جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سرگرمي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 20 دي 1391 - ساعت 18:18
شماره خبر: 100769461017
(فيلم)
امشب شهاب‌سنگ "آپوفيس"را ببينيد
جام جم آنلاين: شهاب سنگ "آپوفیس" امشب و بامداد فردا به کره زمین نزدیک می شود. این شهاب سنگ در سال 2029 از نزدیک ترین فاصله ممکن از سیاره ما عبور کرده و در سال 2036 امکان برخورد آن با کره خاک وجود دارد.

به گزارش روز چهارشنبه جام جم آنلاین به نقل از لومتن، شهاب سنگ "آپوفیس" امشب و بامداد فردا به کره زمین نزدیک شده و از 24 به وقت گرینویچ می توان مسیر آن را از طریق سایت های اینترنتی تعقیب کرد.

شهاب سنگ "آپوفیس" در دسامبر سال 2004 کشف شد. این شهاب سنگ که به نام یک موجود شیطانی اسطوره های مصر باستان نامگذاری شده است. دانشمندان در برآوردهای اولیه تخمین زده بودند که امکان برخورد فاجعه باراین شهاب سنگ با زمین در سال 2029 میلادی به نسبت یک به 45 یا 2.7 درصد است.

قطر آپوفیس 270 متر و مساحت آن به اندازه سه زمین فوتبال است. اما براساس محاسباتی که در سال 2009 توسط ناسا شد امکان برخورد آن با کره زمین در سال 2029 منتفی شد.

با این حال در 13 فوریه 2029 آپوفیس از فاصله 22208 کیلومتری زمین عبور خواهد کرد که این نزدیک ترین فاصله ای که یک شهاب سنگ در اعصار مدرن با زمین خواهد داشت.

براساس تازه ترین محاسبات استیو جیسلی و پل کوداس دانشمندان آزمایشگاه "Jet Propulsion " ناسا در پاسادنا کالیفرنیا که با استناد بر جدیدترین داده ها و مدرن ترین فناوری ها انجام شده امکان برخورد آپوفیس با کره آبی رنگ در سال 2036 میلادی به نسبت یک به  250 هزار  است. برآورد قبلی این برخورد فاجعه بار یک به 45 هزار بود.

آپوفیس به دور مدار خورشید می گردد. بخش بزرگی از داده های جدید که امکان محاسبه دوباره مدار گردش آپوفیس را فراهم ساخت ناشی از مشاهدات انجام شده توسط دیو تولن و گروه تحقیقش در انستیتوی فضا شناسی دانشگاه هاوایی است.

از ساعت 24 گرینویچ بامداد می توان به طور مستقیم و زنده شهاب سنگ "آپوفیس" و مسیر آن را روی سایت Slooh.com  تعقیب کرد که همراه با تفسیرها و پاسخ به پرسش های عموم توسط پاتریک پالوچی مدیر Slooh خواهد بود. Slooh دارای  تلسکوپ هایی برای این مشاهدات فضایی در جزایر قناری است.

درعین حال، در فیلم الصاقی که توسط ناسا تهیه شده می توان با شکل شهاب سنگ آپوفیس و مشخصات آن بیشتر آشنا شد. مترجم: بهرام افتخاری.  


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
(فيلم)

(فيلم)