جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 04 آذر 1387 - ساعت 19:55
شماره خبر: 100955227353
کتاب "جنبشهاي نوين ديني" انتشار يافت
جام جم آنلاين: "جنبشهای نوین دینی؛ محدودیتها و امکانات" عنوان کتابی از دو جامعه شناس غربی به نام "برایان ویلسون" و "جیمی کرسول" است که با هدف بررسی وضعیت این جنبشها در دوران معاصر انتشار یافته است.

این کتاب توسط "محمد قلی پور" در 358 صفحه ترجمه شده و دکتر سارا شریعتی مزینانی استاد دانشگاه تهران در مقدمه ای که بر آن نگاشته، تصریح کرده است:" جنبشهای نوین دینی، اصطلاح ناآشنایی در ادبیات جامعه شناسی دین ما است . از این رو، هر بار که از این جنبشها سخن به میان می آید، بی درنگ با این سوال مواجه می شویم که کدام جنبشها؟ چرا جدید؟ از چه نظر دینی؟ و اساسا، ربط این بحث با جامعه ما چیست، چراکه ما در ایران با "بازگشت امر دینی" روبرو نیستیم و یا به قول دوستی، دین کی از جامعه ما رفت که حالا در شکل جنبشهایی جدید، ظهور مجددی داشته باشد؟"

 

وی می افزاید:"این پرسشها درست، اما در برابر ظهور و گسترش دینداریها و معنویتهای جدید در ایران که اگر نه در شکل یک جنبش اما به عنوان جریانات نوظهوری که در دهه اخیر با اقبال بسیاری روبرو شده اند، بی پاسخ می مانند، جامعه شناسی، ما را در کار مطالعه این جریانات نیازمند تحقیقی می کند که بیش از هر زمان بدان نیاز است."

 

کتاب "جنبشهای نوین دینی " که توسط نشر مرندیز مشهد انتشار یافته است، در قالب 13 فصل به بررسی مباحثی چون "اهمیت جنبشهای نوین دینی"، "شرقی شدن غرب"، "سعادتمندی و جنبش نوظهور"، "جنبه قانونی جنبشهای نوین دینی"، "رسانه های جمعی و جنبشهای نوین دینی"، "جنبشهای نوین دینی و سلامت روانی"، "زنان در جنبشهای نوین دینی"، "جنبشهای نوین دینی و کلیساها"، "دامانهور"، "جنبشهای نوین دینی در برزیل"،‌"کیش ستیزها در ایالات متحده"، "واکنش به جنبشهای نوینی دینی در آلمان شرقی پس از اتحاد دوباره آلمان" و‌"جنبش کیش ستیزی در بریتانیا" می پردازد.

 

برایان ویلسون از نویسندگان کتاب در مقدمه آن به تشریح ویژگیهای جنبشهای نوین دینی در غرب پرداخته و می نویسد:"جنبشهای خاص جدید بیش از همه در راستای منافع بازار جهانی غرب عمل می کند، در حالی که نمی توان به راحتی گفت که جزو نیازهای اصلی هستند، اما واضح است دورانی که گروههای مذهبی می توانستند یک چهارم احتیاجات مادی را بر مبنای عقیده و رفتار برآورده کنند و انتظار تبعیت از آن را داشته باشند، گذشته است. در جامعه مصرف گرا، چیزی که دین پیشنهاد می کند، باید برای هواداران و داوطلبان آن جذاب باشد."

 

"جیمی کرسول" نویسنده اصلی کتاب نیز مدیر انستیتوی مرکز اروپایی فلسفه شرقی است که موسسه اش در جهت "به وجود آوردن مبنای جامعی جهت بحث و ترغیب علمی به منظرهای مختلف آیین بودایی و شرقی با رویکرد چند رشته ای و چند وجهی" تلاش می کند.

 

کتاب جنبشهای نوین دینی با تیراژ 2200 نسخه و به قیمت 5 هزار تومان روانه بازار شده است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 


در مراسم پاياني جشنواره کتاب و رسانه برتر اعلام شد


محسن پرويز:

در جشنواره کتاب و رسانه برتر

عکاس : چاوش هماوندي

خنده جام

به مناسبت سالروز لغو امتياز تنباکو