جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 05 اسفند 1395 / 26 جمادي الأول 1438 / a 23 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 15 شهريور 1387 - ساعت 21:26
شماره خبر: 100948321022
نانو بمب‌هاي هوشمند:
راهبردي مؤثر در درمان متاستاز
جام جم آنلاين: دانشمندان در راهبرد جدید درمانی با استفاده از «بمب‌های هوشمند» مولکولی و داروهای ضد سرطانی، متاستاز را هدف قرار دادند.

به گزارش ایسنا، در این نوع درمان نه ‌تنها از دوزهای کمتری از مواد سمی شیمی‌ درمانی استفاده می‌شود، بلکه آسیب به بافت‌های اطراف هم بسیار کمتر خواهد بود.

این گروه با طراحی یک سیستم دارورسانی مبتنی بر فن‌آوری‌نانو، شیمی‌درمانی را هدفمند کرده، به اثری عمیق روی متاستاز سرطان کلیه و لوزلمعده در موش دست‌ یافتند.

پرفسور چرش، عضو این گروه، اظهار داشت که نانوذرات مورد استفاده مواد شیمی‌درمانی را حمل کرده، آنها را به پروتئین نشانداری به ‌نام اینتگرین می‌رسانند. این پروتئین در سطح رگ‌های خونی توموری خاصی یافت می‌شود و با توسعة رگ‌های خونی جدید و رشد تومورهای بدخیم مرتبط است.

این گروه دریافتند که ترکیب دارو- نانوذره تأثیر زیادی روی تومور اولیه ندارد؛ اما انجام متاستاز در سرطان‌های کلیه و لوزلمعده را در بدن موش متوقف می‌کند. آنها نشان دادند که دوزهای بسیار کمتر شیمی‌درمانی می‌تواند نتیجة دلخواه را به دست دهد، زیرا دارو به‌ طور انتخابی به رگ‌های خونی خاصی می‌رسد که تغذیه‌کنندة سرطان هستند و بدون آسیب به بافت‌های اطراف ضایعه را نابود می‌کند.

پرفسور چرش می‌گوید: «ما قادریم با دوزی معادل 15 برابر کمتر از دوزی که در تجویز سیستمیک دارو استفاده می‌شود، اثرات ضد سرطانی مطلوبی را به دست آوریم. نکتة جالب اینکه تومور متاستاز داده در این سرطان حساس‌تر از تومور اولیه است».

دوکسوروبیسین یک داروی ضد سرطان است؛ اما دوزهای درمانی آن اثرات جانبی منفی دارد.

این اولین باری است که چنین اثری که نشانه‌های سمیت در بیماران ایجاد نمی‌کند، روی متاستاز مشاهده می‌شود.

درمان متاستاز از قدیم سخت‌تر از درمان تومور اولیه بود و همان چیزی است که باعث مرگ بیماران می‌شود. چون متاستاز بیشتر از تومورهای ثابت متکی به رگ‌زایی است.

پرفسور چرش به این نتیجه رسیده که رساندن داروهای ضد سرطان به محل رشد رگ‌های خونی، درمان خوبی برای متاستاز است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
انقلابي ديگر در جهان پزشکيتوسط محققان کشورمان توليد شد: