جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 24 مهر 1398 / 16 صفر 1441 / a 16 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
بين الملل
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 25 ارديبهشت 1384 - ساعت 01:37
شماره خبر: 100004071269
سرکوب خونين قيام مردم در انديجان
جام جم آنلاين: جام جم آنلاین: نیروهای ارتش ازبکستان با شلیک مستقیم به سوی تظاهرکنندگان در شهر اندیجان واقع در دره فرغانه در شرق ازبکستان قیام مردم را به خاک و خون کشیدند.

روز شنبه 14 مه ده ها جسد در خیابان های شهر اندیجان مشاهده می شد. این در حالی است که شاهدان عینی از کشته شدن بیش از 300 نفر خبر می دهند. اسلام کریم اف رئیس جمهور ازبکستان روز شنبه ادعا کرد قیام کنندگان بنیادگرایان اسلامی بوده و در جریان وقایع شهر اندیجان فقط حدود 30 نفر از جمله 9 سرباز دولتی کشته شده اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی کانال 2 فرانسه ، لطف الله شمس الدینف یک مسوول سازمان حقوق بشر ازبکستان گفت به چشم خود مشاهده کرده بامداد روز شنبه سربازان دولتی حدود 300 جسد از جمله اجساد تعداد زیادی زن را در مقابل سینما چولکن در شهر اندیجان بار 3 کامیون و یک اتوبوس کرده و به محل نامشخصی منتقل کردند.

در عین حال ، روز شنبه علی رغم حضور انبوه سربازان دولتی ، تانک ها و خودروهای زرهی در شهر اندیجان هنوز شهر ناآرام بود و صدای رگبار گلوله ازگوشه و کنار به گوش می رسید. دولت ازبکستان از خبرنگاران خواسته است شهر اندیجان را ترک کنند و حتی سربازان تعدادی خبرنگار را بازداشت کرده و آنها را به خارج شهر که توسط نیروهای دولتی محاصره شده انتقال داده اند.

در عین حال ، سربازان دولتی در مقابل بیمارستان مرکزی شهر اندیجان موضع گرفته و مانع از هرگونه دسترسی به مجروحان قیام می شوند که تعداد آنها به گفته شاهدان عینی به بیش از 1000 نفر می رسد.

بیش از 6000 نفر از مردم شهر اندیجان از شهر گریخته و در مرز قرقیزستان در 50 کیلومتری شرق شهر اندیجان تجمع کرده اند اما با توجه به مسدود بودن مرزها مقامات قرقیز آنها را نمی پذیرند. صلیب سرخ جهانی احداث یک اردوگاه برای اسکان و رسیدگی به وضع آنها را آغاز کرده است.
اسلام کریم اف کمونیست سابق و یکی از مقام های بلندپایه شوروی سابق از سال 1989 پس از فروپاشی اتحاد شوروی قدرت را در ازبکستان در دست گرفت. او با مشتی آهنین بر این کشور حکومت می کند و هر گونه صدای مخالفی را به شدت سرکوب می نماید. زندان های ازبکستان مملو از مردم بیگناهی است که به دلیل مخالفت با حکومت استبدادی کریم اف در بند هستند.

کریم اف به بهانه مبارزه با تروریسم در سال های اخیر سرکوب در ازبکستان را شدت بخشیده است.
قیام مردم اندیجان در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی ، بیکاری ، فقر ، دستگیری خودسرانه افراد صورت گرفته است.
فعالیت های اقتصادی در حکومت کریم اف در انحصار دولت است. دولت کریم اف در ماه ژوئن گذشته 23 نفر از تجار محلی شهر اندیجان را دستگیر کرد و هفته گذشته آغاز محاکمه آنها خشم مردم را برانگیخت. حکومت کریم اف این تجار را متهم به تلاش برای سرنگونی حکومت کرده در حالی که مردم می گویند این فقط بهانه ای برای مصادره دارایی ها و شرکت های این افراد است.

اسلام کریم اف متحد اصلی ایالات متحده در منطقه آسیای مرکزی محسوب می شود و پایگاه نظامی در اختیار امریکا قرار داده است.
هم اکنون به دلیل این که مقامات دولتی ازبک تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار اخبار انجام می دهند ، نمی توان آمار دقیقی از کشتار شهر اندیجان توسط نیروهای دولتی را به دست آورد.

200 نفر در آشوب های اندیجان کشته شدند؛

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):