جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 28 فروردين 1387 - ساعت 12:05
شماره خبر: 100936018521
بر اثر کم‌آبي و کاهش نزولات آسماني؛
5 جزيره از جزاير 9 گانه درياچه اروميه به يکديگر وصل شده‌اند
جام جم آنلاين: رییس اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: مدیریت حوزه آبریز و مشخص کردن حقابه دریاچه تنها راه حفاظت از دریاچه ارومیه است.

به گزارش ایسنا، کیومرث کلانتری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب افزود:51 درصد از حوزه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، 39 درصد در آذربایجان شرقی و10 درصد در کردستان قرار دارد که در این رابطه باید درصد مشخصی از حوزه‌های آبریز توسط این استانها به دریاچه تعلق گیرد.

وی با ابراز تاسف از این که تاکنون هیچ همکاری از جانب سایر استانها در رابطه با حفاظت از دریاچه ارومیه به عمل نیامده است افزود:پارک ملی دریاچه ارومیه افتخار کشور است و برای حفاظت از آن عزم ملی دولت و سایر استانها ضروری است.

کلانتری افزود: با وخیم‌تر شدن وضعیت طبیعی و اکوسیستمی دریاچه ارومیه و ایجاد کویر نمک بین استانهای آذربایجان غربی و شرقی، زندگی استانهای مربوط با مشکل مواجه خواهد شد.

وی غلظت نمک دریاچه ارومیه را300 گرم در لیتر عنوان کرد و افزود: با توجه به شوری زیاد دریاچه، شرایط زیستی مناسبی جهت تولیدمثل آرتمیا فراهم نیست.

وی با اشاره به این که کاهش نزولات، علت اصلی کم آبی دریاچه است افزود: تا کنون 5 جزیره از جزایر 9 گانه دریاچه ارومیه شامل کبودان، اشک، آرزو و اسپیر در اثر کم آبی وکاهش نزولات به یکدیگر وصل شده‌اند.

وی همچنین از میله‌گذاری 5 کیلومتر از حریم پارک ملی دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: طی سال جاری نیز میله‌گذاری حریم پارک ملی دریاچه ارومیه از سلماس تا حیدرآباد به منظور جلوگیری از تعرض بخش‌های دیگر به حریم پارک ملی انجام خواهد شد.

کلانتری همچنین از احداث ساختمان مرکزی بازدیدکنندگان سایت پرنده‌نگری تالاب کانی برازان، طی 6 ماه سال جاری خبر داد.

وی با اشاره به این که سرانه کشور در رابطه با جنگل‌های طبیعی 2 هزار مترمربع است افزود:این مقدار 6 هزار متر از متوسط جهانی کمتر است و استان آذربایجان غربی با برخورداری از 8 دهم هکتار سرانه جنگل‌های طبیعی ،مقام 18 کشوری را در این مورد داراست. 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
ايران با خشکسالي بي سابقه روبروست،


مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي خبر داد: