جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 15 آبان 1385 - ساعت 12:05
شماره خبر: 100004086337
رديف ويلون «ابوالحسن صبا» منتشر شد
جام جم آنلاين: دوره اول و سوم ردیف ویلون «ابوالحسن صبا» توسط «رحمتالله بدیعی» منتشر شد.

به گزارش فارس ، کتابهای دوره نخست و سوم ردیف ویلون «ابوالحسن صبا» که از جمله منابع ارزشمند ردیفی و آموزشی موسیقی ایرانی محسوب میشود توسط «رحمتالله بدیعی» یکی از شاگردان مکتب وی در قالب آلبوم صوتی اجرا و پارتیسیونهای آن نیز در قالب کتاب چاپ شده است.
بنابراین گزارش «رحمتالله بدیعی» ویلون نواز و دارنده مقام درجه نخست هنر ایرانی ، در مقدمه این اثر نوشته است:اصولا9 محصول دو ردیف اول و دوم از محفوضات استاد سرچشمه گرفته ، بدین معنی که در کلاس درس قطعات آوازی و چهارمضرابها ، بر مبنای استعداد و قدرت نوازندگی شاگردان نوشته میشد.
چنانچه اگر به دقت ملاحظه شود این قطعات علیالخصوص دوره اول در مقایسه با یکدیگر از لحاظ تکنیک نوازندگی به طور چشمگیری متفاوت است که بعدها همین دو کتاب توسط شاگردان علاقهمند جمعآوری و منتشر شد و چه بسا بعد از چاپ،استاد صبا مطالبی را هنگام نواختن در کلاس به شاگردان تذکر میدادند.
«رحمتالله بدیعی»با توجه به اینکه 5 سال در مکتب صبا تعلیم ویلون و ردیف دیده است به نکاتی از ردیف صبا به صورت حضوری و تجربی رسیده که وی را بر آن داشته تا با ویرایش مجدد ردیف صبا در هیأتی متفاوت، به اجرای این اثر در قالب آلبوم صوتی بپردازد.
این گزارش میافزاید: «بدیعی»در سال 1315 شمسی مطابق با 1336 میلادی در کاشان متولد شد.در سن پنج سالگی با نی آشنا شد و از هفت سالگی به نواختن ویلون پرداخت و تا یازده سالگی نزد خود مینواخت و از طریق رادیو با تمام نغمات ایرانی آشنا گردید سپس وارد هنرستان عالی موسیقی تهران (کنسرواتوار) شده و به فراگرفتن موسیقی اروپایی پرداخت.
در ضمن تحصیل به مکتب استاد صبا راه پیدا کرد و در مدت پنج سال موسیقی ملی ایران را نزد وی آموخت.
«بدیعی»بعد از اخذ لیسانس از هنرستان ، ضمن همکاری با ارکسترهای بزرگ ملی به عنوان«کنسرت مایستر» و سولیست،متجاوز از بیستوسه سال در هنرستان موسیقی ملی به سمت استاد انجام وظیفه کرده است.
وی همچنین در این مدت مسافرتهای زیادی جهت شناساندن موسیقی ایرانی به کشورهای آسیا ، اروپا و آمریکا کرده و موفقیتهای شایانی کسب کرد.
وی علاوه بر ویلون به نواختن کمانچه و غژک (غیچک) که دو ساز ملی و محلی است، آشنایی کامل دارد.
«بدیعی»در زمان ارزشیابی هنری از طرف وزارت فرهنگ و هنر به دریافت درجه اول هنر نائل شده است. همچنین در آوانویسی ردیف استاد محمود کریمی که توسط دکتر محمدتقی مسعودیه انجام شده نظارت داشته است.
«رحمتاله بدیعی»در سال 1979 (1358 شمسی) با خانواده راهی کشور هلند شد و تا سال 1999 در ارکستر سمفونی استان شمالی آن کشور کار هنری خود را دنبال کرد و سپس بازنشسته شد.
ضمنا9 در فیستیوالهای هنری که از طرف رادیو تلویزیون اروپا برگزار شده بود،شرکت کرد و سپس بازنشسته شد.
وی جهت تدریس ویلون به یکی از شهرهای آلمان رفته و شاگردان علاقهمند از آن کشور و ممالک همجوار در این کلاس شرکت می کنند.
«بدیعی»تاکنون سه اثر برای ویلون و کمانچه با نامهای«راکها در دستگاه ماهور»،«دخترک ژولیده»از استاد علینقی وزیری و«آواز بیات کرد»را به چاپ رسانده است.
این گزارش میافزاید:دوره اول ردیف ویلون «ابوالحسن صبا»شامل پنج آواز دشتی ، ابوعطا ، افشاری ، بیات ترک و اصفهان و نیز پنج دستگاه شور ، همایون ، سهگاه ، چهارگاه و ماهور است.
«بدیعی»ضمن ویرایش نتهای گوشهها به اجرای تک تک آنان با ویلون پرداخته است. دوره سوم این اثر شامل قطعات ضربی اعم از چهارمضراب و رنگهای ابوالحسن صبا موجود در دوره سوم ردیف صبا است که «بدیعی»ضمن بازنگری مجدد در نت آنها 5 قطعه منتشر ناشده از صبا را با توجه به تحقیقات خویش منتشر و به اجرای آنان پرداخته که قریب به 27 قطعه میشود. همچنین «بدیعی»چاپ دوره سوم ردیف صبا را به آینده نزدیک موکول کرده است.
«رحمتالله بدیعی»در نظر دارد یک ردیف دوره عالی از دستخطهای«صبا»را برای ویلون منتشر کند.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):