جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 29 تير 1398 / 17 ذی القعدة 1440 / a 20 Jul 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 10 آذر 1387 - ساعت 00:16
شماره خبر: 100955675227
رضا سادات
عمليات شبهه‌انگيز
جام جم آنلاين: با گذشت سه روز از آغاز حملات تروریستی بمبئی که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت آنچه به موازات شوک ناشی از حملات توجه جهانیان را به خود جلب کرده علل شکل‌گیری این عملیات است.

این حمله از وجوه بسیاری با اقدامات تروریستی قبلی در خاک هند متفاوت است. در حالی که موارد قبلی بیشتر بمب‌گذاری‌هایی علیه نقاط کم‌جمعیت بود تروریست‌های بمبئی با استفاده از تاکتیک‌های نظامی اماکن عمومی پرجمعیت را هدف گرفتند.

تفاوت عمده حملات بمبئی با اقدامات تروریستی قبلی این است که چنین عملیاتی را نمی‌توان یک‌شبه طراحی کرد و به مرحله اجرا درآورد. اجرای عملیاتی با چنین حجمی مستلزم برنامه‌ریزی، انجام کارهای اطلاعاتی، تامین بودجه، آموزش و ایجاد شبکه پشتیبانی برای عوامل دخیل در عملیات است.

گزارش‌های اولیه از طراحی این عملیات توسط گروه‌های شبه‌نظامی بومی دارای روابط نزدیک با شبه‌نظامیان پاکستانی حکایت داشت در حالی که گروه‌های مسلح اندکی را در سراسر شبه‌قاره می‌توان یافت که از قابلیت اجرای چنین عملیاتی برخوردار باشند.

اگرچه هنوز مشخص نیست در بمبئی چه اتفاقی افتاده است اما از آنچه رسانه‌های گزارش کرده‌اند می‌توان تصویری کلی از حوادث 59 ساعته بمبئی را ترسیم کرد. 12 تا 25 تروریست به ظاهر از طریق ساحل وارد بمبئی شده و با عبور از خیابان‌های این شهر خود را به اهداف سهل‌الوصولی چون هتل‌ها، بیمارستان‌ها و سینماها رساندند و بی‌هیچ مقدمه‌ای به روی مردم عادی آتش گشوده و عده‌ای را به گروگان گرفتند.

آنچه بیش از چگونگی انجام عملیات و عوامل پشت پرده آن در کانون توجه قرار گرفته، اهدافی است که از انجام آن دنبال می‌شده است. گروهی که خود را مجاهدین دکن و ترتیب دهنده عملیات تروریستی بمبئی معرفی می‌کرد ساعاتی پس از شروع حملات و به خاک و خون کشیده شدن صدها شهروند هندی بی‌دفاع و گردشگران خارجی با انتشار بیانیه‌ای مدعی اجرای این عملیات برای اعتراض به اعمال تبعیض علیه مسلمانان هند شد.

ذره‌ای تردید وجود ندارد که عوامل پشت پرده و طراحان عملیات به خوبی به این نکته واقف بوده‌اند که این عملیات هیچ دستاوردی نخواهد داشت و تمامی عوامل دخیل در آن جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر آن اجرای عملیاتی به این شکل بیش از آن که به تامین منافع مسلمانان هند منجر شود موج خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان این کشور را افزایش داده و تنش‌ها بین هند و پاکستان رابه مرزهای جدیدی می‌کشاند.

در چنین شرایطی تنها نتیجه‌ای که می‌توان از این عملیات گرفت مشکوک بودن علل طراحی و اجرای آن است. به نظر می‌رسد این عملیات درست برعکس آنچه ادعا شده نه با هدف احقاق حقوق مسلمانان هند که برای تشدید فشار به آنان به مرحله اجرا درآمده است و شاید همانطور که عوامل امنیتی هند اشاره کرده‌اند ریشه آن را نه در داخل هند یا پاکستان که در فراسوی شبه قاره هند و شاید حتی آسیا جست، همچنان که ردپاهایی مبنی بر وجود شهروندان انگلیسی نیز در میان تروریست‌ها یافت شده است.

اگرچه تشدید ناآرامی‌ها در مرزهای پرتنش هند و پاکستان باتوجه به رویکرد دولت باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهور جدید آمریکا که اعتقاد دارد راه‌حل بحران افغانستان را باید در فراسوی مرزهای این کشور در اختلافات هند و پاکستان جست تا حدودی به نفع پاکستانی‌ها باشد اما بعید به نظر می‌رسد اسلام‌آباد روابط خود با غرب و وجهه‌اش را قربانی محاسباتی تا بدین حد ساده‌انگارانه برای امتیازگیری از واشنگتن کند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
رضا سادات

پليس هند خبر داد:

رسانه ها گزارش دادند :


از نگاه دوربين

در پي تهاجم تروريست‌ها