جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 03 تير 1388 - ساعت 15:15
شماره خبر: 100910282454
جزييات برنامه آشوبگران روشن شد
افشاگري اژه‌اي در باره ناامني‌ها
جام جم آنلاين: "غلامحسین اژه ای " وزیر اطلاعات با اشاره به اغتشاشات اخیر و با اعلام اینکه"هر موردی که از مسیر قانون دنبال شود فضا کاملا برای آن آزاد و مهیا خواهد بود" جزئیات برنامه ها و تحرکات آشوبگران انتخاباتی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات ظهر چهارشنبه پس از پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره بمب گذاری های اخیر اظهار داشت: بمب گذاری ها به جریانهای مختلفی وابسته است که عمدتا وابسته به صهیونیست ها و البته غیر صهیونیست ها هم بوده است.

وی افزود: برنامه ریزی هایی صورت گرفته بود تا یک سلسله انفجاراتی صورت بگیرد و تا زمان انتخابات ادامه داشته باشد که در دو یا سه مرحله این افراد دستگیر شدند و بخشی از اطلاعات آنان هم به سمع و نظر مردم رسید.

اژه ای ادامه داد: موضوعی که در حدود یک الی دو ماه پیش دنبال شد منجر به دستگیری تعدادی از این افراد در اردیبهشت و اوایل خردادماه شد و بمب های آنان هم کشف و همه عوامل آنان هم تقریبا دستگیر شدند.

وزیر اطلاعات با اشاره به واقعه ای که چند روز گذشته در حرم حضرت امام(ره) اتفاق افتاد، گفت: این موضوع هم دنباله همین قضایا بوده و همان کسانی که در روز انتخابات می خواستند در حسینیه ارشاد بمب گذاری کنند دستگیر شدند.

بمب گذاری در شرق و غرب کشور

به گفته وزیر اطلاعات، افرادی که می خواستند در چیذر هم بمب گذاری کنند دستگیر شده اند و علاوه بر این موارد گروهی که در شرق کشور در صدد بود اقداماتی را تا روز انتخابات انجام دهد با کمک نیروی انتظامی و سایر نیروهای مستقر در شرق کشور محموله های آنان ضبط و عوامل آنان نیز دستگیر شدند.

وی خاطرنشان کرد: البته درگیری هایی هم با نیروی انتظامی پیش آمد که این نیرو توانست برخی از عوامل را دستگیر کند.

اژه ای اضافه کرد : مورد دیگری از دستگیری های اخیر مربوط به تبریز می شود به گونه ای که گروهی قصد داشتند در زمان حضور یکی از کاندیداها در تبریز اخلال  ایجاد کنند که متاسفانه این جریان در یکی از ستادهای دیگر هم نفوذ کرده بود و عوامل آنها تحت عنوان حامیان یک نامزد می خواستند جلسه نامزد دیگری را در تبریز به هم بریزند که باز هم این عوامل شناسایی شدند.

وی تصریح کرد: همه این افراد وسایل آنها و بمب هایی که به صورت دستی ساخته شده بود ضبط و دستگیر شدند.

وزیر اطلاعات افزود: مورد دیگری که مربوط به برخی شرارت ها می شد و از سالهای قبل از سمت جنوب و اهواز عوامل آنها شناسایی و تحت اقداماتی دستگیر شدند.

اژه ای در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه چه میزان از این نا امنی ها از خارج از کشور هدایت می شود، گفت: ناامنی ها دو نوع است که یک نوع آن به برنامه ریزی هایی که به صورت نرم در راستای اغتشاشاتی که امروز مشاهد می کنید طراحی می شود که این موضوع بیش از دو سال قبل آغاز شده است و وزارت اطلاعات هم در این خصوص اطلاع رسانی کرده  و بنده زمانی در جلسه هیئت دولت عرض کردم کسانی که دستگیر شده اند مرتبط با براندازی نرم و انقلاب های مخملی بودند و برخی از این افراد را هم نام بردم.

وی ادامه داد: علاوه بر این مورد موضوع دیگری که دنبال می شود این است که عمدتا غربی ها و مشخصا آمریکایی ها و صهیونیست ها موضوعات را دنبال می کردند .

وزیر اطلاعات همچنین گفت: در ماهها اخیر و هفته های قبل از انتخابات، جریانات و گروههای دیگری هم که ضد انقلاب و تابلودار بودند وارد شدند، برخی از آنان در اغتشاشات اخیر دستگیر شدند که تعدادی از این اخبار را از طریق رسانه ملی شدند.

دستگیری آمران و مجریان اغتشاشات

اژه ای تصریح کرد: افرادی که سازماندهی کننده و تصمیم گیر و مجری بسیاری از اغتشاشات بودند نیز دستگیر شده اند.

وی در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر دستگیری خبرنگاران خارجی خاطرنشان کرد : دو نفر از کسانی که خبرنگار نبوده و بلکه برای جمع آوری اطلاعات پنهان فعالیت می کرده اند دستگیر شده اند که وسایل یک نفر از آنان نیز ضبط شد و قرار است از وی تحقیقاتی به عمل آید .

وزیر اطلاعات در پاسخ به این سئوال که مجموعا چند نفر دستگیر شده اند افزود: به دلیل اینکه برخی از دستگیری ها، دستگیری های کف خیابانی است ، ممکن است تعدادی در روز اغتشاش دستگیر شوند ولی بسیاری از آنان همان شب یا فردا و یا پس فردای آن روز آزاد می شوند.

وی با بیان اینکه دستگیری ها دو نوع است تصریح کرد: یک دسته افرادی هستند که احیانا فریب خورده اند و به خیابان آمده اند اما صفشان با صف ضد انقلاب و اغتشاشگر اصلی جدا است که ممکن است در روز دستگیری تعدادشان بسیار باشد ولی بلافاصله جمع کثیری از آنان آزاد می شوند.

محسنی اژه ای ادامه داد: عده ای دیگر که کاملا تشکیلاتی و برای آتش زدن ، تخریب و اقدامات ضد امنیتی به خیابان آمدند لذا این افراد یا توسط نیروی انتظامی یا وزارت اطلاعات و یا دستگاههای مربوطه شناسایی می شوند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه از کسانی که دستگیر شده اند آیا شخصی به نامزد خاصی وابستگی داشته است یا خیر، گفت: بله. قطعا همین طور است و تعدادی از این افراد اعضای اصلی این ستادها بوده اند.

نقش انگلیس در ناامنی ها

خبرنگاری پرسید برخی از اعضای ستادها که به انگلستان تردد دارند و اکنون نیز اعلام کرده اند که در آستانه بازگشت به انگلیس هستند، آیا برخوردی با این افراد صورت می گیرد یا خیر؟

وزیر اطلاعات پاسخ داد: متاسفانه یکی از کشورهای غربی که در این زمینه علیه کشورمان تبلیغات سنگینی کرده و علاوه بر تبلیغات ، یک سلسله اقداماتی را بر خلاف ضوابط دیپلماتیک از طریق نیروهای داخل کشور خود و حتی از طریق برخی از نیروهای محلی انجام داده، کشور انگلستان است و شما ملاحظه می کنید که بی بی سی فارسی چه اقداماتی را در این روزها داشته است.

اژه ای اضافه کرد: برخی افراد هم دستگیر شدند که با پاسپورت انگلیسی بوده اند و در خصوص اغتشاشات هم بدون نقش نبوده اند.

وزیر اطلاعات در پاسخ به این سئوال که این افراد چه زمانی به مردم معرفی می شوند گفت: این موضوع حتما باید با نظر قاضی صورت بگیرد ، چرا که در زمان انجام تحقیقات بیان این مطالب طبق قانون خلاف است و پس از آن نیز بنا به نظر دادگاه صورت می گیرد و هر زمان که دادگاه اجازه دهد می توان آنان را به مردم معرفی کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که توصیه وزارت اطلاعات به مردم چیست ؟ تصریح کرد: توصیه می کنیم مردم هوشیار باشند و قضایا را از هم تفکیک کنند و اگر احیانا افرادی از مردم اعتراض داشته باشند می توانند اعتراض خود را طبق قانون دنبال کنند  و اگر هم ابهامی برای آنان وجود داشته باشد می توان آن ابهام را روشن کرد.

محسنی اژه ای تاکید کرد: اما کسانی که به بهانه ای می خواهند امنیت مردم و جامعه را مختل کنند به طور حتم مردم باید خود آنان را معرفی کنند و اجازه ورود را حتی به نیروهای نظامی و انتظامی هم ندهند و منظور ما این است که اگر مردم اطلاعاتی از افراد اغتشاشگر دارند که در فعالیت بر ضد امنیت کشور هستند باید بلافاصله آن افراد را به نیروی انتظامی یا وزارت اطلاعات معرفی کنند و این کار بزرگی است که مردم می توانند انجام دهند.

وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه مسئولیت ریخته شدن این خونها با چه کسی است ، افزود: بدون تردید به گردن مسببن اصلی این قضیه است و کسانی که برخلاف قانون و توصیه های همه دلسوزان نظام ، باز هم مردم را دعوت می کنند که به خیابانها بریزند طبعا افرادی که از این میان سواستفاده می کنند.

محسنی اژه ای ادامه داد: در حال حاضر افرادی که به صورت گروهکی وارد می شوند و به برخی از مردم آسیب وارد می کنند به گونه ای که یا مردم را می کشند  یا اموال مردم را تخریب می کنند مسببین این قانون شکنی ها هستند و با وجود اینکه وزارت کشور اجازه راهپیمایی و تجمع نمی دهد مردم را دعوت می کنند و بیانیه می دهند و مردم را برای آمدن به خیابان ها دعوت می کنند.

وی در پاسخ به خبرنگاری که گفت : برخی از مسئولان نظام معتقدند راههایی فراهم شود تا مجوز لازم به معترضان داده شود تا آنان نیز مطالب خود عنوان کنند، نظر شما چیست ، گفت: راهکار قانون کاملا مشخص است و طبق قانون اساسی و قانون مدون مجلس راهکار های قانونی همه این موارد پیش بینی شده و چیزی نیست که امروز لازم باشد راهکار جدیدی برای آن تعریف کنیم.

اژه ای خاطرنشان کرد: هر چیزی که بخواهد از مسیر قانون دنبال شود کاملا فضا آزاد و مهیا است.

 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
رئيسي:

در پي ناديده گرفتن هشدارها

متکي تشريح کرد

تروريستها به سلاح گرم مسلح هستند


بادامچيان در جمع خبرنگاران:

آيت الله جوادي آملي:

گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

در ميدان وليعصر (عج) صورت مي گيرد

36 نفر در تظاهرات ديروز کشته و زخمي شدند


گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز