جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 01 آذر 1387 - ساعت 19:06
شماره خبر: 100954965004
رحيم مشايي مطرح کرد:
ثبت روز "کوروش" در تقويم ملي ايران
جام جم آنلاين: "اسفندیار رحیم مشایی" معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اظهاراتی که در دوران انقلاب اسلامی بی سابقه به شمار می رود، از در نظر گرفتن روزی به نام " روز کوروش"‌ در تقویم ملی ایران دفاع کرد.

رحیم مشایی امروز جمعه به خبرنگار ایرنا در شیراز گفت: " هر سال افرادی می کوشند بطورغیررسمی در جوار آرامگاه کوروش با برگزاری آیین هایی، یاد و نام کوروش را گرامی بدارند. ما نیز معقتدیم این موضوع قابل بررسی است که در تقویم ملی روزی به نام کوروش یا تخت جمشید داشته باشیم اگرچه، تاکنون در نظر گرفتن روزی بنام کوروش در دستور کار ما نبوده است."

 

کوروش ملقب به "کوروش کبیر" ، پادشاه امپراتوری ایران و بنیانگذار سلسله هخامنشیان بود که قلمروی حکومتش از هند تا آسیای صغیر و دریای مدیترانه را در بر می گرفت. از او به عنوان نخستین شخصیتی نام برده می شود که در تاریخ، قوانین مربوط به حقوق بشر را وضع کرده است.


رحیم مشایی در باره ابهاماتی که پیرامون مرمت غیر اصولی آرامگاه کوروش مطرح می شود، گفت : آرامگاه کوروش و مجموعه پاسارگاد و تخت جمشید برای ما بسیار بسیار مهم است و مرمت بنای آن، از راهبردی ترین طرحهای میراث فرهنگی قلمداد می شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی ؛ صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد:" چگونه می توان برای بنایی که برای ما حساسیت و اهمیت استراتژیک دارد مرمتگرانی غیر متخصص و غیرحرفه ای بکار بگیریم؟!"

 

وی افزود: همه مراحل مرمت این بنا با استفاده از سنگ و مصالح کارشناسی شده صورت گرفته و هیچ خللی در مرمت سقف آرامگاه کوروش یا بدنه آن رخ نداده است.


رحیم مشایی با بیان اینکه گاه و بیگاه مطالبی راجع به نفوذ نم و آب به درون آرامگاه کوروش مطرح می شود، گفت: حتی مطرح می شود که زیر آرامگاه کوروش آب آمده است ؛ اما این مسایل صحت ندارد و رطوبت ادعایی ناشی از سد احداث شده در آن منطقه هم نیست چون ما به طور همیشگی در آنجا کار می کنیم، کاملا هوشیار و بیداریم و نظارت کامل داریم تا مانع از بروز خسارت و آسیب به آرامگاه شویم . بنابراین، جای هیچ نگرانی نیست.


وی خاطرنشان کرد: برنامه ما برای تخت چمشید و پاسارگاد یک برنامه جامع و استراتژیک است و در صدد هستیم طی یکی دو سال آینده بتوانیم بطور بسیار برجسته طرح های خود را آنجا پیاده کنیم .

 

بنای آرامگاه کوروش در شهرستان پاسارگاد و بنای کهن تخت جمشید در شهرستان مرودشت  به ترتیب در فاصله 110 کیلومتری و 65 کیلومتری شمال شیراز در استان فارس قرار دارد. این دو بنا در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
کارشناس مرمت بناهاي تاريخي:

با انتشار نامه‌اي صورت گرفت

چهره خبرساز هفته

با امضاي يک بيانيه خطاب به رئيس‌جمهور

با انتقادي مغرضانه از تمجيد سازمان ملل،

پس از يک قرن

مفاخر تاريخي، موجب تقويت اعتماد به نفس ملي است

روزها در قاب