جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 11 اسفند 1395 / 02 جمادي الثاني 1438 / a 01 Mar 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 03 خرداد 1388 - ساعت 18:32
شماره خبر: 100907615656
در سالروز آزادسازي خرمشهر انجام شد
رزمايش بالگرد جديد تهاجمي سپاه
جام جم آنلاين: همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی، رزمایش هوایی جدیدترین بالگردهای تهاجمی ساخت سپاه با موفقیت انجام شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این رزمایش نسل جدید بالگردهای تهاجمی سبک شاهد با نام شاهد 285 ساخته شده از جانب متخصصان توانمند نیروی هوایی سپاه به همراه سایر بالگردهای ساخت سپاه از سری شاهد به پرواز درآمدند و خلبانان سبزپوش و جان برکف نیروی هوایی سپاه مراحل مختلف عملیات هوایی این رزمایش شامل پرواز جمع ، درگیری و رزم نزدیک، پشتیبانی نزدیک یگانهای زمینی، جابه جایی سریع فرماندهان و نیز هدف گیری تانکها و شناورهای دشمن فرضی را یکی پس از دیگری با موفقیت انجام دادند.

بالگرد تهاجمی سبک شاهد 285 که نخستین بار در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفت با دو کاربری هوایی و دریایی از جدیدترین دستاوردهای پروژه بزرگ شاهد محسوب می شود و براساس نیازهای حال و آینده نیروهای مسلح و با فناوری صد در صد بومی پس از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی و طی تست ها و آزمایش های گوناگون اکنون در مرحله تولید انبوه قرار گرفته است.

ابعاد کاملا آیرو دینامیک، تحرک عملیاتی، چالاکی فوق العاده، قابلیت عملیاتی شدن سریع، کارآیی بالا، حمل انواع راکت های ضد زره، ضد شناور و انواع تیربارها از ویژگی های منحصر به فرد بالگرد شاهد 285 است که با شرایط جغرافیایی کشور نیز سازگاری دارد.

پدافند هوایی متحرک در برابر پرنده های دشمن، حضور در تیم های شناسایی- آتش، انهدام مواضع زمینی و اهداف دریایی از ماموریتهای پیش بینی شده این بالگرد به شمار می رود و در آینده نزدیک نیز در ماموریتهای درگیری در مناطق مرزی و ناامن سازی محیط های عملیاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در ادامه این رزمایش سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه ضمن بازدید از نمایشگاه 6 هزار قطعه هوایی ساخته شده در مرکز تحقیقات نیروی هوایی سپاه جهت ناوگان هوایی نیروهای مسلح کشور اظهار داشت: در سپاه یک جریان بسیار قدرتمند از دانش و فناوری شکل گرفته است و قدرت ما در حوزه دفاعی یک قدرت پیش رونده، وسعت یابنده و کاملا انعطاف پذیر است.

سرلشکر جعفری افزود: تجهیزاتی که امروز در سامانه دفاعی و رزمی سپاه بکار گرفته شده است صد در صد بومی و با تلاش فرزندان ملت در سپاه طراحی، تولید و به بهره برداری رسیده است.

فرمانده کل سپاه در ادامه با تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: مرکز تحقیقات نیروی هوایی سپاه که بعد از جنگ تاسیس شد با هدف تامین نیازهای بالگردی سپاه تلاشی بی وقفه را آغاز کرد و امروز طراحی و تولید بالگردهایی با کیفیت بالا و قدرت مانور بی نظیر حاصل تلاش شبانه روزی متخصصان نیروی هوایی سپاه در این مرکز است.

وی افزود: قدرت طراحی متخصصان ما به قدری بالا رفته که تمام مراحل طراحی تا تولید این بالگردها در کمتر از یک سال صورت گرفته و در آینده نزدیک شاهد حضور فراوان و انبوه این بالگردها در سامانه دفاعی نیروهای مسلح کشور خواهیم بود.

سردار سرلشکر جعفری تصریح کرد : پرنده های شاهد 285 با قدرت مانور بالا نسبت به بالگردهای مشابه خارجی و کارآیی بی نظیر در نبرد نامتقارن توانمندی سپاه را در نبرد ناهمطراز و موارد خاص افزایش خواهد داد.

فرمانده نیروی هوایی سپاه نیز در ادامه با قدردانی از تلاش های شبانه روزی متخصصان و جهادگران مرکز تحقیقات نیروی هوایی گفت: جهادگران ما تلاش و تخصص و تعهد را به هم آمیخته و موفق شدند بخش مهمی از دستاوردهای دفاعی کشور را با دستان توانای خود تامین کنند.

در پایان این رزمایش تعدادی بالگرد از نوع شاهد 278 به ناوگان نیروی هوایی سپاه تحویل شد.

شاهد 278 بالگردی چند منظوره است که قبلا در مرکز تحقیقات نیروی هوایی سپاه طراحی و نمونه سازی شده و تولید آن نیز در صنعت هوایی کشور با موفقیت انجام شده است.

استفاده از سامانه های جدید ناوبری و ایمنی بالای این بالگرد امکان استفاده از آن را در ماموریتهای غیرنظامی نظیر کنترل ترافیک ، آمبولانس هوایی ، کنترل خطوط نفت و گاز ، برق و همچنین حفاظت از محیط زیست میسر کرده است.

همچنین بکارگیری مواد پیشرفته کامپوزیت در ساخت ملخ و بدنه و نیز سهولت تعمیر و نگهداری و امکان استفاده در پایگاههای نزدیک به مناطق درگیری ، این بالگرد را در ردیف کارآمدترین بالگردهای پیشرفته حال حاضر دنیا قرار داده است.

پروژه بالگردهای شاهد از سال 1378 در مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد وابسته به سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوایی سپاه با ساخت بالگرد شاهد 278 آغاز شد، و با توصیه ویژه فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای ادامه پیدا کرد که حاصل آن طراحی، ساخت و تولید انواع بالگردها با دامنه کاربری های گسترده و متنوعی است که در مقاصد گوناگون در ناوگان هوایی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

به این ترتیب جمهوری اسلامی ایران با دستیابی کامل به دانش فنی طراحی و ساخت انواع بالگرد در زمره معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی فوق پیشرفته قرار گرفت.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
همزمان با سالروز آزادسازي خرمشهر

سردار وحيدي:

فرمانده نيروي هوايي ارتش: