جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 07 ارديبهشت 1390 - ساعت 22:05
شماره خبر: 100842053211
بازار داغ گياهان دارويي در چهارمحال و بختياري
جام جم آنلاين: بافرا رسیدن فصل بهار بازار خرید و فروش گیاهان دارویی و مرتعی در شهرهای استان چهار محال و بختیاری رونق گرفته است.

به گزارش مهر در شهرکرد، چهار محال و بختیاری به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه های  گیاهی است و از معدود استانهای کشور است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن مشاهده می شود.

این گیاهان مرتعی شامل قارچ، کرفس کوهی، کنگر، پرموسیر، کاردی و سریدنگ، تره کوهی، لیباس و گیاهان دارویی شامل زنجبیل، بابونه، آویشن، کاسنی، کتیرا، شیرین بیان، شنگ و ... است.

کرفس پرفروش‌ترین

این گیاهان دارویی و مرتعی در بازار به قیمتهای مختلفی به فروش می رسد و قیمت این گیاهان شامل قارچ هرکیلو250هزار ریال، کنگر 20 هزار ریال و کاردی 20 هزار ریال، پرموسیر60هزار ریال، کرفس کوهی 300 هزار ریال، سردینگ 20هزار ریال، تره کوهی 20هزار ریال، لیباس 20هزار ریال ، زنجبیل 50هزار ریال، بابونه20 هزار ریال آویشن 20 هزار ریال، کاسنی15 هزار ریال، شنگ 15 هزار ریال  به فروش می رسد.

گیاه کرفس کوهی از دسته گیاهانی است که به طور وسیعی در استانهای جنوب غرب ایران استفاده می شود واکنون با قیمت کیلویی 300 هزار ریال پرفروش ترین گیاه در این استان محسوب می شود وشمار زیادی از مردم بر این باورند که این گیاه برای ناراحتی های گوارشی مفید است.

کرفس کوهی به علت اینکه شرایط خاصی و منطقه ویژه برای رویش نیاز دارد، در مناطق صعب العبور این استان در ارتفاعات می روید.

به گفته بومیان با آب شدن برف در کوهستان گیاه کرفس شروع به رویش می کند و قابل چیدن می شود.

یکی از بومیان گفت: گیاه کرفس به علت برداشت بی رویه و غیر مجاز به نظر می رسد که در حال انقراض باشد.

وی افزود: امسال شاهد خالی بودن کرفس درمناطقی بودیم که در گذشته منبع عظیم رویش این گیاه بود.

وی بیان داشت: کرفسی که هم اکنون در بازار به فروش می رسد از مناطق واقعا صعب العبور که کمتر کسی به این مناطق پا می گذارد برداشت شده و به همین خاطر است که قیمت آن اینقدر بالا است.

وی اذعان داشت: هم اکنون پرفروش ترین وگرانترین گیاه در بین تمام گیاهان در شهرکرد کرفس است.

شیرین بیان یکی از گیاهان دارویی این استان است که محلی های این استان اعتقاد زیادی به خواص آن دارند.

شیرین بیان گیاهی است چند ساله و دارای ساقه ای به طول یک متر که در نواحی معتدل تا ارتفاع دو متر می رسد و برگهای آن مرکب از تعدادی برگچه های سبزرنگ است و گلهای آن به رنگ بنفش، سفید و زرد است و ریشه شیرین بیان بطور خیلی عمیق در زمین فرو می رود و پوست ریشه قهوه ای سیر وسیاه است .

یکی از بانوان محلی فروشنده شیرین بیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خواص درمانی آن بیان داشت: برای تقویت عمومی بدن مفید است، خوردن آن از پیری جلوگیری می کند، برای نرم کردن سینه موثر است، زخم ها و تاول های پوست را با چای شیرین بیان شستشو دهید تا زود خوب شود، ملین است و معمولا آنرا با گیاهان دیگر مخلوط می کنند که انقباضات را کم می کند.

یکی از خریداران گیاهان در جواب سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چقدراعتقاد به مصرف گیاهان دارویی و تاثیر آن در سلامتی بدن دارید عنوان کرد: مصرف گیاهان کوهستان و وحشی دراین استان تاریخ بسیار طولانی دارد و اجداد ما از این گیاهان استفاده می کردند.

وی با بیان اینکه این گیاهان خودرو هستند ومهم این است که این گیاهان بدون هیچ ماده شیمیایی رشد کرده اند، افزود: مصرف گیاهان کوهستانی و وحشی بسیار برای بدن مفید است و موجب سلامتی بدن می شود.

اما آنچه در این مابین قابل تامل محسوب می شود حضور بسیاری از خریداران است که حتی نام گیاه را نمی دانستند وبه خاطر هجوم  مردم آنها نیز مبادرت به خرید می کردند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: