جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 03 اسفند 1395 / 24 جمادي الأول 1438 / a 21 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 28 شهريور 1388 - ساعت 09:36
شماره خبر: 100917778869
کيست تخمدان ، ترس ندارد
جام جم آنلاين: کیست‌ها برایتان درد به ارمغان می‌آورند، کیست‌ها گاهی شکمتان را متورم می‌کنند، کیست‌ها حتی باعث خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی می‌شوند یا قاعدگی‌تان را نامنظم می‌کنند، کیست‌ها شما را می‌ترسانند اما باور کنید آنقدرها که خیال می‌کنید ترسناک نیستند.

حتما فکر می‌کنید چرا باز هم از کیست‌های تخمدان می‌نویسیم در حالی که همین تازگی‌ها درباره آنها نوشته‌ایم و هزار و یک جور بیماری زنانه وجود دارند که می‌توانیم درباره آنها گزارشی در صفحه سلامت منتشر کنیم، شاید علت این باشد که کیست‌های تخمدان یکی از شایع‌ترین انواع امراض زنانه است که هر چقدر از آن بنویسیم و بگوییم باز هم زنانی هستند که وقتی از پزشکشان می‌شنوند کیست تخمدان دارند با وحشت می‌پرسند: «خب! چند وقت دیگر زنده می‌مانم؟ کی باید سراغ شیمی درمانی برویم؟»! و دخترانی هم وجود دارند که با شنیدن این خبر اشک می‌ریزند که: «پس بعد از ازدواج نازا می‌شوم؟ کیست یعنی نازایی؟»

اگر از پزشک متخصصتان پرسیدید کیست تخمدان دقیقا چیست و او از ارائه توضیحی دقیق در این زمینه طفره رفت، دلخور نشوید چون اغلب پزشکان متخصص معتقدند سوژه کیست تخمدان آنقدر وسیع و متنوع است که معمولا نمی‌شود آن را در قالب چند مقاله علمی خلاصه کرد تا چه رسد به جوابی قانع‌کننده و کوتاه برای ارائه به بیمار، به همین علت است که پزشکان معمولا پاسخی کوتاه به بیماران ارائه می‌دهند که: «کیست تخمدان ساختمان‌های کیسه در داخل تخمدان هستند که همیشه داخل آنها از مایع پر شده است.»

چطور بفهمیم؟!

تقریبا تعداد ناچیزی از زنانی که کیست تخمدان در آنها تشخیص داده می‌شوند به خاطر این عارضه به پزشک مراجعه کرده‌اند و بیشتر آنها کسانی هستند که بر حسب اتفاق نتیجه سونوگرافی خود را که به دلیلی دیگر بجز کیست گرفته شده، به پزشک نشان داده‌اند و کیست در آنان دیده شده که علت اصلی آن بی‌علامت بودن این عارضه در بیشتر موارد است.

با این حال کیست هم گاهی اوقات علائمی دارد مثل احساس ورم در شکم و فشار در قسمت‌های زیرین آن، خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی به واسطه ترشح هورمون از کیست و دردهای حاد شکمی در مواردی که کیست پاره می‌شود.

اما اگر هیچ یک از این علائم را هم نداشته باشید، نمی‌توانید از نداشتن کیست تخمدان مطمئن شوید و بهترین وسیله برای تشخیص آن سونوگرافی است.

انواع کیست‌ها

به گفته دکتر آقایی‌اقدم، متخصص زنان، زایمان و نازایی، کیست‌ها مربوط به سن خاصی نیستند، با شروع سن باروری احتمال به وجود آمدن آنها بالا می‌رود. با این حال در سنین 20 تا 42 سالگی بیشتر دیده می‌شوند.

وی با تقسیم‌بندی کیست‌ها به دو گروه ساده و مرکب می‌گوید: کیست‌های ساده معمولا خوش‌خیم هستند و کیست‌های غیرساده ممکن است بدخیم باشند که در این صورت برای معالجه آنها باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.

آقایی‌اقدم در گفتگو با «جام‌جم» می‌افزاید: کیست‌ها براساس نوع درمان نیز به سه گروه قابل تقسیم هستند که عبارتند از: کیست‌هایی که خود به خود درمان می‌شوند و کیست‌هایی که یا با درمان دارویی برطرف می‌شوند یا در صورت زیادی بزرگ بودن، پیچش و خونریزی، باید به تیغ جراحی سپرده شوند.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی می‌افزاید: قرص‌های ضدبارداری هم می‌توانند در درمان کیست‌های ساده موثر باشند اما استفاده از این قرص‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که پزشک پس از بررسی سوابق بیمار، مصرف آنها را تایید کرده باشد.

وی دراین‌باره هشدار می‌دهد: مصرف خودسرانه قرص‌های ضدبارداری ممکن است عوارضی مثل سکته مغزی در پی داشته باشد و به همین دلیل پزشک پیش از تجویز این قرص‌ها سن، سیگاری بودن یا نبودن و سابقه سکته مغزی در بستگان بیمار را بررسی می‌کند.

وقتی خطرناک می‌شوند

کیست‌ها همیشه بی‌آزار نیستند و گاهی وقت‌ها دردسرساز می‌شوند، به طوری که بعضی از آنها ممکن است سبب از بین رفتن تخمدان شوند.

آقایی‌اقدم با اشاره به این که گاهی تشخیص زودهنگام کیست و اقدام برای درمان آن، از بزرگ شدنش جلوگیری می‌کند، مراجعه دائمی زنان و دختران به پزشک متخصص را لازم می‌داند و ادامه می‌دهد: زنان باید سالی یک بار و دختران هر چند سال یکبار برای معاینه و مشورت به پزشک مراجعه کنند.

وی درباره کیست‌های خطرناک توضیح می‌دهد: اگر کیست در حدی بزرگ شود که تخمدان را کاملا فراگیرد یا دچار پیچش شود و خونرسانی به تخمدان را مختل کند، سبب از بین رفتن تخمدان می‌شود.

این جراح اضافه می‌کند: در مواردی که کیست هنوز تخمدان را به شکل کامل فرانگرفته است، پزشکان تلاش می‌کنند بخشی از تخمدان را که هنوز آسیب ندیده در بدن باقی بگذارند و آن را به طور کامل از بدن خارج نکنند تا تخمک‌گذاری متوقف نشود.

وی درباره رابطه نازایی و کیست می‌گوید: ممکن است نازایی و عدم تخمک‌گذاری در بدن سبب به وجود آمدن کیست‌های ریز و متعدد در بدن شود که به آن تخمدان پلی‌کیستیک می‌گویند که در این حالت نازایی پیشتر وجود داشته و پس از آن در تخمدان کیست به وجود آمده است.

مریم یوشی‌زاده


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
بررسي علل و شيوه درمان کيست تخمدان در دختران جوان‌