جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 27 مرداد 1396 / 25 ذی القعدة 1438 / a 18 Aug 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 20 مرداد 1388 - ساعت 13:36
شماره خبر: 100914424018
مجلس تصويب کرد
شرايط جديد معافيت ‌پزشکي
جام جم آنلاين: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه به ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 پرداختند و در جریان آن شرایط جدید معافیت پزشکی سربازان را تعیین کردند.
به گزارش خانه ملت - پایگاه خبری مجلس شورای اسلامی- ،با تصویب مجلس، مقرر شد ایرانیان مقیم خارج از کشور، فرزندان مامورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و همچنین کسانی که قانونا تحت کفالت یا ولایت قانونی آنان هستند چنانچه در حین تحصیل در مدارس ایرانی مستقر در خارج از کشور و یا موسسات آموزشی کشورهای خارج مورد تایید آموزش و پرورش به سن مشمولیت رسیده باشند از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

بنا بر این مصوبه، ادامه تحصیل افراد ذکر شده تا سقف یکسال پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور که مورد تایید وزارتین علوم یا بهداشت هستند بلامانع است.

همچنین مقرر شد، کسانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند به هنگام معاینه، شناسایی و از سوی واحدهای وظیفه عمومی جهت ترک اعتیاد به مدت حداکثر شش ماه به مراجع ذی ربط معرفی می‌گردند.

همینطور مجلس، نیروهای مسلح را مکلف کرد تا در حین خدمت، کارکنان وظیفه‌ای را که به موادمخدر اعتیاد دارند را شناسایی و از سایر سربازان جدا نموده، در واحدهای مستقل و مخصوص بکارگیری و به مراجع ذی ربط جهت ترک اعتیاد در مدت یک ماه توسط پزشک معالج معرفی نمایند و در طول خدمت تحت نظر و مراقبت‌های لازم قرار گیرند.

همچنین مقرر شد، تا مدت ترک اعتیاد برای یکبار جزء خدمت دوره ضرورت محاسبه شود و این افراد پس از پایان خدمت قانونی از خدمت ترخیص شوند لکن در هر حال صدور کارت پایان خدمت منوط به ارائه گواهی ترک اعتیاد می‌باشد.

براین اساس کلیه مشمولین وظیفه باید قبل از اعزام به خدمت توسط یک پزشک از نیروهای مسلح معاینه شوند و در صورت نبودن پزشک از نیروهای مسلح، توسط پزشکان غیرنظامی متعهد که صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تایید شده باشد، معاینه خواهند شد.

همچنین با تصمیم نمایندگان، اظهارنظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط 3 نفر پزشک نیروهای مسلح صورت می‌گیرد و رای اکثریت این پزشکان معتبر است.

طبق این مصوبه، نیروهای مسلح موظف شدند تا پزشکان مورد نیاز شورای پزشکی را به نیروی انتظامی معرفی نمایند و در صورتی که تامین پزشکان مورد نیاز از نیروهای مسلح امکانپذیر نباشد، نیروهای انتظامی از پزشکان غیر نظامی مورد تایید شورای پزشکی استفاده نمایند.

نمایندگان مجلس، دولت را مکلف کردند تا همه ساله هزینه تجهیز و تشکیل شورای پزشکی و شورای عالی پزشکی، فوق العاده پزشکان عضو شورای مذکور و همچنین هزینه معاینات تخصصی مشمولینی که از پرداخت هزینه معاینات معاف هستند و هزینه‌های اجرایی ترک اعتیاد مشمولین را در اعتبارات نیروی انتظامی و بیمارستان‌های ذی ربط پیش بینی نماید.

همینطور مجلس در ادامه بررسی، اصلاح و تصویب مواد قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب کردند تا مشمولینی که در شورای پزشکی شهرستان مربوط با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشده به تشخیص این شورا یا اعتراض مشمول یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوط نیاز به معاینه تخصصی داشته است.

براساس این مصوبه، رئیس حوزه موظف است مشمولین را به نزدیک ترین مرکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان‌های نیروهای مسلح معرفی نماید تا مورد معاینه قرار گرفته و نتیجه معاینه تخصصی جهت تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال و در صورت اصرار بر اعتراض مشمولین با تامین هزینه‌ها از سوی مشمول نتایج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال گردد.

با تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد، مشمولینی که به تشخیص شورای پزشکی نیاز به معاینه تخصصی دارند، همینطور مددجویان مشمول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، افرادی که به تایید کمیته امداد امام خمینی (ره) محل فاقد تمکن مالی هستند از پرداخت وجه مزبور معاف می‌باشند.

طبق این مصوبه، مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان‌های نیروهای مسلح موظف شدند تا به وضعیت مشمولین معرفی شده واحد مربوطه خارج از نوبت رسیدگی نموده و آنان را حداکثر ظرف مدت یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

همچنین مقرر شد، چنانچه مشمولینی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان‌های نیروهای مسلح معرفی می‌شوند ظرف مدت یک ماه به این مرکز مراجع نکنند، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام شوند.

براساس این مصوبه، چنانچه واحد وظیفه عمومی مربوط به نحوی اطمینان حاصل کند که رای شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است. پرونده را برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از 3 پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می‌شود، ارجاع می‌دهند و نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
مجلس تصويب کردرئيس سازمان وظيفه عمومي اعلام کرد


سردار کمالي به جام‌جم پاسخ مي‌دهد-6

سردار کمالي به جام‌جم پاسخ مي‌دهد-5

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا خبر داد:

تا پايان سال 89 اجرا خواهد شد: