جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 30 فروردين 1398 / 13 شعبان 1440 / a 19 Apr 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 19 خرداد 1387 - ساعت 09:17
شماره خبر: 100940587661
«آخرين گره خورشيد» به روايت همايون اسعديان‌
جام جم آنلاين: وارد یک خانه ویلایی می‌شوم که لوکیشن فیلم تلویزیونی «آخرین گره خورشید» به کارگردانی همایون اسعدیان درآن قرار دارد. گروه مشغول تصویربرداری است. آزاده صمدی که نقش زیبا را به عهده دارد، در پاگرد ورودی ساختمان ایستاده تا با 4 پیتزا که قرار است با آنها از مهمان‌هایش پذیرایی کند، وارد ساختمان شود.او به محض ورودم گروه را با خبر می‌کند و ناگهان همه چیز کات می‌شود.
من هم منتظر می‌مانم تا بتوانم گفتگوی کوتاهی با عوامل و برخی بازیگران داشته باشم. خبر نداشتم، اما به من گفته شد که قرار بر این بوده تا هیچ گفتگویی با همایون اسعدیان صورت نگیرد، ولی شاید من نمی‌دانستم که ثبت یک لحظه هنری درقالب قلم، قول و قرار می‌شناسد یا شاید آنها نمی‌دانستند که ثبت یک لحظه هنری در قالب قلم از تلفیق دو هنر درون یکدیگر تشکیل می‌شود.

دیگر نمی‌دانستم از کدام قول و قرار سخن می‌گویند، فقط می‌دانستم که آخرین گره خورشید بدون همایون اسعدیان معنا ندارد.گویی گره اول زده نخواهد شد و داستان به انتها نخواهد رسید. به هر حال او را پیدا کردم و همان لحظه بود که فهمیدم این از همان قول و قرارهایی است که مصاحبه شونده از آن آگاه نبوده.

به گفته همایون اسعدیان 20 اردیبهشت آخرین گره خورشید کلید خورده و حدود 25‌روز برای تصویربرداری آن پیش‌بینی شده است و به احتمال زیاد تا 15‌‌خرداد طول خواهد کشید.

آخرین گره خورشید که به سفارش شبکه 3 سیما و مشارکت مرکز فرش ایران ساخته می‌شود، ارتباط خاصی با فرش ایرانی دارد. اسعدیان دراین باره می‌گوید: برنامه‌ریزی و قرارها با شبکه 3 سیما به این‌گونه است که 3 تله فیلم که هر کدام به نوعی با فرش ایرانی مرتبط است، ساخته شود.

اما این سه تله فیلم که یکی از آنها با نام «ده رقمی» قبل از عید امسال ساخته شده و آخرین گره خورشید نیز دومین اثر در این باره است، به لحاظ جریان داستان و موضوع هیچ ربطی با یکدیگر ندارند و در ادامه هم ساخته نمی‌شوند، تنها در هر کدام از آنها به نوعی فرش دستباف موضوع قرار می‌گیرد. داستان مفرح است در حالی که در دو داستان بعدی جدی است.

به گفته اسعدیان قصه آخرین گره خورشید درباره مردی است که به خرید فرش علاقه دارد. او به خاطر یکی از فرش‌هایی که بتازگی آن را خریده، دچار کابوس‌هایی می‌شود.

از آنجا که اسعدیان در چند ساله اخیر به ساخت سریال برای تلویزیون رو آورده است درباره ساخت این سه تله فیلم می‌گوید: من چند سال است که برای تلویزیون کارمی کنم، ولی از آنجا که در سه چهار سال اخیر بیشتر به ساخت سریال مشغول بودم، برای آن که اندازه 90 دقیقه‌ای سینما را فراموش نکنم، فکر کردم تله فیلم تجربه خوبی است.

گویی اعضای گروه آخرین گره خورشید آن روز از حضور شاهرخ فروتنیان خوشحال بودند، این را به فال نیک گرفتم و به نزدش رفتم. فروتنیان برایم گفت که او اصلا مصاحبه نکرده است و در هیچ رسانه‌ای هم اثری از او نخواهم دید، اما برایم نگفت چرا؟

محبوبه بیات که اولین روز حضورش در این تله فیلم است و گویی آخرین روز را نیز در کنار این گروه تجربه می‌کند، تنها در 2سکانس جلوی دوربین می‌رود.

وی به علت رابطه خاص و خوبی که هنگام ساخت سریال «راه بی پایان» با گروه سازنده این سریال تجربه کرده است این نقش را پذیرفته و معتقد است که « با وجود نقش کوتاه در این فیلم تلویزیونی به دلیل اشتیاق خودم و دوستان آن را پذیرفتم و تصورمی کنم که با برنامه‌ریزی‌ای که اسعدیان دارد، نقش من امشب به پایان برسد.

زمانی که او برای این نقش به من تلفن کرد  با خوشحالی در لوکیشن حاضر  شدم و علتش نیز این است که کار با همایون اسعدیان را دوست دارم.» محبوبه بیات که این روزها فعالیت خوبی در تلویزیون دارد، تئاتر را بر هر چیز ترجیح می‌دهد. او آنقدر دلگیر است که دراین باره می‌گوید:

«با وجود آن‌که تئاتر را به سینما و تلویزیون ترجیح می‌دهم، ولی آنقدر ناراحتم که تا وقتی عزت و شخصیت هنرپیشه تئاتر حفظ نشود، ترجیح می‌دهم تئاتربازی نکنم.

فیلم و سریال در تلویزیون از نظر من یک شغل است و بیش از این نیست. من از شرایط حاکم در محیط بازیگری دلگیر و غمگین و رنجیده هستم. اما دیگر در سنی نیستم که بتوانم ازابتدا شروع کنم  به دانشگاه بروم و رشته   فلسفه یا هر رشته  دیگری که می‌خواهم، بخوانم. کار من بازیگری است و جز این راهی ندارم.

من مصاحبه‌های ‌زیادی در این‌باره داشتم و گله‌هایم را در رسانه‌‌‌ها و مطبوعات مختلف بیان کردم و چون متاسفانه انسان رکی هستم چیزی را پنهان نمی‌کنم، اما از آنجا که تاکنون به این مشکلات ترتیب اثری داده نشده و این مساله روزبه‌روز بدتر می‌شود، ترجیح می‌دهم که دیگر چیزی نگویم. چون تصورمی کنم بازیگری و فیلمسازی درست مثل حرفه ساختمان‌سازی و برج سازی شده است و روی هم ساخته می‌شوند و به آسمان می‌روند، ولی به هیچ عنوان به کیفیت اثر و شخصیت هنرمند توجه نمی‌کنند.

از نظرمن بحث هنر روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود و تنها به عنوان یک شغل درحال مطرح شدن است».

سهیل نوروزی، تصویربردار آخرین گره خورشید که مدت‌ها بود قصد همکاری با همایون اسعدیان را داشت و این روزها اولین کارش را با این تله فیلم در کنار او تجربه می‌کند، از کار با وی فوق‌العاده احساس رضایت می‌کند و دراین باره می‌گوید: اسعدیان به کاری که انجام می‌دهد، تسلط دارد و در حرفه ما این خیلی مهم است که کارگردان قاب‌های زیبا را بپسندد و آنها را بچیند و از تصویربردارش بخواهد که بهترین نور و بهترین میزانسن را به کار بدهد.

حرفه ما شبیه کاری است که یک نقاش انجام می‌دهد. آخرین گره خورشید کار خوبی است؛ چون فیلمنامه مناسبی دارد و تقطیع‌های زیاد و سکانس‌های فراوان دارد. من فکر می‌کنم که برای یک تصویربردار سختی‌کار، تنها سختی آب و هواست نه سختی‌ای  که در داخل کار وجود دارد.

سهیل نوروزی با اشاره به این‌که سینما و تلویزیون هر دو ابزارهای بسیار خوبی هستند، عنوان می‌کند تلویزیون بیننده‌های زیادی دارد و همه فکرمی کنند که باید حساسیت‌هایش کمتر باشد، در صورتی که اگر درست به آن نگاه کنیم، متوجه می‌شویم اصلاً این‌طور نیست. اگر در تلویزیون کار درست صورت گیرد به‌خوبی سینماست.

در سینما بیننده‌های کمتری در فضایی آرام و در سکوت و تاریکی فیلم را نگاه می‌کنند و همین باعث بالا رفتن حساسیت‌ها می‌شود درحالی‌که حساسیت‌ها در تلویزیون به‌گونه‌ای دیگر است.

آزاده صمدی، شاهرخ فروتنیان،محبوبه بیات، محمد باغبان و سعید پورصمیمی دیگر بازیگرانی هستند که در آخرین گره خورشید  ایفای نقش  می‌کنند.

آناهیت کواکبی‌


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):