جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
بين الملل
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 14 ارديبهشت 1388 - ساعت 18:44
شماره خبر: 100905888833
يک سرمايه‌دار پيروز انتخابات رياست‌‌جمهوري پاناما
جام جم آنلاين: مقامات پانامایی اعلام کردند: یک میلیونر بانفوذ پانامایی به یک پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست یافته است.
به گزارش فارس به نقل روزنامه آمریکایی " لس آنجلس تایمز " ، "ریکاردو مارتینلی "، یک سرمایه دار و صاحب سوپرمارکت های زنجیره‌ای در پاناما در انتخابات روز یکشنبه سوم ماه مه 2009 این کشور به پیروزی رسید .

پیروزی یک محافظه کار در انتخابات ریاست جمهوری پاناما برخلاف روند سال‌های اخیر در کشورهای آمریکای لاتین است که طی آن چپگرایان به قدرت می‌رسیدند.

هیئت برگزاری انتخابات پاناما پس از شمارش 43 درصد آرا در بعد ازظهر یکشنبه( به وقت محلی) اعلام کرد که "مارتینلی " به یک پیروزی قاطع دست یافته است .

هیئت برگزاری انتخابات پاناما اعلام کرد که "مارتینلی " با کسب 61 درصد در مقابل خانم "بالبینا هررا " وزیر سابق مسکن پاناما و کاندیدای حزب حاکم که 36 درصد آرا را کسب کرد، به پیروزی رسیده است.

براساس این گزارش مبارزات انتخاباتی "هررا " تحت تاثیر وضع روبه وخامت اقتصادی پاناما، افزایش جرم و ناامیدی از "مارتین توریجس " رئیس جمهور فعلی این کشور قرار گرفته است.

روزنامه "تایمز " چاپ لندن نیز گزارش داد که دولت پاناما تلاش کرده است تا جرائم و قیمت های بالا را در این کشور کنترل کرده و "مارتینلی " توانست آرای بسیاری از رای دهندگان کم درآمد و سرمایه‌داران را که وی را هم پیمان خود می‌دانند، جلب کند.

"ریکاردو مارتینلی " پس از پیروزی درانتخابات به خبرگزاری "شینهوا " همچنین گفت که پاناما باید سیاست‌های تجاری متمایل به آمریکای خود را تغییر دهد.

وی افزود که برخی فرصت های تجاری در اروپا ازدست رفته است.

"مارتینلی " با تاکید بر این که چین دومین استفاده کننده بزرگ از کانال پاناما است و سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این کشور انجام داده است، گفت که پاناما باید در روابط خود با چین بازنگری کند تا "به جای امکانات کوتاه مدتی که هم اکنون در اختیار داریم "،در جستجوی بهترین امکانات طولانی مدت باشیم.

وی افزود که برای برقراری روابط گسترده‌تر با کلمبیا و کاستاریکا تمایل دارد.

خانم "بالبینا هررا " از ائتلاف حاکم با گرایش چپ میانه و "ریکاردو مارتینلی "، سرمایه دار بزرگ و محافظه کار، بخت های اصلی پیروزی در انتخابات دیروز پاناما بودند.

هررا 54 ساله، وزیر سابق مسکن پاناما که سابقه سازماندهی تظاهرات ضد آمریکایی و علیه جرج بوش را دارد شعار "دولتی برای مردم " را سرلوحه مبارزات انتخاباتی خود قرار داد.

نامزد ائتلاف متشکل از احزاب "انقلابی دموکراتیک "، "مردمی " و "لیبرال " معتقد به توزیع عادلانه ثروت بویژه بین بخش های محروم تر جامعه است.

از سوی دیگر ریکاردو مارتینلی 57 ساله و نامزد "ائتلاف به خاطر تغییر " معتقد به مشارکت رهبران بخش تجاری پاناما در تصمیم گیری های سیاسی در تقابل با پیشرفت جناح چپ مردم گرا در آمریکای لاتین است.

صاحب بزرگترین شبکه فروشگاه های زنجیره ای پاناما در عین حال وعده داده است در صورت پیروزی سرمایه گذاری دولتی در زیرساخت ها را با هدف کارآفرینی افزایش خواهد داد.

بیش از 2 میلیون و 200 هزار پانامایی از جمعیت 3 میلیون 300 هزار نفری این کشور واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری پاناما بودند.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: