جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 02 اسفند 1397 / 15 جمادي الثاني 1440 / a 21 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 23 آذر 1387 - ساعت 18:37
شماره خبر: 100956862907
مروري بر 23 دوره برپايي جشنواره موسيقي فجر (بخش چهارم)
جشنواره شانزدهم؛ تجليل از بزرگان عرصه هنر موسيقي
جام جم آنلاين: شانزدهمین جشنواره موسیقی فجر نه در 14 یا 15 روز، بلکه در حقیقت در طول بیش از دو ماه برگزار شد، چرا که بنا به روند جشنواره پانزدهم، دومین جشنواره موسیقی مقامی که یکی از بخش های مسابقه شانزدهمین جشنواره موسیقی فجر محسوب می شد، از 7 تا 12 دی ماه در کرمان برگزار شد.

تجربه پانزدهمین جشنواره موسیقی فجر در سال 78 دست اندر کاران دبیرخانه را بر آن داشت تا هر چه زودتر ستاد برنامه ریزی و کمیته های تخصصی را فعال کنند.

هیات داوران جشنواره شانزدهم برای نخستین بار در طول 16 دوره جشنواره گذشته سپاس ویژه ای از استاد "پایور" به عنوان یکی از پیشکسوتان فعال در تشکیل گروه های موسیقی و همچنین سپاس ویژه ای از"حسین علیزاده" و "پرویز مشکاتیان" برای تشکیل گروه عارف، "هوشنگ کامکار" به خاطر مدیریت گروه کامکارها و "داریوش پیر نیاکان" برای سرپرستی گروه "آوا" داشت که این امر در نوع خود بی سابقه بود .

در جشنواره شانزدهم هیات داوران جوایز خود را به شرح ذیل به شرکت کنندگان اهدا کرد:

جشنواره شانزدهم در یک نگاه

الف- لوح تقدیر و تندیس زرین جشنواره به چهار موسیقیدان و رهبر برجسته ارکستر :

1 )استاد "حسین دهلوی"برای تشکیل و رهبری "ارکستر سازهای مضرابی"

2 )استاد "فریدون ناصری" برای رهبری و مدیریت "ارکستر سمفونیک ایران"

3 )استاد فرهاد فخرالدینی برای رهبری و مدیریت "ارکستر موسیقی ملی"

4 )استاد "علیرضا مشایخی"برای رهبری و مدیریت "ارکستر موسیقی نو"

ب- اهدای لوح تقدیر هیات دوران به همراه سه سکه بهار آزادی به:

1 )ناظر نظر برای تشکیل "ارکستر جوانان فارس"

2 )بهروز وحیدی آذر برای تشکیل "ارکستر مجلسی جوانان"

3 )بهزاد ابراهیم زاده فرزانه برای تشکیل "گروه اقبال آذر تبریزی"

4 )علی جعفریان برای تشکیل "ارکستر بزرگ فارس شیراز"

ج- اهدای لوح تقدیر و 5 سکه بهار آزادی به استاد برجسته و معلم مجرب موسیقی "مصطفی کمال پورتراب"

د- لوح تقدیر و سه سکه بهار آزادی به "محمد موسوی" مدیر مسئول فصلنامه ماهور در بخش نشریه

و- اهدای لوح تقدیر و 5 سکه بهار آزادی به ترانه سرای نامی و استاد ترانه ایران "بیژن ترقی"

جشنواره هفدهم

جشنواره هفدهم موسیقی فجر علاوه بر آنکه بین المللی شده بود دیگر نه بخش جوان داشت که خود جشنواره ای جدا شده بود و نه بخش موسیقی مقامی و محلی که هر دو به بخش جنبی اختصاص یافته بودند. بنابراین جشنواره هفدهم 5 بخش متنوع داشت:

1 )بخش جنبی که خود شامل 6 قسمت می شد :

-  ارکسترهای سمفونیک، ملی، کر، فیلارمونیک

-  گروه های موسیقی ردیف دستگاهی

-  گروه های موسیقی نواحی ایران

-  گروه های موسیقی ویژه بانوان

-  گروه های موسیقی ویژه جوانان

-  گروه های موسیقی ویژه ملی

2 )بخش مسابقه شامل:

 - موسیقی نواحی ایران

- موسیقی جوان در دو رشته ایرانی و کلاسیک

3 )بخش برنامه های پژوهش

4 )بخش تکریم و بزرگداشت هنرمندان

5 )بخش معرفی هنرمندان فعال:


در این بخش لوح سپاس و چنگ زرین (که تازه در این جشنواره طراحی شده بود) به همراه 20 سکه بهار آزادی به اساتید ذیل اهدا شد:

- مجید کیانی برای یک عمر پژوهش مستمر در زمینه موسیقی ردیف دستگاهی

- شهرام ناظری برای سالها فعالیت در زمینه موسیقی آوازی کشور

- کیخسرو پورناظری برای فعالیت مستمر برای ایجاد و پی گیری فعالیت گروهی

هیات داوران جشنواره هفدهم "داریوش پیرنیاکان"، "محمدرضا درویشی"، "فرید سلمانیان" ، داوود گنجه ای"، "علی مرادخانی" و "ایرج نعیمائی" بودند.

داوران بخش جوان جشنواره هم عبارت بودند از گلریز هاشمی، آذر هاشمی، افلیا پرتو، داود گنجه ای، داود پیرنیاکان، نصرالله ناصح پور، مجید کیانی، هوشنگ ظریف، سیمون آیوازیان، محمدی، قربانی، بنائی، کیانی نژاد، حدادیان، افشارنیا، دلنوازی، مقدسی و ریاحی

جشنواره هفدهم با شرکت 60 گروه داخلی وحضور کسانی چون شهرام ناظری، جلال ذوالفنون و فرهنگ شریف، 10 گروه خارجی شامل کشورهای ژاپن، آلمان، اتریش، ایتالیا، رومانی، افغانستان، ونزوئلا ، تایلند، هند و ارمنستان و با برگزاری 7 جلسه پژوهش با حضور اساتیدی چون کیانی نژاد، فرهت، پورتراب، ناظری، دهلوی، مولانا و بیات، در 9 سالن با 11 اجرا در روز برگزار شد که بیشترین استقبال در تالار وحدت، میلاد، رودکی، بهمن، ارسباران و فرهنگ صورت گرفت.

و اما منتخبین و جوایزهای جشنواره هفدهم:

جشنواره هفدهم در یک نگاه

در جشنواره هفدهم از فرهاد فخرالدینی و شاهین فرهت تقدیر شد.

1 )بخش موسیقی نواحی : ماشاالله بامری، رمضان کشاورز، خان محمد نارونی

2 )سازسازی : رضا ژاله، فرهاد رفیعی منش، حمید استری، و یعقوب افتخاری

نکته مهم درباره این جشنواره برگزاری بخشی تحت عنوان سازسازی بود که هیات داوران ان عبارت بودند از: بیاض امیر عطایی، ایمران حیدری، داریوش سالاری، محمد فرهمند. داود گنجه ای، سیامک بنائی، رحیم شهریاری، رامین کاکاوند، چنگیز مهدی پور و سیون آیوازیان نیز به هیات داوران مشاوره داده اند.

3 )پایان نامه های برگزیده: پژمان رادمهر، پرستو دادور، هوتن هومن، آرزو منصور

این بخش نیز برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره های موسیقی فجر برگزار شد.

جشنواره هجدهم

جشنواره هجدهم موسیقی فجر با شعار "صلح، دوستی، مودت انسان ها" متولد شد و منظور نظر خود را بر موسیقی محلی ایران و برگزاری اجراهای بهترین ها و دستاوردها جشنواره هایی چون جشنواره موسیقی نواحی ایران، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره آیینی، ذکر و ذاکرین و جشنواره های منطقه ای قرار داد.

در این جشنواره بیش از 70 اجرا در گروه های مختلف جوان، نواحی، سنتی و کلاسیک به اجرای موسیقی پرداختند و میهمانانی از کشورهای فرانسه، آلمان، ارمنستان، گرجستان، اوکراین، رومانی و ایتالیا جشنواره را همراهی کردند .

جشنواره هجدهم در 10 بخش برگزار شد که شامل گروه های هنری شهرستان ها، گروه های دانشگاهی، موسیقی آئینی، مذهبی، مبادلات هنری بین المللی و گزیده موسیقی کلاسیک و موسیقی ملی ایران و بخش تجلیل و تکریم اساتید و پیش کسوتان و خادمین عرصه موسیقی ایران و بالاخره بخش تولید کنندگان آثار هنری و تشکیل صنفی و ... بود.

نکته جالب درباره بخش دهم (تولیدکنندگان آثار هنری و تشکل های صنفی) این بود که خود این بخش به 6 قسمت تقسیم می شد که عبارت بودند از:

- بهترین اثر تولیدی در زمینه موسیقی کودکان، نواحی، آئینی، سنتی

- بهترین طرح پوستر برای اجراهای صحنه ای و آثار تولیدی، طرح روی جلد آثار صوتی

- بهترین تولیدکننده و صادرکننده آثار هنری شامل تولیدات موسیقی و ساخت ادوات موسیقی

- بهترین برنامه صحنه ای و عوامل موثر آن در داخل و خارج در چارچوب معرفی و شناسایی موسیقی ایران

- بهترین سازمان دولتی، نهاد مدنی و تشکل صنفی که در زمینه معرفی موسیقی و امور هنری و رفاهی هنرمندان تلاش نمودند ..

در جشنواره هجدهم صدها هنرمند در قالب 34 گروه موسیقی کلاسیک، سنتی، نواحی شامل 26 گروه نواحی در مجموع 250 نفر ، 10 گروه موسیقی ایران، محلی، کلاسیک در بخش بانوان تهران و شهرستان ها در مجموع 79 نفر، 13 گروه در بخش آئینی و در مجموع 100 نفر، 6 گروه برگزیده بخش جوان در مجموع 36 نفر، 5 نفر در بخش پژوهشی، 8 گروه در بخش بین الملل در مجموع 64 نفر، شرکت داشتند و به اجرای برنامه پرداختند .

جشنواره هجدهم در یک نگاه

برگزیدگان بخش های مختلف :
پری ملکی، محمد علی کیانی نژاد، جهانشاه صارمی، کیوان ساکت، فرهاد هراتی، ناصر نظر، بهروز وحیدی آذر، علی ملا نوری، غفور امانی، محمود موسوی، مهدی ستایشگر، ساسان فاطمی، شاهرخ نادری، علیرضا قربانی، محمد فرنود، کیخسرو پور ناظری، مهدی آذرسینا، شاهرخ خواجه نوری، منوچهر همایون پور و علی زاده محمدی، هوشنگ اکبری، سیاوش اکبری، محمد پرکان و....

جشنواره نوزدهم

اگر در جشنواره چهاردهم موسیقی فجر تمام نگاه های خارجی به ایران به دلیل طرح گفت و گوی تمدنها جلب شده بود در جشنواره نوزدهم این اتفاق به دلیل زلزله وحشتناک بم مجددا رخ داد و بنابراین جو جشنواره آن هم در نخستین  ماه پس از زلزله حال و هوای ویژه ای داشت.

در جشنواره نوزدهم گروه کامکارها برای نخستین بار حضور یافت و علاوه بر آنها گروه شمس به سرپرستی "کیخسرو پور ناظری" که بیشتر در زمینه گروه نوازی تنبور فعالیت دارد و از دو سال قبل همکاری خود را با جشنواره آغاز کرده بود، در این جشنواره هم حضور داشت .

در جشنواره نوزدهم همچنین گروه هایی از آلمان، ایتالیا، روسیه، هلند، رومانی، اوکراین و تاجیکستان در بخش بین الملل حضور داشتند.

از دیگر اتفاقات در خور جشنواره نوزدهم بخش موسیقی پاپ آن بود که با اجرای "محمد نوری" عملا وارد عرصه جشنواره شد و در این میان سخرانی "محمد سریر" با موضوع "موسیقی پاپ و جوانان" زمینه ساز طرح موضوع و حضور گروه های این نوع موسیقی در جشنواره های بعد شد .

در بخش پژوهش جشنواره هم نام هایی چون دکتر محمد سریر، دکتر امیر اشرف آریان پور، احمد ابراهیمی، ساسان فاطمی، منصور نریمان، دکتر عمران و ایرج نعیمایی دیده می شد .

جشنواره نوزدهم با هدف رقابتی نبودن جشنواره آغاز شد و در همان اولین روزهای جشنواره دکتر حسن ریاحی اعلام کرد که نباید جشنواره رقابتی باشد و به همین دلیل جشنواره نوزدهم کار خود را با تقدیر و تشکر از افراد زیر پایان داد:

جشنواره نوزدهم در یک نگاه

برگزیدگان جشنواره نوزدهم:1 )چنگ زرین برای یک عمر تلاش بی وقفه در عرصه موسیقی به " محمد نوری " اهدا شد.2 )هوشنگ ظریف3 )آذر هاشمی4 )هومان اسعدی5 )هوشنگ کامکار 6 )محمد موسوی7 )شاهین فرهت8 )کامبیز روشن روان 9 )داریوش طلایی10 )پرویز مشکاتیان 11 )محمود شاهرخی12 )محمد بیگلری پور

جشنواره بیستم

بیستمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در دو بخش نظری (پژوهش) و عملی (اجرا)، از 11 لغایت 19 بهمن ماه سال هشتاد و سه در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، تالار فرهنگ و مجموعه آزادی برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر جشنواره بیستم به خاطر نگاه ویژه به پژوهش موسیقی ، جایگاه ویژه ای نسبت به جشنواره های گذشته داشت .

هفت شب پژوهش در بخش موسیقی اقوام ایرانی، هفت شب پژوهش دربخش موسیقی کلاسیک، چهار شب در بخش پژوهش موسیقی ایرانی و سه شب پژوهش در بخش موسیقی پاپ در جمع 21 برنامه پژوهشی جشنواره بیستم بود .

بخش عملی (اجراهای) جشنواره نیز در دو بخش داخلی و بین الملل برگزار شد.

 10 گروه از کشورهای ایتالیا، رومانی، هلند، ترکیه، تاجیکستان، فرانسه، لهستان، آذربایجان، اسپانیا و اوکراین در بخش بین الملل جشنواره حضور یافتند و در بخش اقلیت های دینی نیز دو گروه کلیمیان و آشوریان شرکت کردند.

 همچنین 6 گروه ویژه بانوان و 18 گروه از استان های گیلان، مازندران، گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، کردستان، چهار محال بختیاری، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه و اصفهان و 29 گروه تهرانی در جشنواره به اجرای برنامه پرداختند که در جمع 92 اجرای صحنه ای توسط گروه ها در زمان جشنواره به روی صحنه رفت.

در جشنواره بیستم؛ 21 اجرای پژوهشی، 10 اجرای صحنه ای توسط گروه های خارجی، 2 اجرای صحنه ای توسط گروه های اقلیت های دینی،6 اجرای صحنه ای توسط گروه های ویژه بانوان، 18 اجرای صحنه ای توسط گروه های تهرانی و در جمع 92 اجرای صحنه ای توسط گروه ها به روی صحنه رفت .

بخش بین الملل جشنواره بیستم :

ارکستر ملی اوکراین ، ارکستر سمفونیک فلورانس و گروه کر رم، ارکستر سازهای ملی رومانی ، ارکستر فولکور هلند، ارکستر ملی آذربایجان، گروه سنتی تاجیکستان از دو شهر دوشنبه و بدخشان ، گروه کلاسیک فرانسه ، گروه تریو دانشگاه ورشو لهستان ، گروه سنتی ترکیه و رسیتال پیانو اسپانیا

از نکات قابل توجه بخش بین الملل جشنواره بیستم، حضور ارکستر سازهای ملی اوکراین و آکادمی ملی موسیقی اوکراین به رهبری پروفسور آناتولی دوبینا بود که تنظیم قطعات برای ارکستر را فرزاد گودرزی بر عهده داشت.

در این برنامه دو قطعه سبکبال اثر حسین دهلوی و افق های بیکران (رقص دایره) اثر حشمت سنجری نیز در کنار آثار آهنگسازان اوکراینی به اجرا در آمد.

از دیگر نکات قابل توجه جشنواره بیستم، تدوین کتابچه دیدگاه راهبردی و پیش آگاهی جشنواره بود که به نظر می رسد برآوردی از مجموع آیین نامه ها و شعائر رایج و کلی جشنواره موسیقی فجر در این کتاب ساماندهی و تدوین شده است .

در مقدمه کتابچه "مناسبترین شیوه برای دستیابی به اهداف هنری و هدیت تونایی ها و کشف استعدادهای نهفته، برگزاری جشنواره های ادواری می باشد که جشنواره فجر از جمله آن است.

جشنواره ها درهر شکل و اندازه ای که برگزار گردند دستاوردها و ثمرات گوناگونی دارند که متاسفانه کمتر فرصت ان فراهم گردیده تا اولا در مورد کیفیت دستاوردها نقد و تحلیل علمی صورت گیرد و ثانیا مجال و شرایط مناسبی فراهم آید تا عموم مردم بتوانند از نتایج آن بهره مند شوند.

در سایه برنامه ریزی و استفاده بهینه از فرصت های زمانی است که امکان انتخاب گزینه های کار آمد افزایش می یابد و هنرمندان با آرامش خاطر درصدد ارتقای سطح کیفی برنامه های موسیقی بر می آیند. همچنان که سالم سازی حیات معنوی و فرهنگی جامعه در گروی استمرار فعالیت های سالم هنری می باشد، ساماندهی فعالیت های هنری کشور نیز در سایه پربارتر ساختن جشنواره ها تحقق می یابد. هدف جشنواره های موسیقی فجر در کنار برپایی جشن های بزرگداشت انقلاب اسلامی، بررسی محتوایی و پژوهشی پیرامون موسیقی ایران می باشد که این مهم در نهایت استوانه های هنری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تحکیم خواهد بخشید. لذا برای تحقق اهداف بلند مدت با نگاه فراگیر و با عنایت به برآورده کردن توقعات اقشار مختلف جامعه و در راستای جشن های با شکوه انقلاب اسلامی، دیدگاه راهبردی به جشنواره موسیقی فجر از منظر کاربرد بلند مدت تدوین می گردد".

در جشنواره بیستم بخش پژوهش به موسیقی نواحی اختصاص داشت و هر شب به نام یکی از سازهای بومی نامگذاری شده بود.

نام سازهای هر شب و نام نوازندگان این سازها به شرح زیر بود :

شب قوپوز :

عاشیق ایمران حیدری ، عاشیق حسن اسکندری ، عاشیق محمد حسین دهقان ، منوچهر نجفی ، میلاد شریف زاده

شب نای :

محمد علی کیانی نژاد - سخنران، حسن مصطفی پور - نوازنده دوزله ، قادر عبدالله زاده - نوازنده شمشال  ، قنبر راستگو - نوازنده نی جفتی ، موسی بلوچ - نوازنده دونلی، علی آبچوری - نوازنده قشمه، محمد ایری - نوازنده نی

شب کمانچه:

ژان دورینگ - سخنران ، رسول بخش زنگشاهی - نوازنده قیچک ، مسلم علیپور - نوازنده کمانچه، یوسف دیبائی - نوازنده کمانچه، ولی رحیمی - نوازنده کمانچه

شب دوتار:

دکتر مجید تکه - نوازنده و سخنران، محمد یگانه - نوازنده، سید احمد حسینی - نوازنده، حسین محمد زاده - نوازنده،  محمد صدیق - نوازنده ، محمد گلدی گلدی نژاد - نوازنده، محمد جهان - نوازنده

شب تنبور:

ژان دورینگ - سخنران، محمد کوچکبال (یاسمی) - نوازنده، لطف علی منفرد نیا - نوازنده، آرش شهریاری - نوازنده

شب دف:

حمیدرضا اردلان - سخنران، حسین فشیری ، عبدالله محمدی ، مختار زندی - نوازنده ، پیمان صفوتی - نوازنده، غلام مارگیری،  عباس سمائی - نوازنده

شب سرنا:

محمد علی کیانی نژاد - سخنران، حرکات آئینی کردستان (شیما) - نوازنده سرنا

حرکات حماسی کهکیلویه بویر احمد

جشنواره بیستم در یک نگاه

در جشنواره بیستم و در آیین پایانی  جشنواره، به تعدادی از اهالی موسیقی و حتی دست اندر کاران دولتی و مدیران و برخی هماهنگ کنندگان برنامه ها نیز جوایزی به شرح زیر داده شد:

الف )تجلیل از چهار نهاد مقوم موسیقی

1 )خانه موسیقی

لوح زرین و تندیس بیستمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر

2 )گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

لوح زرین و تندیس بیستمین جشنواره موسیقی فجر

3 )اداره کل پژوهش و آموزش مرکز موسیقی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران -

لوح زرین و تندیس جشنواره

4 )فرهنگستان هنر - لوح زرین و تندیس جشنواره

ب )داود گنجه ای : تندیس و لوح افتخار و 15 عدد سکه تمام بهار آزادی

ج )تجلیل از سه مدیر کل استان نمونه :

1 )استان گلستان - لوح تقدیر و اهدا معادل سی میلیون ریال لوازم موسیقی و تندیس جشنواره

2 )استان آذربایجان شرقی  - لوح تقدیر و اهدا معادل بیست میلیون ریال لوازم موسیقی و تندیس جشنواره

3 )استان کردستان  - لوح تقدیر و اهدا معادل ده میلیون ریال لوازم موسیقی و تندیس جشنواره

د )تجلیل از دو رئیس مرکز موسیقی

1 )علی مراد خانی: تندیس جشنواره موسیقی و لوح سپاس و 10 سکه تمام بهار آزادی

 2 )شجاع الدین میر طاووسی :تندیس جشنواره و لوح سپاس و 10 سکه تمام بهار آزادی

ه )تجلیل از هنرمندان موسیقی

1 )دکتر شاهین فرهت :لوح یادبود و 7 عدد سکه تمام بهار آزادی

2 )مجید کیانی : لوح یاد بود و 7 عدد سکه تمام بهار آزادی

3 )داریوش طلایی :لوح یاد بود و 7 عدد سکه تمام بهار آزادی

4 )طالب خان شهیدی :لوح یاد بود و 7 عدد سکه تمام بهار آزادی

5 )دکتر محمد سریر : لوح یاد بود 7 عدد سکه تمام بها آزادی

6 )عبدالحسین مختاباد :لوح یادبود و 7 عدد سکه بهار آزادی

7 )حسام الدین سراج :لوح یادبود و7 عدد سکه بهار آزادی

و )تجلیل از ارکسترها  - لوح یاد بود و تندیس جشنواره

ز )تجلیل از ارکستر موسیقی ملی - لوح یاد بود و تندیس جشنواره

ح )تجلیل از گروه کر مرکز موسیقی - لوح یادبود و تندیس جشنواره

ط )تجلیل از دو ارکستر موسیقی

1 ) ارکستر موسیقی نوین :     لوح یاد بود

2 )ارکستر تجربی تهران:       لوح یادبود

ی )تجلیل از ارکستر سمفونیک تهران

1 )غلام حسین مجلسی :       لوح یادبود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

2 )علیرضا خورشیدفر :       لوح یادبود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

3 )اکبر محمدی :               لوح یادبود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

ک )تجلیل از گروه ارکستر موسیقی ملی

1 )منوچهر انصاری :         لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

2 )محسن تویسرکانی:        لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

3 )حسین بیات :              لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

ل )تجلیل از گروه کر مرکز موسیقی

1 )ویدا نهرودی:            لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

2 )خسرو قدیری مقدم :    لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

م )تجلیل از هنرمندان موسیقی نواحی

1 )غلام مارگیری :        لوح یاد بود و 5 سکه تمام بهار آزادی

2 )علی ظهیر نیا :        لوح یاد بود و 5 سکه تمام بهار آزادی

3 )جواد بشارتی برای هماهنگی برنامه های پژوهشی شب های نواحی :   لوح یاد بود و 5 عدد سکه تمام بهار آزادی

ن )تجلیل از گروه های بخش بین الملل :

کشور ایتالیا (ارکستر سمفونیک فلورانس و گروه کر رم) لوح یاد بود و تندیس جشنواره

کشور آذربایجان (ارکستر ملی آذربایجان) لوح یادبود و تندیس جشنواره

کشور رومانی (ارکستر فلارمونیک و ارکستر سازهای ملی) لوح یاد بود و تندیس جشنواره

کشور اسپانیا : لوح یاد بود

جشنواره بیست و یکم

بیست و یکمین جشنواره موسیقی فجر، به مدت نه روز از 21 تا 29 دی سال 84 در چهار تالار تهران، تالار وحدت، رودکی، بنیاد آفرینش های هنری نیاوران یعنی فرهنگسرای نیاوران و فرهنگسرای بهمن به اجرا در آمد .

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی جشنواره بیست و چهارم موسیقی فجر در مقدمه آئین نامه بیست و یکمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر درباره ماهیت جشنواره موسیقی فجر آمده است : "بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به مناسبت بزرگداشت این حادثه تاریخی، جشنواره بین المللی موسیقی فجر پیوسته به شکل یک سنت فرخنده در کشور مطرح بوده و حضور آن در جامعه هنری و به خصوص موسیقی جزء باید ها قرار داشته است.
"اکنون وقت آن رسیده تا با تعمق و تأملی همراه با پژوهش همه جانبه به بیست دوره گذشته آن بنگریم و پایه های اعتلای این واقعه بزرگ هنری را در ایران و جهان استحکام کیفی و کمی ببخشیم."

اهداف جشنواره بیست و یکم در آیین نامه جشنواره که چند سال پیاپی بر پایه شعائر کلی برگزاری جشنواره موسیقی نگاشته می شد، در سه بخش نظری (کنسرت های پژوهشی جشنواره)، بخش عملی (اجرای گروه های موسیقی)و بخش ویژه یادمان استاد مؤذن زاده اردبیلی (آواها و نواهای مذهبی) به شرح زیر اعلام شد:

« گسترش و ترویج موسیقی های اصیل و صحیح به منظور ارتقای حیات معنوی و هنری جامعه، گسترش تحقیق و پژوهش در فرهنگ، واژه شناسی موسیقی کشور، گسترش فرهنگ بومی و گونه های موسیقی اصیل با حفظ بیان و ادبیات شفاهی، آشنا کردن مردم با الحان صحیح و بالا بردن فرهنگ شنیداری مردم، ارائه راهکارهای صحیح آموزش و موسیقی توسط اساتید به منظور جلوگیری از انقطاع فرهنگی، کیفیت بخشیدن به اجراهای داخلی جشنواره با دعوت از گروه های مطرح کشور، کیفیت بخشیدن به بخش اجراهای بین الملل با دعوت از ارکسترهای سمفونیک یا ملی کشورهای علی الخصوص دولت های اسلامی و...»

در جشنواره بیست و یکم بخش ویژه ای با عنوان آواها و نواهای مذهبی؛ یادمان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی، برگزار شد که در آن، برخی موسیقی دانان و برخی دست اندر کاران عرصه سیاست گذاری موسیقی در تالار رودکی به سخنرانی پرداختند .

در فراخوان عمومی جشنواره بیست و یکم، 140 گروه متقاضی شرکت در جشنواره بودند که در این بین، 70 گروه از استان تهران و 70 گروه از 18 استان دیگر به دبیرخانه جشنواره تقاضای کتبی نوشتند. بر این اساس تعداد اجراها در بخش عملی 19 گروه ایرانی، 14 گروه نواحی، 11 گروه کلاسیک، 8 گروه ویژه بانوان، 13 گروه بین الملل و 2 گروه اقلیت های دینی (کلیمیان و ارامنه) مجموعا 67 گروه در این جشنواره به اجرای برنامه پرداختند. در مجموع یکهزار و 273  هنرمند در بخش های عملی، نظری، ویژه و بین الملل حضور داشتند.

در بخش نظری که شامل چهار مبحث پژوهشی (موسیقی نواحی، کلاسیک، روز و ردیف دستگاهی) و بخش ویژه (آواها و نواهی مذهبی، یادمان استاد مؤذن زاده اردبیلی) در مجموع 59 سخنران به ایراد سخن پرداختند. این بخش از برنامه ها به صورت رایگان بیشتر نظر دانشجویان و اهالی جوان موسیقی را به خود جلب کرده بود.

در بخش موسیقی اقوامی تعداد 16 گروه از استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، فارس، یزد، اصفهان، همدان، هرمزگان، خوزستان، گیلان، مازندران و اردبیل در جشنواره حضور یافته بودند.

 براساس آمارهای تقریبی، در جشنواره بیست و یکم 20 هزار  تماشاگر از برنامه های بیست و یکمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر دیدن کردند.

جشنواره بیست و یکم در یک نگاه

در آئین نامه پایانی جشنواره بیست و یکم که در تالار وحدت تهران برگزار شد، از 12 نفر از جامعه موسیقی و 2 هنرمند در بخش بین الملل و یک هنرمند از بخش اقلیت های مذهبی، تجلیل شد و اما اسامی 12 نفر :

1 )استاد امیر همایون خرم :پیشکسوت موسیقی به خاطر تصانیف جاویدان در حوزه موسیقی ملی ایران -  تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

2 )استاد فریدون حافظی :پیشکسوت موسیقی ملی به خاطر بیش از شش دهه حضور در عرصه هنر موسیقی - تندیس و چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

3 )استاد نصرالله ناصح پور : پیشکسوت و استاد عرصه آواز و موسیقی ردیف دستگاهی به خاطر بیش از چهار دهه فعالیت مؤثر در این عرصه -  تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

4 )استاد حسن ناهید :نوازنده برجسته نی، به خاطر پنج دهه تلاش ارزنده در حوزه موسیقی ایرانی -  تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

5 )دکتر سیمون آیوازیان : استاد ارزنده هنر نوازنده و مدرس برجسته گیتار کلاسیک و فلامینگو -  تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

6 )دکتر شاهین فرهت : استاد آهنگساز و پدید آورنده آثار ارزنده در عرصه موسیقی کشور در فرم های مختلف و سازنده ده سمفونی از جمله سنفونی های خلیج فارس، ایران و دماوند - تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

7 )دکتر فرید عمران :آهنگساز و مدرس پرتلاش عرصه موسیقی -  تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

8 )قاگی بابایان : نوازنده و مدرس برجسته پیانو به خاطر تلاش ارزنده در تربیت موسیقیدانان جوان - تندیس چنگ زرین و لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

9 )استاد محمود فرهمند : سازنده برجسته سازهای ملی ایرانی -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

10 )استاد یوسف پوریا : سازنده برجسته سازهای ملی ایرانی -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

11 )خسرو رحیمیان : نوازنده ویلن در ارکستر موسیقی ملی ایران به خاطر تلاش های مؤثر طی چهار دهه فعالیت هنری -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

 12 )فریدون زرین بال : نوازنده ویلن آلتو (ویولا)در ارکستر موسیقی ایران و ارکستر سمفونیک تهران به خاطر تلاش های مؤثر طی چهار دهه فعالیت هنری - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

13 )فاضل جمشیدی : تلاشگر عرصه موسیقی -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

14 )ابراهیم نظری: نوازنده فلوت در ارکستر سمفونیک و همکاری ارزنده در اجرای برنامه های گروه کر -  لوح جشنواره همراه هدیه نقدی

15 )مجید اسماعیلی : نوازنده و مدرس ارزنده ویلنسل به خاطر بیش از دو دهه تلاش جهت ارتقای موسیقی کشور - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

16 )محمود منتظم صدیقی : نوازنده برجسته سازهای کوبه ای در ارکستر موسیقی ملی ایران - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

17 )حسین تاجیک : نوازنده ساز ابوا برای سال ها تلاش ارزنده در حوزه موسیقی کشور -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

18 )محمد رضا صادقی : خواننده و سولیست گروه کر ارکستر سنفونیک تهران - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی
19 )یوسف اشرفی : به خاطر همکاری های ارزنده در ارکستر موسیقی نو - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

20 )مازیار حیدری : نوازنده و آهنگساز جوان ارکستر موسیقی ملی ایران -  لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی

21 )شهرام توکلی :آهنگساز جوان و فعال در ارکستر موسیقی ملی ایران - لوح جشنواره به همراه هدیه نقدی