جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 14 آذر 1395 / 04 ربيع الأول 1438 / a 04 Dec 2016    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 10 آبان 1388 - ساعت 12:00
شماره خبر: 100921502694
رويانيان خبر داد
احتمال کاهش سهميه زمستاني بنزين
جام جم آنلاين: رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت با اشاره به کسری 3.8 میلیارد دلاری بودجه واردات بنزین تا پایان سالجاری، اعلام کرد پیشنهاد کاهش سهمیه های بنزین زمستانی خودروها به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت ارائه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رویانیان دیشب ( شنبه ) در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط مصرف روزانه بنزین کشور حدود 63 تا 64 میلیون لیتر در روز بوده است، گفت: در صورتی که طرح سامانه هوشمند سوخت و سهمیه بندی در کشور اجرایی نمی شد در حال حاضر میزان متوسط مصرف بنزین کشور به 90 میلیون لیتر در روز افزایش می یافت.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف سوخت، تعیین میزان مصرف بنزین خودروها، کاهش قاچاق و ساماندهی مصرف بنزین در بخش حمل و نقل عمومی از مهمترین مزیت‌های راه اندازی سامانه هوشمند سوخت در کشور است، تصریح کرد؛ همچنین با راه اندازی این طرح تعدادی از خودروهایی که وجود خارجی نداشته شناسایی و از رده حمل و نقل حذف شد.

رویانیان با اشاره به حذف یک میلیون و 200 هزار کارت هوشمند بنزین خودروها از ابتدای سالجاری تاکنون بیان کرد؛ حذف این کارتهای اضافی منجر به کاهش مصرف حدود 3 میلیون لیتری بنزین در کشور شده است.

توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه پس از اجرای طرح سهمیه بندی و از محل صرفه جویی مصرف بنزین ناوگان حمل و نقل عمومی کشور توسعه بیشتری یافته است، گفت: هم اکنون تعداد اتوبوس‌ها حدود 8 هزار دستگاه افزایش یافته همچنین تعداد تاکسی ها با افزایش دو و نیم برابری به 320 هزار دستگاه رسیده است.

وی افزود: همچنین میزان بودجه ساخت مترو حدود 3 تا 4 برابر افزایش یافته به طوری که هم اکنون شهرداری تهران قادر است سالانه حدود 15 تا 16 کیلومتر خط جدید مترو احداث کند.

هدفمند کردن یارانه ها جراحی اقتصاد ایران

رویانیان با اشاره به آغاز بررسی و تصویب طرح هدفمند کردن یارانه ها در مجلس اظهار داشت: هم اکنون بر اساس قانون توسعه حمل و نقل وضع موجود برای رسیدن به وضع مطلوب 3 سال از برنامه خود عقب است.

وی با اشاره به سهم 75 درصدی حمل و نقل عمومی در جابجایی مسافران یادآور شد: پیش بینی می کنیم با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها و تخصیص منابع جدید ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کشور توسعه بیشتری یابد.

رویانیان از طرح هدفمند کردن یارانه ها به عنوان یک جراحی اقتصادی یاد کرد و افزود: بدون شک اجرای این طرح مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند که وجود این مشکلات برای اجرای کارهای بزرگ طبیعی است.

وی بیان کرد: همچنین بسته های سیاستی و حمایتی هدفمند کردن یارانه ها در بخش حمل و نقل عمومی تعریف و به زودی ارائه می شود.

کسری 3.8 میلیارد دلاری بودجه واردات بنزین

این مقام مسئول در دولت با بیان اینکه در سال 85 حدود 12 میلیارد دلار بنزین و گازوئیل وارد کشور شده است، گفت: اما در صورتی که وضع موجود ادامه یابد تا پایان سال جاری میزان کسری بودجه واردات بنزین کشور حدود 3.8 میلیارد دلار خواهد بود.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور با بیان اینکه هم اکنون میزان واردات بنزین کشور توسط شرکت نفت بیش از رقم کسری بودجه است، بیان کرد: با توجه به اینکه شرکت نفت موظف به تامین شبانه روزی بنزین مورد نیاز مردم است باید انبارهای این شرکت همواره پر باشد و از این رو ممکن است میزان واردات بیش از بودجه تعیین شده باشد.

وی همچنین در مورد احتمال کاهش و یا تغییر سهمیه های بنزین در فصل زمستان توضیح داد: بر اساس قانون بودجه تاکنون دولت با کسری اعتبار واردات بنزین مواجه بوده و در همین حال برخی از کارشناسان پیشنهاد کاهش سهمیه های بنزین را به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور ارائه کرده اند.

رویانیان در پایان با بیان اینکه باید برای کاهش فشار بر روی مردم سهمیه های بنزین به صورت سالانه تعیین تکلیف شود خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود در صورت تصویب مجلس اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها از ابتدای سال آینده آغاز شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

رويانيان خبر داد:

رئيس سازمان استاندارد :

رويانيان خبر داد:

همزمان با احتمال تحريم‌هاي آمريکا اعلام شد