جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 تير 1388 - ساعت 21:23
شماره خبر: 100912377964
سردار کمالي به جام‌جم پاسخ مي‌دهد -1
شرايط کاهش مدت خدمت سربازي
جام جم آنلاين: موضوع سربازی، معافیت و کسر خدمت و خرید خدمت یکی از دغدغه‌های اصلی مشمولان نظام‌وظیفه و جوانان است و همواره سوالات متعددی در این زمینه ذهن آنان را به خود مشغول کرده است.

براساس دستورالعمل‌های ستاد کل نیروهای مسلح و تاییدیه رهبر معظم انقلاب اسلامی مدت خدمت سربازی از خرداد سال جاری کاهش یافت و معافیت‌های خاصی نیز برای فرزندان شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و حتی فرزندان کسانی که در دوران دفاع مقدس در منطقه عملیاتی به عنوان سرباز خدمت کردند در نظر گرفته شده است.

براساس همین دستورالعمل‌ها فرزند چهارم یک خانواده، فرزندان رزمندگانی که سابقه 30 ماه حضور در جبهه داشته باشند یا فرزند افرادی که در دوران دفاع مقدس 30 ماه در منطقه عملیاتی بودند معاف می‌شوند و حتی این معافیت‌ها به دامادها و نوه‌های آنها نیز تسری یافته است.

در این رابطه سوالات متعددی وجود دارد چراکه برای بسیاری از مردم مشخص نیست شمول این معافیت‌ها تا کجاست و چه کسانی و با چه شرایطی می‌توانند از آن استفاده کنند؟.

سردار موسی کمالی ، مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگویی اختصاصی به سوالات مختلف خبرنگار جام‌جم آنلاین پاسخ می‌دهد. آنچه در پی می‌آید حاصل این گفتگوست.

طرح اصلاح قانون نظام وظیفه که در دستور کار مجلس قرار دارد، چه تفاوتی با طرح کاهش خدمت سربازی دارد؟ آیا این 2 مکمل هم هستند؟
طرحی که الان در دستور کار مجلس است، قبلا در ستاد کل نیروهای مسلح بررسی شده و بعد از طی تشریفات قانونی یعنی اخذ تاییدیه مقام معظم فرماندهی کل قوا به دولت و مجلس ارسال شد. تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای اینکه به کار سرعت دهند آن را به صورت طرح ارائه داده اند که یک فوریت این طرح در مجلس تصویب و بعد برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده طرح ارجاع شد. همچنین در کمیسیونهای آموزش و تحقیقات، فرهنگی و حقوقی و قضایی به عنوان کمیسیونهای فرعی بررسی شد. در نهایت بر اساس گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کلیات آن در صحن مجلس تصویب و بررسی جزئیات آن نیز شروع شده است. شاید بشود گفت بالغ بر 90 درصد همان مواردی است که ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد ولی یک مقدار اختلاف نظری وجود دارد که در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.

یعنی شما می خواستید لایحه بدهید که نمایندگان آمدند طرح دادند؟
نه. ما موضوع را به صورت لایحه به دولت دادیم اما نمایندگان برای اینکه این کار را سرعت بدهند به صورت طرح به مجلس ارائه دادند و موضوع
مورد هماهنگی ما هم است .

مدت زمان سربازی در حال حاضر چقدر است و برای افراد تحصیل کرده چقدر کم می‌شود؟
طبق قانون طول خدمت سربازی 30 سال است که به چهار دوره تقسیم می‌شود. دوره ضرورت 2 سال ، دوره احتیاط هشت سال ، دوره ذخیره اول 10 سال و دوره ذخیره دوم نیز 10 سال است اما مدت آن به صورت پیوسته 2 سال است.ستاد کل نیروهای مسلح چندی پیش مدت خدمت سربازی را از 2 سال به 18 ماه کاهش داد که برای بعضی از مناطق و افراد تحصیلکرده کمتر از آن است.

یعنی چی؟
خدمت سربازی در حال حاضر 18 ماه است. البته خدمت برخی افراد مقداری هم کاهش می‌یابد.  مثلاً کسانی که در مناطق محروم هستند، مدت خدمت
آنها 17 ماه و افرادی که در مناطق عملیاتی هستند 16 ماه است. همچنین علاوه بر آن از مدت خدمت فرد دارای لیسانس یک ماه،  فوق لیسانس 2 ماه، دکترا سه ماه و فوق تخصص چهار ماه در یکی از سه حالتهای مورد اشاره کم می شود بنابراین افراد تحصلیکرده که در هر کدام از این سه حالت قرار بگیرد، خدمتشان کم می‌شود. یعنی اگر سرباز لیسانس در منطقه عملیاتی باشد، سه ماه از 18 ماه سربازی‌اش کم خواهد شد.

این موضوع شامل فوق دیپلمها نمی شود؟
نه 
چرا ؟
مدت خدمت سربازی اینطوری نیست که یک عده اینجا نشسته باشند یک چرتکه و یا ماشین حسابی بزنند و بگویند که حالا این باشد و این نباشد.باید توجه داشت که مدت سربازی، معافیت ها، عدم خرید خدمت، بکارگیری سربازان در محل سکونت و ... همه اینها استدلال خاص خود را دارد. مدت خدمت سربازی را با توجه به 2 تا عامل عمده تعیین می کنیم یکی تعداد مشمولین اعزامی، دوم؛ نیاز نیروهای مسلح.  با توجه به نیازی که ما به فوق دیپلم داریم و تعداد مشمولین فوق دیپلم اعزامی به این نتیجه رسیدیم که آنها در شمول کسر خدمت قرار نمی‌گیرند و
بر همین اساس ممکن است در آینده باز خدمت برگردد به 24 ماه و این یک چیز طبیعی است.

مجلس در خصوص مدت خدمت مصوبه‌ای داشته و همچنین شایعاتی وجود دارد که مدت خدمت از 18 ماه به 16 ماه تغییر می‌یابد، نظرتان را بفرمائید.

مجلس شورای اسلامی با اصلاح بند الف ماده چهار قانون خدمت وظیفه  عمومی مدت خدمت را برای مشمولین زیر دیپلم 24 ماه، دیپلم 22 ماه، فوق دیپلم 20 ماه، لیسانس 18 ماه، فوق لیسانس 16 ماه و دکتری را 14 ماه تعیین کرده است. لذا چنانچه مصوبه ستاد کل مبنا قرار گیرد، مدت خدمت افزایش پیدا کرده (البته بیشتر از 95 درصد سربازان) ولی اگر قانون مبنا قرار گیرد یعنی 24 ماه، خدمت 14 الی 24 ماه تعیین شده است.

یوسف اسدی - خبرنگار جام جم آنلاین


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
ستاد کل نيروهاي مسلح:

فرمانده کل قوا با اجراي آن از اول خرداد موافقت کردند

براي مشمولان فوق ليسانس و بالاتر

در صورت تصويب دولت صورت مي‌گيرد

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا:

سردار کمالي: