جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 12 خرداد 1386 - ساعت 23:13
شماره خبر: 100004094491
ششمين مرد نمکي در زنجان از خواب بيدار شد
جام جم آنلاين: مهدی نورعلیشاهی: مردان نمکی معدن نمک روستای چهرآباد این روزها در روزگار خوشی به سر نمی برند، شاید کلنگ بی موقعی خواب چندین ساله آنان را بی دلیل برآشفته است.

ششمین مرد نمکی ایران در حالی روز گذشته در معدن نمک روستای چهرآباد زنجان کشف شد که از سرنوشت 5مرد نمکی دیگر که چندی پیش برای مطالعه دیرینه شناسی به انگلیس فرستاده شده اند، خبری در دست نیست و هیچ کس نمی داند که قرار است ششمین مرد نمکی در کجا آشیان گزیند.
روز گذشته ابوالفضل عالی ، کارشناس باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان زنجان در گفتگو با میراث خبر در حالی از کشف این مرد نمکی به صورت کاملا تصادفی در این معدن نمک خبر داد که به گفته وی ، اسکلت مرد نمکی ششم در محدوده ای از معدن پیدا شد که دومین مرد نمکی در آنجا کشف شده بود، اتفاق پیش بینی نشده ای که شاید در پی آن باز هم مرد نمکی دیگری زندگی آرام و نمکین خود را با هیاهوی دنیای امروزی تعویض کند.
به گفته آگاهان ، پس از این کشف - که در جای خود بی نظیر جلوه می نماید - هنوز از سرنوشت 5مرد نمکی دیگر که به دلیل ضعف امکانات داخلی چندی پیش برای مطالعه در زمینه نوع تغذیه ، وضعیت سلامت پیش از مرگ ، آزمایش های DNAو سالیابی مومیایی توسط متخصصانی از دانشگاه های آکسفورد و یورک انگلستان برای مطالعه به این کشور برده شد، خبری در دست نیست.
بر اساس یک خبر تایید نشده ، باستان شناسان دانشگاه های یادشده می خواهند این مردان را چندی دیگر در نمایشگاهی برای علاقه مندان انگلیسی به نمایش گذارند، این در حالی است که جز چندی پیش که مردی نمکی برای مدتی کوتاه به طور کاملا غیراصولی از نظر شرایط نگهداری و محیطی در موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان به نمایش درآمد، مردان نمکی هنوز در ایران به معرض نمایش عموم درنیامده اند.
در آن زمان شرایط نگهداری این مومیایی های نمکی که پیش از کشف در محیطی کاملا ایزوله از نظر نفوذ باکتری ها و میکروب ها در موزه رختشویخانه زنجان نگهداری می شد تا حدی غیراستاندارد بود که بسیاری از دیرینه شناسان از بین رفتن تدریجی این مومیایی ها در زمانی اندک را پیش بینی کردند.
از سویی دیگر و بر اساس گفته مسوولان ، اکنون هیچ کاوشی در معدن چهرآباد زنجان صورت نمی گیرد و کشف این مرد نمکی تنها بر اثر بارش باران های بهاری در این منطقه صورت گرفته است.
در حالی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری زنجان بارها به مالک خصوصی معدن نمک چهرآباد درباره فعالیت در این معدن تاریخی تذکر داده است ، اما مالک معدن ، نمک برداشت می کند تا تن مردان نمکی هر از چندگاه در این میان بلرزد.
مردان نمکی که سالها در میان نمکهای معدنی کوچک در گوشه ای از ایران به آرامی آرمیده بودند، این روزها روزگار خوشی ندارند.
به گفته یک مقام محلی ، تب جستجوی مردان نمکی در میان نمکهای این معدن بر جان بسیاری از مردم بومی و غیربومی افتاده است و شاید این تب تا چندی دیگر به بیماری مهلکی برای مردان نمکی معدن سنگ نمک روستای چهرآباد زنجان بدل شود.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):