواند پس از فقط یکبار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد. اما مادران اغلب این نکته را نادیده می‌گیرند. در چنین شرایطی ممکن است خانمی 2 یا 3 بار تحت جراحی قرار گیرد و همین مساله باعث می‌شود احتمال چسبندگی‌ها و دردهای ناشی از آن هم بیشتر شود. این چسبندگی‌ها هم خود می‌توانند مشکلاتی از جمله مشکلات گوارشی را برای بیمار به وجود آورند.

نیلوفر اسعدی‌بیگی
‌ جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

عکاس : زهرا نجفيان

يک فوق‌تخصص گوارش: