جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 24 مهر 1387 - ساعت 15:17
شماره خبر: 100951754043
امريکا، ديگر مرکز نيست
انتقال مقر جهاني آشوريان به ايران
جام جم آنلاين: مقر مرکزی اتحادیه جهانی آشوریان امروز چهارشنبه طی مراسمی از شیکاگو امریکا به تهران انتقال یافت. این تصمیم در اجلاس اتحادیه جهانی آشوریان در 4 تا 7 سپتامبر ( 14 تا 17 شهریور ) در کشور سوئد گرفته شده بود.

میشل عون رئیس جمهور اسبق لبنان ، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌و جمع زیادی از آشوریان برگزار شد ، یوناتن بت کلیا نماینده اقلیت آشوریان در مجلس شورای اسلامی به عنوان دهمین دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان برگزیده شد.

بت کلیا پس از انتخاب به این سمت که به صورت علنی برگزار شد، با مرور فراز و نشیبهای زندگی اقلیت دینی آشوریان در تاریخ بشریت گفت: امنیت ایران موجب شد تا اتحادیه جهانی آشوریان تصمیم به انتقال مقر این اتحادیه از امریکا به جمهوری اسلامی ایران بگیرد زیرا فقط در نظام جمهوری اسلامی است که به اقلیت آشوری اهمیت والایی داده شده است.

وی افزود: آنچه از ادبیات و فرهنگ آشوری باقی مانده  است، تدریس زبان مادری در مدارس اختصاصی آشوریان، برپایی منظم و با شکوه آئینهای دینی در کلیساهای چهارگانه آشوری از جمله عشای ربانی ، قربانی مقدس و حفظ و نگهداری کلیساهای تاریخی آشوریان و ثبت آن در فهرست آثار ملی و جهانی از طرف جمهوری اسلامی ایران ‌و بسیاری نکات دیگر موجب ایجاد محیطی امن برای آشوریان شده است.

بت کلیا یادآور شد: علاوه بر انتقال دفتر مرکزی اتحادیه به ایران ، دفتر آسیایی اتحادیه نیز در تهران مستقر است.

به گفته دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان، جامعه آشوریان ایران هم اینک 20 هزار نفر جمعیت دارد و دارای یک کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

وی یادآور شد که آشوریان در حالی با این جمعیت در مجلس نماینده دارند که حد نصاب داشتن نماینده برای مردم مسلمان ایران که اکثریت را تشکیل می دهند300 هزار نفر است.

بت کلیا، خاطرنشان کرد که این امر، نشانگر اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران برای اقلیتهای دینی قائل است.

وی جمعیت آشوریان سراسر جهان را حدود سه و نیم  تا چهار میلیون نفر بیان کرد که در 40 کشور جهان زندگی می کنند. آشوریان از نظر نژادی، از اقوام سامی به شمار می روند که بعدها، به مسیحیت گرویدند. با این حال، مسیحیت آنان با دیگر مذاهب این دین تفاوتهایی دارد.

 همانند پرستوهای مهاجر

 میشل عون رئیس جمهور اسبق لبنان هم گفت :‌ با حضورم در جمع آشوریان ایرانی ، خاطرات کودکانه من زنده شده زیرا هنگامیکه 13 ساله بودم آشوریان وکلدانیان مانند پرستوهای مهاجر از لبنان عبور می کردند و برخی از آنان نیز در کشورمان ساکن شدند و ناظر اردوگاه های آنان در اطراف بیروت بودم و این امر همزمان با استقرار پناهندگان فلسطینی در لبنان بود.

میشل عون با اشاره به سختی های زیادی که آشوریان همواره دچار آن بودند ، تصریح کرد:‌ چه باید کرد در حالی که همه ما مدعی اخلاق ، دانش و معرفت هستیم این ظلم ها به جوامع مختلف انسانی هر روز تکرار می شود و آنچه که در عراق روی داده نیز تنها براساس منطق زورمداری پایه گذاری شده است.

وی افزود: ایران را پایگاهی برای نشر افکار وحدت برانگیز و آزادیخواهی می بینم، کشوری که به سوی آزادی همه محرومان جهان گام برمی دارد و پرچم آزادی را در سراسر جهان به اهتزاز در آورده است.

خوشحالی شما، خوشحالی ماست

محمدرضا رحیمی معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم اظهارداشت: ‌به همان اندازه که شما آشوریان از انتخاب دبیر کل ایرانی برای اتحادیه جهانی آشوریان و انتقال مقر اتحادیه به ایران اسلامی خوشحال هستید، به همان اندازه دولت و مجلس شورای اسلامی و سایر قشرهای مردم ایران این پیروزی را پیروزی خود می دانند.

وی با اشاره به ریاست بت کلیا بر اتحادیه جهانی آشوریان افزود: یک نماینده سختکوش آشوری در مجلس شورای اسلامی این افتخار را برای همه ایرانیان به ارمغان آورده است به نحوی که رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز این پیروزی را به آقای بت کلیا تبریک گفت و آرزو کرد که با انتقال مقر اتحادیه آشوریان به جمهوری اسلامی ایران ، قدرت آمریکا نیز همچنان رو به زوال رود.

رحیمی تصریح کرد: همه جهانیان باید بدانند که اقلیت های مذهبی در ایران در آسایش بسر می برند.

 انتخابی با پیام جهانی

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با تجلیل از شخصیت برجسته نماینده آشوریان در مجلس، واگذاری این مسئولیت جهانی را به آشوریان تبریک گفت و افزود: این امر نشان دهنده شخصیت والای آقای بت کلیا در میان همه آشوریان جهان است به نحوی که آقای میشل عون رهبر حزب مسیحی آزاد لبنان و رئیس جمهور اسبق این کشور و شخصیت تاثیرگذار در صلح لبنان که مورد احترام شیعیان لبنان است با خوشحالی تمام در مراسم انتقال دفتر این اتحادیه به تهران حضور یافته است.

وی افزود: جامعه اسلامی ما یک جایگاه امن و یک وطن محبوب برای مجموعه آشوریان جهان به شمار می رود و این انتخاب ، پیام جهانی در بردارد زیرا  نشان می دهد نگاه آشوریان جهان به جمهوری اسلامی ایران و جامعه اسلامی ما همراه با احساس امنیت و آسایش است.

بروجردی یادآور شد: در دورانی که دشمن به کشور ما حمله کرد آشوریان، ارامنه و سایر اقلیت ها در دفاع از کشورشان ،شهدا و جانبازان زیادی تقدیم کردند و این امر بیانگر عمق اتحاد ملی در جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: مردم ما از همه تعصب های کورکورانه و سخت گیریهای بی جا نسبت به اقلیت های دینی متنفر است و پیام جهانی دین مبین اسلام، صلح است.


 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 


حضور اقليت هاي مذهبي همپاي ديگر هموطنان در انتخابات 24 اسفند