جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 29 فروردين 1398 / 12 شعبان 1440 / a 18 Apr 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 04 خرداد 1387 - ساعت 16:24
شماره خبر: 100939316512
در آخرين روز کار مجلس هفتم صورت مي‌گيرد؛
خداحافظي183 نماينده با‌ بهارستان
جام جم آنلاين: از میان 288 نماینده مجلس هفتم، 105 نماینده در بهارستان می‌مانند و 183 نماینده با مجلس شورای اسلامی خداحافظی می‌کنند.مجلس شورای اسلامی 290 نماینده دارد که غیر از حوزه‌های انتخابیه چابهار، ورزقان و دشستان که انتخابات مجلس هشتم در آنها باطل شد 287 نماینده در 2 مرحله انتخابات روزهای 24 اسفند 86 و ششم اردیبهشت 87 به مجلس هشتم راه یافتند.
به گزارش خبرگزاری فارس ، در روز هفت خرداد با خداحافظی 183 نماینده از مجلس 105 نماینده سابق به اتفاق 182 نماینده جدید اولین جلسه مجلس هشتم را تشکیل می‌دهند.

اگر چه مردم استانهای اردبیل و چهارمحال و بختیاری همه نمایندگان خود را تغییر دادند اما مردم برخی دیگر از استانها ترجیح دادند تا اکثرا همان نمایندگان سابق آنها در مجلس مسئولیت نمایندگی آنها را بر عهده داشته باشند. به عنوان مثال در این میان از 20 نماینده استان اصفهان، 13 نماینده ابقا شدند.

در این گزارش با معرفی نمایندگان مجلس هشتم ترکیب نمایندگان استان‌های 30 گانه کشور بررسی می شود. 

استان آذربایجان شرقی

این استان 19 نماینده دارد که هفت نماینده آن در مجلس هشتم ابقا شده و 11 منتخب جدید از آن به مجلس هشتم راه یافته‌اند. همچنین انتخابات حوزه انتخابیه ورزقان باطل شد.
غفار اسماعیلی نماینده هشترود، سلمان خدادادی نماینده ملکان، رضا رحمانی، محمدحسین فرهنگی و محمدرضا میر تاج الدینی نمایندگان تبریز و سید حسین هاشمی نماینده میانه و ارسلان فتحی‌پور نماینده کلیبر هفت نماینده‌ای هستند که در مجلس هشتم ابقا شدند اما اکبر اعلمی، اسماعیل جبارزاده و ‌عشرت شایق نمایندگان تبریز جای خود را به مسعود پزشکیان، شکور اکبرنژاد و علیرضا منادی دادند.
همچنین احد خیری جایگزین طاهر آقا برزگر از بستان آباد، رضا حاج اصغری جایگزین سید بهلول حسینی از میانه، غلامحسین مسعودی جایگزین ولی دینی از اهر و هریس، یوسف نجفی جایگزین سید مصطفی هاشمی از مراغه، سیروس سازدار جایگزین کریم شافعی از مرند، ضیاءالدین اعزازی جایگزین رسول صدیقی از بناب، مجید نصیرپور جایگزین امیر صنعتی از سراب و علی مطهری جایگزین کریم غیاثی از شبستر شدند. 

استان آذربایجان غربی

این استان 12 نماینده در مجلس دارد که 4 نماینده آن در مجلس هشتم ابقا شده و هشت منتخب جدید از این استان وارد مجلس شدند.
علی اکبر آقایی مغانجویی نماینده سلماس، سلمان جعفرزاده نماینده ماکو، جوادجهانگیرزاده نماینده ارومیه و جهانبخش محبی نیا نماینده میاندواب، نمایندگان ابقا شده این استان هستند.
همچنین جلال محمودزاده جایگزین جعفر آئین پرست از مهاباد، علی زنجانی جایگزین رسول پورزمان از نقده، محمد میرزایی جایگزین اسدالله تابع از میاندوآب، محمد قسیم عثمانی جایگزین انور حبیب زاده از بوکان، موید حسینی صدر جایگزین هاشم حجازی‌فر از خوی، سلمان ذاکری و نادر قاضی پور جایگزین عابد فتاحی و محمد عباسپور از ارومیه و محمدعلی پرتوی جایگزین محمد کریمیان از پیرانشهر شدند. 

استان اردبیل

این استان هفت نماینده دارد که همه نمایندگان این استان عوض شدند.
ولی آذروش، نورالدین پیر موذن و حسن نوعی اقدام نمایندگان اردبیل و سلیمان فهیمی گیگلو نماینده پارس آباد، مهرانگیز مروتی نماینده خلخال، ولی ملکی نماینده مشکین شهر، ناصر نصیری نماینده گرمی بودند که جای خود را به جواد صبور، سید کاظم موسوی، قاسم محمدی از اردبیل، وکیل‌سپه از پارس آباد، بشیر خالقی از خلخال، یونس اسدی از مشگین شهر و ولی اسماعیلی از گرمی دادند. 

استان اصفهان

این استان 20 نماینده دارد که 13 نماینده آن تغییر یافته و 7 منتخب جدید از این استان وارد مجلس شدند.
محمدتقی رهبر ، نیره اخوان بی طرف، حسن کامران و حمیدرضا فولادگر نمایندگان اصفهان، بهمن محمدی نماینده فریدن، اصغر گرانمایه پور نماینده کاشان، عوض حیدرپور نماینده شهررضا، محسن کوهکن نماینده لنجان، سید مصطفی طباطبایی نژاد نماینده اردستان، حمید سعادت نماینده نجف آباد، سید محمود حسینی دولت آبادی نماینده برخوار و میمه و حسین حسنی نماینده نائین 12 نماینده ابقا شده این استان هستند.
سید محمدجواد ابطحی جایگزین سید محمود ابطحی از خمینی شهر، محمد کریم شهرزاد جایگزین محمدحسین استکی از اصفهان ، سید ناصر موسوی جایگزین حبیب الله اسماعیل زاده از فلاورجان، بهروز جعفری جایگزین علی افشاری از سمیرم، محمد ضابطی جایگزین علی باغبانیان از نطنز، سید محمد حسن موسوی جایگزین سید محمد جعفر سادات موسوی از مبارکه و محمد ابراهیم نکونام جایگزین منصور یاوری از گلپایگان و خوانسار شدند.
همچنین ارامنه جنوب که انتخابات آنها در اصفهان برگزار می‌شود روبرت بگلریان را ابقا کردند. 

استان ایلام

این استان سه نماینده دارد که یک نماینده آن ابقا شد.
داریوش قنبری نماینده ایلام ابقا شد اما علی عزتی جایگزین عادل آذر از دهلران و شاپور فولادی جایگزین فریدون همتی از ایلام شدند. 

استان بوشهر

این استان چهار نماینده دارد که یک نماینده آن ابقا، انتخابات یک حوزه آن باطل و دو منتخب جدید از آن وارد مجلس هشتم شدند.
سید محمدمهدی پورفاطمی نماینده دشتی و تنگستان ابقا شد و عسکر جلالیان جایگزین قیصر صالحی از دیر و کنگان و غلامعلی میگی نژاد جایگزین شکر الله عطار زاده از بوشهر شدند.
همچنین انتخابات حوزه انتخابیه دشستان باطل شد. 

استان تهران

این استان 38 نماینده دارد که 18 نفر ابقا شده و 20 منتخب جدید وارد مجلس شدند.
غلامعلی حداد عادل، احمد توکلی، الیاس نادران، علیرضا زاکانی، پرویز سروری، علی عباسپور، حسین فدایی، مهدی کوچک زاده، غلامرضا مصباحی مقدم، حسن غفوری فرد، حسین نجابت، حمیدرضا کاتوزیان، فاطمه رهبر، فاطمه آلیا، لاله افتخاری و علیرضا محجوب نمایندگان تهران و فاطمه آجرلو نماینده کرج، محمدحسین نژادفلاح نماینده ساوجبلاغ ابقا شدند.
روح الله حسینیان، سید رضا اکرمی، اسماعیل کوثری، سید علیرضا مرندی، شهاب الدین صدر، بیژن نوباوه، محمدرضا باهنر، علی مطهری، مرتضی آقا تهرانی، طیبه صفایی، زهره الهیان، حمید رسایی، علی اصغر زارعی و اسدالله بادامچیان جایگزین احمد احمدی، عباسعلی اختری، عماد افروغ، سعید ابوطالب، الهام امین زاده، سهیلا جلودار زاده، امیررضا خادم، محمد خوشچهره، سید علی ریاض، حسین شیخ الاسلام، سید محمدمهدی طباطبایی، نفسیه فیاض بخش، حسین مظفر، فضل الله موسوی از تهران و عزیز اکبریان جایگزین رشید جلالی از کرج، شاهرخ رامین جایگزین سید احمد رسولی نژاد از دماوند، حسن نوروزی جایگزین محمد شاهی عربلو از رباط کریم، فرهاد بشیری جایگزین محمد قمی از پاکدشت، حسین گروسی جایگزین ابوالفضل کلهر از شهریار، سید حسین نقوی جایگزین حسین نوش‌آبادی از ورامین شدند. 

استان چهار محال و بختیاری

این استان چهار نماینده دارد که همه نمایندگان آن عوض شدند.
نصرالله ترابی جایگزین مرتضی تمدن از شهرکرد، جعفر علی‌پور بهزادی جایگزین زاد علی خلیل طهماسبی از لردگان، نورالله حیدری جایگزین سید قباد مرتضوی از اردل و فارسان و سیروس برنا جایگزین غلامرضا میرزایی از بروجن شدند. 

استان خراسان رضوی

این استان 19 نماینده دارد که هفت نماینده آن ابقا شده و 12 نفر جدید وارد مجلس شدند.
جواد آرینمنش، عفت شریعتی کوهبنانی و محمدرضا فاکر نمایندگان مشهد، سید حسین حسینی نماینده فریمان، محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران، حسین سبحانی نیا نماینده نیشابور و محمدرضا سجادیان نماینده خواف و رشتخوار ابقا شدند.
جواد کریمی، امیرحسین قاضی زاده جایگزین علی عسگری و علی سرافراز یزدی از مشهد، محمدکریم عابدی جایگزین محمدرضا امیر حسنخانی از فردوس، علی بروغنی و محمدرضا محسنی ثانی جایگزین احمد بزرگیان و حسن سیدآبادی از سبزوار، محمدرضا خباز جایگزین علی بلوکیان از کاشمر، محمدعلی رضایی جایگزین محمدناصر توسلی از تربت حیدریه، غلامرضا اسداللهی جایگزین احمد خاص احمدی از تربت جام، هادی شوشتری جایگزین عباسعلی رستمی از قوچان، محمدعلی دلاور جایگزین حسن رزمیان از درگز، مهدی مهدی زاده جایگزین سید محمود مدنی از گناباد و سید علی حسینی جایگزین غلامحسین مظفری از نیشابور شدند. 

استان خراسان شمالی

این استان چهار نماینده دارد که تنها یک نماینده آن ابقا شده و سه منتخب آن تغییر کردند.
موسی رضا ثروتی نماینده بجنورد ابقا شد اما محمدحسن حسین نژاد جایگزین حسین آفریده از شیروان، محمدمهدی شهریاری جایگزین اسماعیلی گرامی مقدم از بجنورد و هادی قوامی جایگزین سید رضا نوروززاده از اسفراین شدند. 

استان خراسان جنوبی

این استان سه نماینده دارد که یک نماینده آن ابقا شد و 2 منتخب جدید از آن به مجلس راه یافتند.
موسی قربانی نماینده قائنات ابقا شد اما حسین ابراهیمی جایگزین سید علیرضا عبادی از بیرجند و محمدرضا صابری جایگزین سید محمدصادق نیرومند از نهبدان شدند. 

استان خوزستان

این استان 18 نماینده دارد که 10 نماینده آن ابقا شدند.
سید احمد آوایی نماینده دزفول، فریدون حسنوند نماینده اندیمشک، امیدوار رضایی نماینده مسجد سلیمان، سید جاسم ساعدی نماینده شوش، ناصر سودانی و شبیب جویجری نمایندگان اهواز، عبدالله کعبی نماینده آبادان، مصطفی مطورزاده نماینده خرمشهر، سید ناصر موسوی نماینده رامهرمز و مجید ناصری نژاد نماینده شادگان 10 نماینده‌ای هستند که ابقا شدند.
سید علی موسوی جرف جایگزین محمد سعید انصاری از آبادان، خلیل حیات مقدم جایگزین کمال دانشیار از بندر ماهشهر، سید شریف حسینی جایگزین حمید زنگنه از اهواز، سید حسین دهدشتی جایگزین جواد سعدون زاده از آبادان، سید حاجی محمد موحد جایگزین ولی شجاع پوریان از بهبهان، سید محمد سادات ابراهیمی جایگزین محمدعلی شیخ از شوشتر، علیرضا دهقانی جایگزین سید هادی طباطبایی از ایذه و هاشم سواری جایگزین سید نظام مولا هویزه از دشت آزادگان شدند. 

استان زنجان

این استان پنج نماینده دارد که 2 منتخب آن ابقا شدند.
احمد مهدوی نماینده ابهر و رضا عبداللهی نماینده ماهنشان 2 نماینده ابقا شده این استان هستند.
سعدالله نصیری قیداری و جمشید انصاری جایگزین رفعت بیات و سید جلال حسینی از زنجان و سید فاضل موسوی جایگزین محمد سلطانی از خدابنده شدند. 

استان سمنان

این استان چهار نماینده دارد که 2 نماینده آن ابقا و 2 منتخب جدید وارد مجلس شدند.
عبدالرضا ترابی از گرمسار و کاظم جلالی از شاهرود ابقا شدند و مصطفی کواکبیان جایگزین هادی دوست محمدی نماینده سمنان و حسن ملک محمدی جایگزین حسن سبحانی از دامغان شدند. 

استان سیستان و بلوچستان

این استان هشت نماینده دارد که 3 نماینده آن ابقا شده و چهار منتخب جدید دارد و انتخابات یک حوزه انتخابیه آن هم باطل شد.
پیمان فروزش و حسینعلی شهریاری نمایندگان زاهدان و حمیدرضا پشنگ نماینده خاش ابقا شدند.
محمد قیوم دهقانی کریم زایی جایگزین گل محمد باقری از ایرانشهر، عباسعلی نورا و احمدعلی کیخا جایگزین ابوالقاسم مختاری و سید حسن آقا حسینی طباطبایی از زابل و عبدالعزیز جمشید زهی جایگزین هدایت الله میر مراد زهی از سراوان شدند.
همچنین انتخابات حوزه انتخابیه چابهار باطل شده است. 

استان فارس

این استان 18 نماینده دارد که چهار نماینده آن ابقا شده و 14 نفر جدید وارد مجلس شدند.
محمدعلی حیاتی نماینده لامرد، سید حسن ذوالانوار نماینده شیراز، محمدحسن دوگانی نماینده فسا و سید یونس موسوی نماینده فیروز آباد نمایندگان ابقا شده این استان هستند.
جعفر قادری، سید احمدرضا دستغیب و سید احمدرضا دستغیب فرزند علی اصغر جایگزین محمدهادی ربانی، محمدنبی رودکی و مجید روزی طلب از شیراز، علیرضا مرادی جایگزین علی احمدی از ممسنی، محمدرضا رضایی جایگزین سید جمال الدین ارجمند از جهرم، محمد صباحی جایگزین مسعود امینی از استهبان، محمد مهدی افشاری جایگزین عبد المحمد رستاد از داراب، نصر الله کوهی جایگزین زین العابدین طهماسبی از سروستان، حسن شعبان پور جایگزین علی اکبر قبادی از مردوشت، علی اصغر حسنی جایگزین یوسف محبی از لارستان، غلامرضا دهقان جایگزین شاهین محمد صادقی از کازرون، داود محمد جانی جایگزین محمود محمدی از آباده، عنایت الله هاشمی جایگزین علی مویدی از سپیدان و ابوالقاسم رحمانی جایگزین احمد نیکفر از اقلید شدند. 

استان قزوین

این استان چهار نماینده دارد که 2 نماینده آن ابقا شده و 2منتخب جدید وارد مجلس شدند.
سید محمد حسن ابوترابی فرد نماینده قزوین و قدرت الله علیخانی نماینده بوئین زهرا ابقا شدند. (البته قدرت الله علیخانی نماینده بوئین زهرا در انتخابات مجلس هشتم از قزوین کاندیدا شد). امیر طاهرخانی جایگزین رجب رحمانی و روح الله جانی عباس پور نماینده بوئین زهرا و آوج شدند. 

استان قم

این استان سه نماینده دارد که دو نماینده آن ابقا شدند.
علی بنایی و رضا آشتیانی عراقی ابقا شدند اما علی لاریجانی جایگزین سید محمد میرمحمدی شد. (میرمحمدی از تهران کاندیدای انتخابات شده بود). 

استان کردستان

این استان شش نماینده دارد که سه نماینده آن ابقا شدند.
فخرالدین حیدری نماینده سقز، امیر شعبانی نماینده سنندج و سید عماد حسینی نماینده قروه ابقا شدند.
عبدالجبار کریمی جایگزین هوشنگ حمیدی از سنندج، اقبال محمدی جایگزین محمدعلی کریمی از مریوان و بهمن مرادنیا جایگزین محمد علی مقنیان از بیجار شده‌اند. 

استان کرمان

این استان 10 نماینده دارد که سه نماینده آن ابقا شدند.
موسی غضنفر آبادی نماینده بم، غلامرضا کرمی نماینده کرمان و حسن امیری نماینده زرند ابقا شدند.
محمدعلی کریمی جایگزین محمدرضا باهنر از کرمان (که از تهران به مجلس هشتم راه یافته است)، حسین هاشمیان جایگزین حمید بهرامی از رفسنجان، محمدتقی بختیاری جایگزین احمد پیش بین از بافق، شهباز حسن پور جایگزین سید احمد حسینی از سیرجان، علی اسلامی پناه جایگزین علی زادسر از جیرفت، محمدرضا امیری جایگزین مختار وزیری از کهنوج و مصطفی رضا حسینی جایگزین سید مصطفی هاشمی از شهر بابک شدند. 

استان کرمانشاه

این استان 8 نماینده دارد که 2 نماینده آن ابقا شدند و شش منتخب جدید وارد مجلس شدند.
جهانبخش امینی نماینده کرمانشاه و حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب نمایندگان ابقا شده این استان هستند.
محمدرضا شعبانی و محمد کرمی راد جایگزین عباسعلی اللهیاری و عبدالرضا مصری (مصری به وزارت رفاه رسید) شدند. همچنین محمدحسین حیدریان جایگزین بهمن الیاسی از سنقر، فرهاد تجری جایگزین سید حشمت الله جاسمی از قصر شیرین، سید جواد زمانی جایگزین حسن سلمانی از کنگاور، سید فتح الله حسینی جایگزین مصطفی محمدی از پاوه شدند. 

استان کهگیلویه و بویر احمد

این استان سه نماینده دارد که یک نماینده آن ابقا شد.
ستار هدایت خواه نماینده بویر احمد و دنا ابقا شد و سید قدرت الله حسینی جایگزین علی مراد جعفری از گچساران و سید علی بزرگواری جایگزین سید حاجی محمد موحد از کهگیلویه شد.(حاجی محمد موحد از حوزه انتخابیه بهبهان به مجلس هشتم راه یافته است). 

استان گلستان

این استان هفت نماینده دارد که 2 منتخب آن ابقا شدند.
اسدالله قره‌خانی نماینده علی آباد کتول و مراد علی منصوری نماینده رامیان ابقا شدند.
سید نجیب حسینی جایگزین بایرام گلدی برمک از مینودشت، محمدجواد نظری جایگزین محمد قلی حاجی ایری از کردکوی، عبدالناصر ایزدی و سید علی طاهری جایگزین سید سبحان حسینی و محمد عباسی از گرگان (که عباسی به وزارت تعاون رسیده است) شده و
عبدالله رستگار نیز جایگزین محمدقلی مارامایی از گنبد کاوس شد.

استان گیلان

این استان 13 نماینده دارد که 3 نماینده آن ابقا شدند.
سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا، اسدالله عباسی نماینده رودسر و بهمن محمد یاری نماینده تالش نمایندگان ابقا شده این استان هستند.
سید علی آقازاده، جبار کوچکی نژاد و حسن تامینی لیچایی جایگزین هاجر تحریری نیک صفت، رمضانعلی صادق زاده و سید مجتبی مودب پور از رشت، حسن خسته‌بند جایگزین هادی حق شناس از بندر انزلی، صمد مرعشی جایگزین عطاء الله حکیمی از رودبار، مهرداد یائوج لاهوتی جایگزین محمدعلی حیدری از لنگرود، مهدی صادق اصفهانی جایگزین کیانوش صادق دقیقی از آستانه اشرفیه، علی میرزایی جایگزین ناصر عاشوری از فومن، فرهاد دلق پوش جایگزین شاپور مرحبا از آستارا، یوسف قاسمی جایگزین ایرج ندیمی از لاهیجان شدند. 

استان لرستان

این استان 9 نماینده دارد که تنها یک نماینده آن ابقا شد.
علاء الدین بروجردی نماینده بروجرد ابقا شد.
علی شاهرخی جایگزین علی امامی راد از کوهدشت، رضا رحیمی نسب و محمدرضا ملک شاهی جایگزین فتح الله حسنوند و قدرت الله ایمانی از خرم آباد، عزت الله دهقان جایگزین حسین پاپی از درود و ازنا، محمد محمدی جایگزین محمدرضا حسنوند از سلسله و دلفان، علی اکبر کائیدی جایگزین سید محمد مهدی شاهرخی از پلدختر، حجت الله رحمانی جایگزین سید مرتضی موسوی از الیگودرز و هادی مقدسی جایگزین سید محسن یحیوی از بروجرد شدند.

استان مازندران

این استان 12 نماینده دارد که سه نماینده آن ابقا شدند.
عزت الله یوسفیان نماینده آمل، احمد ناطق نوری نماینده نور و انوشیروان محسنی بندپی نماینده نوشهر ابقا شدند.
احمد علی مقیمی جایگزین محمد حسن جمشیدی از بهشهر، ابوالفتح نیکنام جایگزین جعفرقلی راهب از تنکابن، مهرداد نجف زاده جایگزین حجت الله روحی از بابلسر، علی اصغر یوسف نژاد و سید رمضان شجاعی جایگزین ابوالقاسم روحی و سید حسن شجاعی از ساری، سید علی ادیانی و عزت الله اکبری جایگزین ولی رعیت و قربانعلی نعمت زاده از قائمشهر، محسن نریمان و علی کریمی جایگزین حسینعلی قاسم زاده و علی اکبر ناصری از بابل شدند. 

استان مرکزی

این استان هفت نماینده دارد که 2نماینده آن ابقا شدند.
حسین اسلامی نماینده ساوه و عباس رجایی نماینده اراک ابقا شدند.
محمدحسین مقیمی جایگزین بهرام حبیبی از خمین، بهمن اخوان جایگزین علی دانش منفرد از تفرش، علیرضا سلیمی جایگزین سید حسن عباسی از محلات، محمود احمدی جایگزین قاسم عزیزی از شازند و سید احمد لطفی جایگزین حسن مرادی از اراک شدند.

* استان هرمزگان
این استان پنج نماینده دارد که یک نماینده آن ابقا شد.
محمد آشوری نماینده بندر عباس ابقا شد اما احمد جباری جایگزین سید عبدالله حسینی از بندر لنگه، محمد امین فرج زاده و سید مصطفی ذوالقدر جایگزین علی دیرباز و شهریار مشیری از بندرعباس و سید علی میر خلیلی جایگزین علی معلمی از میناب شدند. 

استان همدان

این استان 9 نماینده دارد که 2 نماینده آن ابقا شدند.
حمید رضا حاجی بابایی نماینده همدان و محمد مهدی مفتح نماینده رزن ابقا شدند.
اکبر رنجبر زاده جایگزین محمد باقر بهرامی از اسدآباد و شهریار طاهری جایگزین مرتضی فضلعلی از تویسرکان، امین حسین رحیمی و حسین ونایی جایگزین حسن زمانی فر و بیژن شهبازخانی از ملایر و عیسی جعفری جایگزین رضا طلایی نیک از بهارو کبودرآهنگ، مهدی سنایی جایگزین محمدتقی کاویانی از نهاوند و سید محمد کاظم حجازی جایگزین ابراهیم کارخانه از همدان شدند.

استان یزد

این استان 4 نماینده دارد که 2 نماینده آن ابقا شدند.
محمدرضا تابش نماینده اردکان و سید جلال یحیی زاده نماینده تفت و میبد ابقا شدند اما علی اکبر اولیا جایگزین سید عباس پاک نژاد از یزد و صدوق و کاظم فرهمند جایگزین سید محمدتقی محصل همدانی از مهریز و بافق شدند.

نمایندگان اقلیت‌های دینی

مسیحیان آشوری و کلدانی، مسیحیان ارامنه جنوب، مسحیان ارامنه شمال، کلیمیان و زرتشتیان هر کدام یک نماینده در مجلس دارند که از میان پنج نماینده اقلیت‌های دینی 2 نماینده ابقا شدند.
گیوک وارطان نماینده مسیحیان ارامنه شمال، روبرت بگلریان نماینده مسیحیان ارامنه جنوب و یوناتن بت کلیا نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس هشتم ابقا شدند اما اسفندیار اختیاری جایگزین کوروش نیکنام از سوی زرتشتیان و سیامک مره‌صدق جایگزین موریس معتمد از سوی کلیمیان شد.

مجلس هفتم با 279 نماینده کار خود را آغاز کرد و انتخابات 11 حوزه انتخابیه نیز به دور دوم کشیده شد.

همچنین برخی از نمایندگان مجلس هفتم مسئولیت اجرایی پذیرفتند که با برگزاری انتخابات میان دوره‌ای در نهایت مردم گرگان و کرمانشاه که هر کدام دو کرسی در مجلس دارند تا آخر مجلس هفتم یک نماینده نداشتند. 

عده‌ای از نمایندگان مجلس هفتم برای مجلس هشتم یا اصلا کاندیدا نشده و یا از حوزه‌های انتخابیه دیگر کاندیدا شدند که به برخی از آنها اشاره شده است. این گزارش صرفا به اسامی نمایندگان دوره‌های هفتم و هشتم مجلس اشاره دارد.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:





کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):




 
اخبار مرتبط: 
با پيام رهبر معظم انقلاب؛


فردا برگزار مي شود؛