جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 22 دي 1387 - ساعت 22:35
شماره خبر: 100896132563
درياچه شورابيل؛ زيباي خطرناک
جام جم آنلاين: سطح یخ بسته دریاچه تفریحی شورابیل واقع در شهر اردبیل جلوه‌های زیبایی از فصل زمستان را به تماشا گذاشته و در عین حال موقعیت خطرناکی برای عده ای از نوجوانان و جوانان کنجکاو رقم زده است.

دریاچه شورابیل از مکان‌های تفریحی و گردشگری اردبیل است و در فصول گوناگون سال پذیرای صدها نفر از نقاط دور و نزدیک است و پوشش برفی زمین‌های حاشیه آن و ازسویی دیگر یخبندان سطح آب این دریاچه منظره جالب توجه و بسیار دل‌ا‌نگیزی را به وجود آورده است. این موضوع سبب شده که ساکنان اردبیل همه روزه بویژه در روزهای تعطیل برای تفریح زمستانی به حوالی دریاچه شورابیل بروند. ردی که از چرخ موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها روی سطح دریاچه شورابیل مشاهده می‌شود، از اقدام خطرناک تعدادی از افراد در رفتن با این وسیله نقلیه روی یخ سطح این دریاچه حکایت دارد، در حالی که ضخامت یخ فقط 5 تا 10 سانتی‌متر است.همچنین بعضی ازنوجوانان و جوانان ازسطح یخ بسته این دریاچه برای سرخوردن استفاده می‌کنند که این کارها بسیار خطرناک محسوب می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل گفت: رفتن روی سطح یخ زده دریاچه بسیار خطرناک است و حتی احتمال خطر مرگ را برای افرادی که اقدام به این کار می‌کنند، درپی دارد.

غلامرضا نیازمند، در گفتگو با ایرنا افزود: جمعی از ساکنان اردبیل به ویژه نوجوانان و جوانان بدون اطلاع از ضخامت یخ سطح دریاچه شورابیل اقدام به تفریح روی آن می‌کنند که هر لحظه امکان شکستن یخ و غوطه‌ور شدن این افراد در آب وجود دارد.

وی گفت: تابلوهای شنا کردن ممنوع در اطراف این دریاچه نصب شده و تابلوهای هشدار نیز با مضامین هشدار و خودداری از رفتن روی سطح یخ بسته دریاچه و خطرات ناشی از آن آماده شده که بزودی در این مکان نصب خواهد شد.

او اظهار کرد: سطح یخ بسته دریاچه شورابیل جلوه‌های زیبایی از زمستان را به تماشا گذاشته است، اما باید از این مناظر طبیعی با رعایت جوانب ایمنی استفاده کرد.

وی ازمردم خواست برای حفظ جان خود از رفتن به روی سطح یخ زده دریاچه شورابیل چه به صورت سواره یا پیاده به طور جدی خودداری کنند.

شورابیل دریاچه‌ استثنایی است و بسیاری ازپیرمردان اردبیلی هنوز خاطرات شیرینی را ازگذشته‌های دور در تفریح و سرگرمی‌های خودشان چه در زمستان و چه در فصول گرم سال در ذهن دارند. پیرمردانی که رسیدن به آرامش و طول عمرشان را شنا در آب شور دریاچه شورابیل در تابستان و انجام تفریحات زمستانی درفصول سرد سال و صرف چای قند پهلو در قهوه‌خانه‌های سنتی اطراف جاده باریکی می‌دانند که از رودخانه بالخلو تا بلندی‌های اطراف این تالاب امتداد دارد و از طی چندین کیلومتر مسافت در مسیر رفت و برگشت این جاده خاکی خسته نمی‌شدند. دریاچه شورابیل در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده و طی این مدت طولانی شرایط طبیعی و زیستی منحصر به فردی کسب کرده است.

تا قبل از سال 1372 باوجود سردسیر بودن شهر اردبیل سطح آب دریاچه شورابیل حتی در دمای منهای 30 درجه سانتی گراد به علت غلظت بالای نمک و شوری آب به ندرت یخ می‌بست.

در سال 1371 تفریحگاه محدودی در حاشیه شورابیل ایجاد و مقداری از آب رودخانه بالخلو وارد این دریاچه شد اما نمک آن از 65 میلی گرم در لیتر پایین‌تر نرفت.

یکسال بعد قرار بر این شد که از مخزن دریاچه شورابیل به عنوان پرورش ماهی و گردشگری استفاده شود و آب شیرین را از طریق کانال بند الماس رودخانه یاد شده به این تالاب هدایت کردند. آب شورابیل تا سال 1372 از روان آب‌های واقع در بلندی‌های اطراف این دریاچه تامین می‌شد و در اطراف آن چشمه‌های آب شیرین اندکی وجود داشت که سبب ایجاد نیزارهایی در اطراف شده ولی اکنون دریاچه‌ای با آب‌های مواج که در کرانه‌های آن چراغ‌های رنگارنگ خودنمایی می‌کنند، دستگاه‌های بازی پرهیجان و جاده‌ای آسفالته دورتادور آن را احاطه کرده است، تصویری کاملا متفاوت از محیط طبیعی قبلی به تماشاگر خود ارائه می‌دهد. براساس آمارهای موجود در اداره کل هواشناسی اردبیل کمینه مطلق دمای هوای شهر اردبیل در طول 3دهه گذشته با 34 درجه سانتی گراد زیرصفر در چهاردهم بهمن ماه سال 1367 ثبت شده است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: