جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 27 مرداد 1396 / 25 ذی القعدة 1438 / a 18 Aug 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
ورزشي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 16 شهريور 1388 - ساعت 12:28
شماره خبر: 100916752581
هشدار سخنگوي نادو به ورزشکاران ايراني
از «استانوزولول» دست برداريد
جام جم آنلاين: قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با توجه به بررسی‎های انجام شده بر روی آزمایش دوپینگ ورزشکاران ایرانی طی چند ماه گذشته آنها را نسبت به آسیب‎های استفاده از داروی «استانوزولول» آگاه کرد.

دکتر رامین احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه طی ماه‎های گذشته نتیجه آزمایش دوپینگ ورزشکاران پرورش اندام، دو ومیدانی و دوچرخه‎سواری به دلیل استفاده از داروی «استانوزولول» مثبت اعلام شده است به خبرنگار مهر گفت: استفاده از این دارو در میان ورزشکاران ایرانی شیوع زیادی پیدا کرده است و این در حالی است که عوارض این دارو تنها به دوپینگ و محرومیت ختم نمی‎شود.

وی با اشاره به اینکه این دارو از جمله مواد ممنوعه مندرج در فهرست داروهای نیروزای استیروئید آنابولیک است ادامه داد: استانوزولول شایع‎ترین داروی مصرفی ورزشکاران ایرانی برای ارتکاب به دوپینگ است در حالیکه این دارو تا ماه‎ها در بدن باقی مانده و حتی منجر به عوارض بدنی زیادی هم می‎شود.

سخنگوی نادو تاکید کرد: شاید ورزشکاران فقط به خاطر تقویت قدرت و عضلات و همچنین تسریع عملکرد خود اقدام به استفاده از این داروی ممنوعه کنند اما آنها غافل هستند از اینکه فشار خون، بیماری‎های قلبی، عروقی، پوستی، کبد و کلیه از جمله بیماری‎هایی هستند که در اثر استفاده از این دارو آثار خود را نشان می‎دهند.

طباطبایی تاکید کرد: از این بگذریم که وجود آثار این دارو در نمونه ورزشکاران حکم دوپینگی بودن و در نهایت محرومیت آنها را دارد. مسئله مهم‎تر و حادتر این است که بیماری‎های ناشی از استفاده این دارو به شدت سلامت ورزشکاران را تهدید می‏‎کند.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ یادآور شد: در صورتی که داروی استانوزولول به صورت خوراکی وارد بدن شود آثار آن تا یکی دو هفته باقی خواهد ماند اما در صورتی که این دارو تزریق شود تا چندماه بعد می توان آثار آن را در نمونه گرفته شده از ورزشکاران مشاهده کرد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
تبعات دوپينگ رشيد شريفي

راي نادو اعلام شد

رئيس کميته ضد دوپينگ:

به بهانه اصلاح آيين‌نامه دوپينگ

افشارزاده: به اصل ماجرا اعتراض داريم

با تاييد آزمايشگاه کلن آلمان

پرونده قطور دوپينگ در کشتي