جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 05 تير 1398 / 22 شوال 1440 / a 26 Jun 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 08 تير 1387 - ساعت 09:10
شماره خبر: 100942315259
با به پايان رسيدن بيست و دومين دوره جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان‌
پروانه‌هاي زرين در شب همدان به پرواز درآمدند
جام جم آنلاين: بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان بدون هیچ بیانیه‌ای چهارشنبه شب در همدان به کار خود پایان داد. روز افتتاحیه جشنواره گفته می‌شد صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به همدان خواهد آمد تا در مراسم افتتاحیه حضور داشته باشد، اما وزیر نیامد و پرده خوشامدگویی به وی چند روزی بر دیوار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان نقش بسته بود. برای اختتامیه هم وزیر نیامد و پیامی هم نفرستاد.
جعفری‌جلوه، معاون سینمایی وزیر هم در اختتامیه هیچ سخن نگفت و هیات داوران بخش مسابقه سینمای ایران هم بیانیه‌ای صادر نکرد و فقط به فیلم‌های برگزیده جایزه داد.
 
همدانی‌ها و میهمانانی که در افتتاحیه جشنواره حضور داشتند و گروه فیتیله آنها را بسیار شاد کردند به خیال همان لحظات شاد، روز اختتامیه هم به استادیوم قدس آمدند تا با عمو پورنگ ساعات خوشی را سپری کنند، اما واقعیت این است که معلوم نیست به چه دلیل عمو پورنگ آن شب تصمیم گرفته بود برنامه را جدی اجراکند و فقط زمانی که امیر محمد در یکی از بخش‌های برنامه به او پیوست مردم حاضر در استادیوم که تعدادشان هم کم نبود کمی خندیدند و البته امیرمحمد در چند جمله همه مشکلات سینمای کودک اعم از سالن سینما و فیلم‌ها را در حضور مدیران سینمایی بازگو کرد.

شب اختتامیه شب خوبی برای علی شادمان، بازیگر و ابراهیم فروزش، کارگردان فیلم «زمانی برای دوست داشتن» بود. شادمان برای بازی در این فیلم که یکی از تهیه‌کنندگان آن بنیاد سینمایی فارابی است 2 پروانه زرین دریافت کرد.

داوران کودک و نوجوان بین‌الملل که از کشورهای مختلف آمده بودند، بازی شادمان را لایق دریافت پروانه زرین دانستند. شادمان در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین بهترین بازیگر را از آن خود کرد. داوران کودک و نوجوان ایرانی هم پروانه زرین خود را به فیلم زمانی برای دوست داشتن، اهدا کردند.

فروزش برای فیلم زمانی برای دوست داشتن پروانه زرین داوران کودک و نوجوان بین‌الملل، پروانه زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل و پروانه زرین بخش آسیایی جشنواره را از آن خود کرد. فیلم‌ هامون و دریا ساخته فروزش و از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم در بخش‌های بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی پروانه زرین را از آن خود کرد.

فیلم «جعبه موسیقی» به کارگردانی فرزاد موتمن و از تولیدات مرکز سیمافیلم هم در جشنواره همدان در بخش مسابقه بین‌الملل جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد و در بخش مسابقه سینمای ایران پروانه زرین بهترین فیلم به جعبه موسیقی اهدا شد. جعبه موسیقی در بخش سینمای ایران دیپلم بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را نیز دریافت کرد.

داوران بخش ویدئویی جشنواره، دیپلم فیلم‌های بلند را به حجت‌الله سیفی، کارگردان فیلم به خاطر خواهرم اهدا کردند. این فیلم از تولیدات مرکز سیمافیلم است. پروانه زرین این بخش هم به فیلم سفر به سرزمین اعداد از تولیدات گروه کودک شبکه یک سیما و به کارگردانی غلامرضا حبیبی اهدا شد. فیلم زمزمه بودا ساخته حسین قاسمی جامی نیز در این بخش جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد.

فیلم‌های خارجی سرخ همچون آسمان (ایتالیا)، برای همه تیله‌ها (کانادا)، پل ترابی‌تیا (آمریکا) هم در بخش بین‌الملل جایزه داوران سیفژ، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی را از آن خود کردند. در بخش مسابقه سینمای ایران، فیلم سفر به سرزمین اعداد جایزه بهترین دستاورد فنی را دریافت کرد و آدام مجار از انگلستان در بخش بین‌الملل این جایزه را از آن خود کرد.

در بخش ویدئویی نیمه‌بلند پروانه زرین به هاشم اولیایی سازنده فیلم نان و لی‌لی رسید و بازیگر خردسال او ستاره عباسی هم پروانه زرین و دیپلم افتخارگرفتند و فیلم کوتاه ویدئویی خانه فاطمه کجاست هم پروانه زرین دریافت کرد.در بخش فیلم کوتاه ایران هم فیلم کوتاه مرگان، پروانه زرین دریافت کرد.

در بخش بین‌الملل فیلم کوتاه پسر تازه‌وارد از انگلستان پروانه زرین گرفت و از فیلم بومرنگ ساخته داریوش غریب‌زاده از ایران تقدیر به عمل آمد.

در مراسم اختتامیه به فیلم‌های مدرسه ما، قاب عکس و شیرهای آلواتان دیپلم افتخار اهدا شد. در این مراسم از چینی‌فروشان، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز تقدیر شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در حالی پایان گرفت که فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره هیچ نشست مشترکی با فیلمسازان خارجی نداشتند.

دیداری هم صورت نگرفت و معلوم هم نیست که فیلم‌های خارجی و ایرانی که در جشنواره حضور داشتند و برخی آنها هم جایزه گرفتند، کی و چه زمانی اکران شوند.

سینمای کودک با داشتن فیلم‌های خوب و فیلمسازان کارآزموده احتمالا تا یکی 2 ماه مانده به جشنواره تعطیل شد و فقط یک افسوس ماند که ای کاش در میان میهمانان جشنواره چند توزیع‌کننده فیلم و سینمادار مرکز‌نشین هم حضور داشتند تا شاید با دیدن شور و اشتیاق کودکان، اکران فیلم‌های این گروه سنی را هم در برنامه‌های خود می‌گذاشتند.
 
طاهره آشیانی


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):