جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 12:16
شماره خبر: 100771340688
کوچ عشاير از ونک تا جام جم
جام جم آنلاين: عشایر منتخب از تمام نقاط کشور فردا به صورت نمادین همراه با تمام لوازم کوچ از سیاه چادرها گرفته تا دام‌ها و گله‌ها از میدان ونک تا مسجد بلال در تهران را کوچ می‌کنند.

 نخستین جشنواره ملی صدای عشایر ایران که قرار است 14 بهمن ماه با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در محل نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شود و تا 19 بهمن ماه نیز ادامه یابد حاشیه های جذابی خواهد داشت که از جمله آن اجرای نمادین کوچ عشایر، یک روز پیش از افتتاح رسمی جشنواره است.

در این اجرای نمادین کوچ، عشایر نقاط مختلف کشور همراه با تمام الزامات کوچ اعم از سیاه چادرها، گله ها و دام ها و... مسیر «میدان ونک» تا «مسجد بلال» در تهران را طی می کنند.

"منوچهر جهانیان"، معاون گردشگری کشور به عنوان مسئول برگزاری جشنواره صدای عشایر ایران در زمینه تمهیداتی که برای برپایی این کوچ نمادین در پایتخت اندیشیده شده است، می گوید: چندین روز است که با مسئولان راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی برای برپایی این مراسم  بزرگ در تهران هماهنگ کرده ایم. کوچ عشایر از ساعت 14 روز جمعه 13 بهمن از میدان ونک آغاز می شود.

وی ادامه می دهد: از روز گذشته هماهنگی ها و اقدامات برای آماده کردن محل نصب سیاه چادرها، محل اجرای زنده موسیقی های محلی در مسیر کوچ، محل پخت غذاهای محلی در مسیر  و... آغاز شده است.

معاون گردشگری کشور در خصوص اینکه آیا مسیر عبور و مرور مردم با خودروها در ساعات عبور عشایر در روز جمعه مسدود می شود نیز پاسخ می دهد که این کوچ نمادین زمان زیادی نمی گیرد و تنها چند ساعت طول می کشد و مردم می توانند از کوچ عشایر، موسیقی های محلی و غذاهای محلی آنها در مسیر کوچ، لذت ببرند.

به گفته جهانیان، تلاش شده است در این کوچ نمادین، تمام الزامات یک کوچ به نمایش گذاشته شود.

بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نخستین جشنواره‌ ملی صدای عشایر ایران با رویکرد فرمایش حضرت امام خمینی(ره) که فرموده اند: «عشایر ذخایر انقلاب و مملکت‌ هستند» با محورهای عشایر و انقلاب اسلامی، عشایر و جلوه‌های زندگی،‌ عشایر و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه، عشایر و کوچ‌نشینی و عشایر و مهمان‌نوازی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در فضایی به وسعت 40 هزار متر مربع آغاز می‌شود و تا 19 بهمن‌ماه ادامه می یابد.

در این جشنواره قرار است از لوح ثبت ملی و تمبر اختصاصی کوچ عشایر نیز با حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه رونمایی شود.

با توجه به ثبت جشنواره ملی عشایر در تقویم سازمان جهانی جهانگردی، طالب ریفاعی، دبیر کل این سازمان نیز در رابطه با برگزاری این جشنواره ایران پیامی صادر کرده‏ است که در مراسم افتتاحیه قرائت می‌شود.

در این جشنواره علاوه بر ارائه جلوه‏های متنوع زندگی، محصولات صنایع‌دستی،‌ آیین‌های سنتی، غذا، پوشاک و موسیقی های محلی به گفته محمد حضرتی، دبیر شورای عالی سیاست‌گذاری جشنواره، 110 جشن عروسی عشایری نیز طی این جشنواره برگزار می شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):