جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 05 بهمن 1395 / 25 ربيع الآخر 1438 / a 24 Jan 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 07 آبان 1389 - ساعت 17:30
شماره خبر: 100889639982
کارون، قطره‌قطره رو به مرگ
جام جم آنلاين: یک فعال محیط‌ زیست گفت: با توجه به حجم بسیار زیاد فاضلاب ورودی به کارون و کاهش دبی آن باید گفت کارون مانند بیماری در حال مرگ زیر دستگاه تنفس است.

ایمان شادور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خوزستان، اظهار کرد: شرایط زیست محیطی رودخانه کارون اصلا مناسب نیست و حجم بسیار زیاد فاضلاب ورودی به این رودخانه و کاهش دبی آب در اثر انتقال آب از سرشاخه‌ها و سدسازی در بالادست، موجب شده رودخانه خروشان گذشته که قابل کشتی‌رانی بود به جریانی از فاضلاب تبدیل شود.

وی افزود: با توجه به این که سطح آب‌های زیرزمینی در خوزستان بالا است، آلودگی‌های کارون به این آب‌ها نیز نفوذ کرده و آب شرب نیز آلوده شده است، به گونه‌ای که در برخی مناطق استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب هفت مرحله‌ای نیز جواب‌گو نیست.

شادور تصریح کرد: با توجه به کاهش دبی آب رودخانه کارون، امواج این رودخانه نیز از بین رفته و به همین علت خودپالایی و اکسیژن‌گیری رودخانه نیز کاهش یافته است.

مدیرعامل انجمن زیست محیطی سبزآوران جنوب خاطرنشان کرد: با کاهش اکسیژن‌گیری رودخانه میزان اکسیژن محلول در آب کاهش می‌یابد و حالت خفگی برای رودخانه ایجاد می‌شود و در نتیجه حیات موجودات زنده مانند ماهی‌ها تهدید می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین ورود بی‌رویه فاضلاب به رودخانه موجب افزایش بی‌رویه بافت گیاهی رودخانه می‌شود، با افزایش بیش از اندازه حد بافت گیاهی بخشی از اکسیژن محلول در آب موجب شده رودخانه خروشان قدیم به جریانی عظیم از فاضلاب تبدیل شود.

شادور گفت: در تعریف توسعه پایدار آمده است که صنایع باید محافظ و ایجادکننده محیط زیست باشند نه عاملی برای تخریب آن، در نتیجه لازم است در کنار توسعه صنعتی به حفظ محیط زیست نیز توجه شود.

وی افزود: زمانی که استان خوزستان به آب کارون نیاز دارد منطقی نیست که آب این رودخانه به استان‌های دیگر انتقال یابد و برای کشت یونجه دام استفاده شود.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: افزایش آلودگی آب رودخانه کارون بیماری‌های بسیاری مانند بیماری‌های پوستی را موجب شده است، در ماه گذشته نیز آمار اسهال در اهواز افزایش یافت که نمی‌تواند بی‌ارتباط با وضعیت آلودگی رودخانه باشد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

فعال محيط زيست:

پيشروي آب شور تا خرمشهر

استاندار خوزستان: