جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 27 مرداد 1396 / 25 ذی القعدة 1438 / a 18 Aug 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 28 مهر 1387 - ساعت 12:18
شماره خبر: 100952089698
با وجود کاهش صادرات آن صورت گرفت
افزايش 200 درصدي قيمت زعفران
جام جم آنلاين: یک مقام مسئول اعلام کرد :خرید زعفران توسط برخی نهادها همچون تعاونی های روستایی موجب افزایش 2 برابری قیمت زعفران نسبت به سال گذشته شده است.

"جلیل مغازه ای"، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده مواد غذایی وگیاهان دارویی امروز یکشنبه با بیان این مطلب به شبکه خبری برنا افزود: وضع عوارض 10 درصدی برای صادرات فله ای زعفران موجب کاهش صادرات این محصول شده است.

 وی با اشاره به اینکه 70 تا 80 درصد صادرات زعفران ایران از گذشته تا کنون صنعتی بوده است اظهار داشت: چطور می توان زعفران را در بسته های 10 گرمی برای مصارف صنعتی که نیازمند زعفران 10 کیلویی هستند صادر کرد؟!

 مغازه ای، اعمال عوارض را موجب نقص در صادرات زعفران دانست و گفت: این اقدام موجب شده است تا کشورهایی همچون افغانستان، هندوستان، یونان و اسپانیا بازار خوبی برای زعفران در سطح جهان به دلیل صادرات فله ای پیدا کنند.

 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت بالای زعفران نیز یکی از عوامل کاهش صادرات این محصول است گفت: قیمت زعفران در چهار سال پیش کیلویی 300 هزار تومان به فروش می رفت و هم اکنون به دو میلیون و 300 هزار تومان در هر کیلو رسیده است.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان فراورده های غذایی خرید زعفران توسط برخی از نهادها همچون شرکت های تعاونی روستایی را باعث افزایش قیمت زعفران دانست و گفت: این مراکز زعفران را در سال گذشته با هر قیمتی خریداری می کردند ، به طوری که موجب شدند تا قیمت زعفران از کیلویی 300 تومان به یک میلیون تومان در سال گذشته برسد.

 وی افزود: قیمت زعفران در سال گذشته کیلویی یک میلیون تومان بود و هم اکنون به 2 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است.

 مغازه ای با بیان اینکه بازارهای هدف گرایش بیشتری به زعفران هندوستان، یونان و افغانستان به دلیل قیمت پایین تر آن نسبت به زعفران ایرانی پیدا کرده است تصریح کرد: هم اکنون تنها برخی از مشتریان خاص اقدام به خرید زعفران ایرانی می کنند.

 مغازه ای تصریح کرد: صادرات زعفران نسبت به سال گذشته تا 80 درصد کاهش یافته است.
 
وی تصریح کرد: کشور افغانستان پیاز زعفران را از خراسان رضوی برای کاشت به کشور خود منتقل کرد و هم اکنون با وجود کیفیت پایین محصول زعفران افغانستان به دلیل قیمت اندک آن در بازار خریدارانی پیدا کرده است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

به دليل خشکسالي و سرمازدگي


استاندار خراسان رضوي خبر داد:

استاندار خراسان رضوي:


کشاورزان افغاني ناراضي‌اند