جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گفتگو
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 مرداد 1390 - ساعت 10:11
شماره خبر: 100851771516
گفتگو با محمدصادق پهلوان‌زاده ، مدير شبکه تلويزيوني شما
همه مردم ايران مخاطب شبکه «شما» هستند
جام جم آنلاين: شبکه «شما» با اتکا به بهترین‌ها و حرفه‌ای‌ترین تولیدات مراکز استان‌ها با رویکرد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ساختارهای مستند ، انیمیشن ، سریال ، فیلم‌های تلویزیونی و برنامه‌های ترکیبی با ضرباهنگ سریع و جذاب برای عموم مخاطبان در سراسر کشور پخش می‌شود.

ترویج ارزش‌های‌ دینی، آداب، فرهنگ‌ها و سنت‌های اصیل ایرانی، گسترش معنویت در جامعه و برقراری ارتباط نزدیک و صمیمانه میان اقوام مختلف کشور و آگاهی‌بخشی و ارتقای سطح اطلاعات عمومی مردم در همه زمینه‌ها از مهم‌ترین اهدافی است که این شبکه دنبال می‌کند.

در گفت‌وگویی با محمدصادق پهلوان‌زاده، اولین مدیر این شبکه، مهم‌ترین مشکلات پیش‌رو و برنامه‌های شبکه شما را مورد بررسی قرار دادیم.

از چه زمانی تصمیم راه‌اندازی شبکه‌ای با عنوان شما در سازمان صدا و سیما گرفته شد؟

دغدغه تاسیس چنین شبکه‌ای مربوط به سال‌های دور است، اما تصمیم بر قطعیت ایجاد یک شبکه تقریبا به 9 ماه گذشته برمی‌گردد که راه‌اندازی این شبکه مطرح شد و در همین مقطع هم بنا به دستور ریاست سازمان و معاون امور استان‌ها من از سیما فیلم به این شبکه آمدم. پایه و اساس این شبکه به شکل جدی از دغدغه‌های مراکز صدا و سیما در استان‌ها بود. حضور در شبکه‌های سراسری خیلی قاعده و نظم خاصی نداشت؛ بیشتر سلیقه‌ای و گزینشی بود و تولیدات مراکز هم روز به روز با زیرساخت‌هایی که به وجود آمده بود، پیشرفت‌های خوبی در سطح کیفی داشتند. با ایجاد شبکه‌های استانی مراکز استان‌ها، زمینه برای توسعه تولیدات مراکز اتفاق افتاد و شبکه‌ای برای انتخاب آثار برگزیده شد. بنابراین تصمیم بر این شد شبکه‌ای راه‌اندازی شود که آثار ممتاز شبکه‌های استانی را پخش کند که به هر حال پایه و اساس این اتفاق بود و پس از طی مدت آزمایشی کمتر از یک ماه، شبکه شما راه‌اندازی شد.

این شبکه چطور در مدت کمتر از یک ماه راه‌اندازی شد؟ آیا زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی شبکه شما فراهم شده بود؟

بله، زمینه فراهم و زیرساخت‌ها مهیا شده بود. در گذشته این‌گونه نبود که شبکه‌های استانی توان تولید آثار سینمایی یا سریال داشته باشند. اما در حال حاضر می‌بینید که مراکز رشد کردند و حتی در جشنواره فجر در بخش ویدئویی و سینمایی هم موفقیت‌هایی را به دست می‌آورند. درخشش هنرمندان استانی در همه حوزه‌ها مشهود است. در مراکز تولید آثار مستند و انیمیشن هم توانمندی بسیار بالایی به دست آورده‌اند. همان‌طور که می‌دانید با برگزاری جشنواره‌های تولیدات مراکز صدا و سیما توانمندی مراکز پایه‌گذاری شد و پس از آن با راه‌اندازی شبکه‌های استانی صدا وسیما روز به روز ارتقا پیدا کردند به طوری که در برخی از ساختارها من بصراحت می‌توانم بگویم برنامه‌سازان استانی قوی‌تر از برنامه‌سازان تهرانی هستند. به طور مثال برخی از آثار مستند تولیدات مراکز با آثار بین‌المللی را می‌توانید مقایسه کنید. راه‌اندازی شبکه شما حاصل ارتقای مراکز صداوسیما از نظر تولید برنامه‌های حرفه‌ای در کنار نیروی‌انسانی کارآمد و برخورداری از تجهیزات سخت‌افزاری روز دنیاست که در سال‌های اخیر به ثمر نشسته و موجب جذب و رضایت مخاطبان از شبکه‌های استانی شده به طوری که در آخرین نظر‌سنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات و افکار‌سنجی، میانگین مخاطب این شبکه‌ها در کشور 70 درصد و میزان رضایت مردم از برنامه‌ها 74 درصد است. در نتیجه با توانمندی مراکز استان‌ها این زمینه مهیا شد و میزان آثار تولیدی مراکزی که قابل عرضه در شبکه‌های ملی بود واقعا چشمگیر شد. به طوری که الان می‌بینید تنها شبکه کشور هستیم که برنامه غیرایرانی نداریم و هیچ برنامه غیرایرانی هم نخواهیم داشت. در عین حال هیچ برنامه تولید تهران هم نداریم یعنی شما هیچ اثری از آثار تولید شبکه‌های دیگر یا سینمایی را در شبکه شما نمی‌بینید. این شبکه صددرصد از آثار مراکز استانی استفاده می‌کند.

گفتید هیچ اثر غیر ایرانی پخش نمی‌کنید، فکر می‌کنید این روند تا کی ادامه پیدا می‌کند؟

من اتفاقا برای آینده امیدوارتر هستم و هیچ دغدغه‌ای ندارم به دلیل این‌که آثار تولیدی مراکز استان‌ها با نگاه ملی تولید می‌شود. قبلا شاید مراکز دغدغه‌ای نداشتند که الزاما آثارشان در حد شبکه ملی تولید شود و بر حسب نیازهای منطقه‌ای خودشان تولیدات داشته باشند یا نهایتا تعدادی آثار برای شبکه‌های ملی تولید کنند، اما در حال حاضر خودشان را ملزم می‌دانند تولیداتشان به گونه‌ای باشد که از نظر کیفی قابل عرضه در یک شبکه ملی باشد. بنابراین فکر می‌کنم ان‌شاءالله آینده این شبکه روشن تر از امروز باشد.

برخی با شنیدن راه‌اندازی شبکه‌ای با نام شما تصور کردند در تقابل با شبکه‌های خارجی این شبکه با این نام فعالیتش را آغاز کرده چون معمولا در کشور ما شبکه‌ها یا با‌عدد یا با توجه به تخصصی که داشتند نامگذاری شده‌اند. این شبکه چطور نامگذاری شد؟

اسامی مختلفی مانند شبکه ایران، شبکه سیمرغ و... مطرح شد چون قرار نبود این شبکه با نام تخصصی یا عدد باشد و مد نظر داشتیم که تفاوت حتی در نامگذاری شبکه هم مشهود باشد. نامی کوتاه و جذاب که همه مردم ایران را نیز در بربگیرد انتخاب شد. به همین جهت با استفاده از حروف ابتدایی شبکه مراکز استان‌ها کلمه شما به دست آمد که نام بسیار زیبا و تاثیرگذاری بود. اکثر کسانی که نام این شبکه را شنیدند هم خوششان آمد. به نظرم نام شبکه هم ما را در انتخاب شعارها بسیار کمک می‌کند. ضمن این‌که ما تنها شبکه‌ای هستیم که رنگ مشخص داریم (بنفش مایل به ارغوانی). این شبکه نمادی گرافیکی دارد که قاصدک است. شما از این به بعد در همه کارها این نماد را می‌توانید مشاهده کنید.

چرا رنگ بنفش برای شبکه انتخاب شد؟

ما علاقه‌مند بودیم که در یک رنگ استوار و پا برجا بمانیم به همین جهت رنگی را انتخاب کردیم که هیچ‌یک از شبکه‌ها استفاده نکرده بودند. این رنگ طیفی از رنگین کمان ایران است و شبکه هم متعلق به همه مردم ایران است.

در شبکه شما شعاری را با این عنوان دیدم «شبکه شما، شبکه هر ایرانی» این شعار شبکه یک سیماست.

ما در یک شعار نماندیم. راهبردمان شعارمان است. راهبردی که نشاط امید و فرح بخشی است. اما واقعا شبکه اقوام ایرانی هستیم. شبکه شما، شبکه هر ایرانی است، شبکه شما شبکه همدلی است چون این شبکه ایجاد همبستگی می‌کند و متعلق به تمام ایرانی‌هاست و از هر آنچه که بتواند این شبکه را تقویت کند استفاده می‌کنیم.

با شبکه‌های ملی دیگر هم ارتباط خواهید داشت؟

بله ما عضوی از یک خانواده هستیم. حتما از آثاری که به اقوام و پاره فرهنگ‌ها برمی‌گردد و شبکه‌های دیگر تولید کرده باشند استفاده خواهیم کرد. همین‌طور آثاری که ما تولید می‌کنیم را بر حسب نیازشان در اختیار شبکه‌های دیگر خواهیم گذاشت.

مخاطبان شبکه شما از چه رده سنی هستند؟ آیا شبکه شما هم مانند بقیه شبکه‌های تلویزیونی که مختص جوانان، کودک، خانواده و... هستند تفکیک خواهد شد؟

مخاطبان شبکه شما عموم مردم هستند. ما همه اقشار کشور را پوشش می‌دهیم. هدف ما قشر خاصی نیست. این شبکه برای همه گروه‌های سنی و در همه ساختارها برنامه خواهد داشت.

در حال حاضر از نظر جغرافیایی شما کدام استان‌ها را پوشش می‌دهد؟

این شبکه در همه مراکز استان‌ها قابل دسترسی است. در حال حاضر از نظر جمعیتی 40 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش قرار می‌گیرند تا پایان امسال 60درصد و تا پایان سال 91، 80 تا 85 درصد و تا پایان سال 92 صددرصد جمعیت کشور تحت پوشش این شبکه قرار خواهد گرفت.

شما هم با نظر من موافقید که اگر این شبکه مانند مابقی شبکه‌ها و بدون استفاده از مبدل‌های گیرنده دیجیتال قابل دریافت بود، می‌توانست موفق‌تر باشد؟

پهلوان‌زاده: این تفاوت در شبکه «شما» وجود دارد که آثار مختلف ترکی، لری، کردی و... را پخش کنیم اما بیشتر مدنظرمان این است که آثار به گونه‌ای تولید شوند که مخاطب بدون زیرنویس فارسی متوجه داستان فیلم شود

قطعا همین‌طور است، چون در آن صورت این شبکه برای همه مردم قابل دریافت بود، اما توجه کنید که با توجه به پیشرفت‌های فنی روز دنیا، فناوری این اجازه را به ما نمی‌دهد که بخواهیم شبکه‌ای راه‌اندازی کنیم با امکانات گذشته. در یک مقطع زمانی هم تمام شبکه‌هایی که در حال حاضر فعال هستند دیجیتالی خواهند شد. بنابراین باید زمینه استفاده از دستگاه‌های مبدل فراهم شود تا مردم هم بتوانند با کیفیت بهتری تصویر و صدا را دریافت کنند.

آیا امکان دارد با توجه به مخاطبانی که شما در استان‌ها دارید امکان دریافت در حال حاضر برای عموم مردم همانند شبکه‌های سراسری دیگر به وجود بیاید؟

با تمام محبوبیتی که این شبکه دارد فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. به دلیل این‌که شبکه‌های دیگر هم باید از آنالوگ خارج شوند و به دیجیتال بپیوندند. فراموش نکنیم ما باید همپای فناوری پیشرفت کنیم.

متاسفانه شبکه شما در حال حاضر برای بسیاری ناشناخته است. چه برنامه‌هایی برای معرفی این شبکه دارید؟

شبکه‌هایی که قدمت چندین ساله دارند را نمی‌توان با شبکه ما مقایسه کرد و این که از الان بخواهیم همه مردم شبکه شما را بشناسند. این شبکه به مرور زمان در میان مردم جا باز خواهد کرد ضمن این‌که در حال حاضر بسیاری از مردم در استان‌ها از طریق شبکه‌های استانی با شبکه شما آشنا شدند.

شبکه شما در حال حاضر سایت اطلاع رسانی ندارد و اگر مردم بخواهند با امور مخاطبان شما تماس بگیرند فقط یک شماره پیامک در اختیارشان است. آیا ارتباط و تعامل دوطرفه برقرار شده که مردم بخوبی بتوانند شبکه شما را بشناسند؟

این نقد شما درست است. ما در زمان شروع پخش آزمایشی تلاش کردیم سایتمان هم فعال شود و پیگیری‌های لازم در این زمینه هم شده و بزودی راه‌اندازی خواهد شد. امور مخاطبان شبکه برنامه مدونی را تهیه کرده بود منتها تصمیم بر این شد که فعلا در مرحله آزمایشی تبلیغی نشود و ما سعی کردیم در افتتاح رسمی شبکه با حضور مسوولان کشور و رئیس‌جمهور محترم این شبکه معرفی شود. طرح‌ها و برنامه‌های امور مخاطبان بزودی اجرا خواهد شد تا ارتباط دوسویه برقرار شود.

در حال حاضر نحوه ارتباط مخاطبان با شما چگونه است؟

به دلیل این‌که ما از شبکه‌های استانی تغذیه می‌شویم، دسترسی و فراگیری بیشتری با مخاطبانمان داریم. بین مراکز صدا و سیما در استان‌ها و مردم ارتباط تنگانگی برقرار است. در عین حال پیامک شبکه هم نظرها و پیشنهادهای مردم را در همین مدت کوتاه به ما منتقل کرده است، اما هنوز به سمت افکارسنجی نرفته‌ایم. ما به دنبال ایجاد باشگاه امور مخاطبان هستیم و می‌خواهیم در همه استان‌ها این باشگاه را راه‌اندازی کنیم که مردم بتوانند با عضویت در این باشگاه‌ها ارتباط بیشتری با ما داشته باشند حتی آثاری را تولید کنند و ما آنها را در شبکه خودشان پخش کنیم. البته راه‌اندازی باشگاه مقداری زمان می‌برد که ما امیدواریم بزودی این باشگاه راه‌اندازی شود و شاهد ارتباطی خوب با مخاطبانمان باشیم.

جدول پخش برنامه‌های شبکه دقیقا مشخص نیست و مخاطب دچار سردرگمی می‌شود. برای حل این مشکل چه راهکاری را مد نظر دارید؟

البته این قضاوت برای قبل از پخش رسمی بود، اما ما در حال حاضر جدول پخش 6 ماهه را آماده کردیم و بر همین اساس هم برنامه‌ها روی آنتن می‌رود. در زمان پخش آزمایشی چون ارسال آثار با تاخیر صورت می‌گرفت خیلی منظم نبود. شما در نظر بگیرید که ما تنها شبکه‌ای هستیم که ریتم بسیار تندی داریم. صرف نظر از سریال و فیلم‌های تلویزیونی، بقیه برنامه‌های ما کمتر از 30 دقیقه است و تمام تلاشمان این بوده که جدول پخش هم متفاوت باشد و مخاطب با دیدن برنامه خسته نشود. مخاطبان در حال حاضر می‌توانند برنامه‌هایی را که مد نظر دارند، انتخاب و تماشا کنند.

مردم چگونه می‌توانند از جدول پخش شبکه شما مطلع شوند؟

در آینده‌ای نزدیک مردم با مراجعه به سایت و هماهنگی‌ای که با روزنامه جام‌جم خواهد شد می‌توانند از جدول پخش شبکه مطلع شوند.

این شبکه تولیدات مراکز را پخش می‌کند. تکرار تولیدات استانی به این شبکه ضربه نمی‌زند؟

در حال حاضر سریال بگو کی هستم یا باجناقلار به زبان آذری برای اولین بار از این شبکه پخش می‌شود. شبکه‌های استانی صدا و سیما تولیداتی را با بودجه مرکز سیمای استان‌ها دارند که همه اینها برای اولین بار از شبکه شما پخش می‌شود و هیچ‌کدام از این آثار تکراری نیست. ما تنها در دوره پخش آزمایشی از مراکز خواستیم تولیداتشان را که سطح کیفی خوبی دارد در اختیارمان بگذارند و ما بتوانیم پخش کنیم تا این‌که تولیدات جدید شبکه‌های استانی آماده شود و در اختیار ما قرار دهند. پس برنامه‌های شبکه شما تکراری نیست. در ضمن یادآوری کنم اگر اثری در یک شبکه استانی تولید و پخش شده که سطح کیفی خوبی دارد و دربرگیرنده عموم مردم است چه اشکالی دارد در یک شبکه ملی و برای عموم مردم پخش شود.

شما مگر می‌توانید اثری را هم با زیرنویس فارسی پخش کنید؟

این تفاوت در شبکه شما وجود دارد که آثار مختلف ترکی، لری، کردی و... را پخش کنیم، اما بیشتر مدنظرمان این است که آثار به گونه‌ای تولید شوند که مخاطب بدون زیرنویس فارسی متوجه داستان فیلم شود و این موضوع را هم به مراکز صدا و سیما در استان‌ها اعلام کردیم، اما برای پخش با زیرنویس مشکلی نداریم.

شبکه شما تولیداتی هم خواهد داشت؟

ما اگر بخواهیم تولید کنیم تولیدمان به شکل سنتی و سابق نیست یعنی شبکه خودش مستقل گروه‌های تولید نخواهد داشت. ما از توان مراکز صدا و سیما در تولیداتمان استفاده می‌کنیم. نیازهایمان را به هنرمندان استانی که توانایی تولید آثار را از نظر سطح کیفی دارند، اعلام می‌کنیم یا شبکه‌های استانی طرح‌های خودشان را می‌آورند و پس از بررسی آن اثر تولید می‌شود.

روند انتخاب آثار مراکز در شبکه شما چگونه است؟

اگرچه تولیدات در واحد ارزیابی مرکز سیمای استان‌ها انجام می‌شود، اما ما در عین حال ارزیابی‌های خودمان را داریم. آثار یا رد می‌شوند یا نیاز به بازسازی دارند یا مورد تایید هستند و پخش می‌شوند. گروه‌های ارزیابی این‌کارها را انجام می‌دهند تا آثار خوبی برای پخش از شبکه شما انتخاب شوند.

ملاک شما برای پخش آثار استانی چیست؟ چون مراکز معمولا برنامه‌هایشان را براساس مسائل بومی یا موضوعات خاص تولید می‌کنند.

سطح کیفی تولیدات و همچنین میزان دربرگیری مخاطب که عمومی باشد برای ما ملاک است. در ضمن مراکز استان‌ها می‌دانند که اگر برنامه صرفا بومی منطقه باشد برایمان نفرستند. نشاط، امید و فرح بخشی راهبرد شبکه است، بنابراین غم و‌اندوه در شبکه ما نخواهد بود. این شبکه بر ترویج روحیه نشاط مردم پایه‌گذاری شده و اثرگذار خواهد بود. معمولا تمام برنامه‌هایی که در شبکه شما پخش می‌شود ملاک‌های لازم را برای پخش دارد. اگر به هر دلیلی برنامه‌ای ملاک پخش نداشته باشد بدون هیچ گونه اغماضی برنامه برگشت داده خواهد شد.

با توجه به این که برنامه‌های مراکز استان‌ها به زبان محلی تولید می‌شود شما زبان معیار و مشخصی در شبکه دارید؟

زبان معیار فارسی است. اعلام کردیم اگر برنامه‌ای هم با زبان محلی تولید می‌شود باید دوبله شود. درست است که ما در حال حاضر سریالی را با زیرنویس فارسی و گویش آذری پخش می‌کنیم، اما مراکز صدا و سیما باید در نظر داشته باشند که این شبکه ملی است و برنامه‌هایش نیز به زبان فارسی پخش می‌شود تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

برخی شبکه‌ها میزان حضورشان بسیار بالاست و برخی هم کم. آیا تقسیم‌بندی و تعریف شده که هر استان باید تا چه اندازه در این شبکه برنامه داشته باشد؟

نه. میزان حضور براساس توانمندی شبکه‌های استانی است. مراکز به هر اندازه که بتوانند آثاری با سطح کیفی خوبی تولید کنند می‌توانند در شبکه برنامه و حضور داشته باشند. ما میزانی برای حضور مشخص نکردیم. تنها ملاکی که داشتیم سطح کیفی و دربرگیری تولیدات است که مخاطب برنامه خوبی را بتواند تماشا کند.

خب اگر به این شکل باشد امکان دارد استانی بسیاری از برنامه‌های شبکه را در اختیار بگیرد و استان‌های دیگر نتوانند حتی یک برنامه در شبکه داشته باشند. برای حل این مشکل چه راهکارهایی مدنظر دارید؟

پهلوان‌زاده: اسامی مختلفی مانند شبکه ایران، شبکه سیمرغ و... مطرح شد چون قرار نبود این شبکه با نام تخصصی یا عدد باشد و مد نظر داشتیم که تفاوت حتی در نامگذاری شبکه هم مشهود باشد. نامی کوتاه و جذاب که همه مردم ایران را نیز در بربگیرد انتخاب شد

ما در همه ساختارها برنامه پخش می‌کنیم. امکان دارد استانی در یک ساختار توانمند و در ساختارهای دیگر کار نکرده باشد. این شبکه محل رقابت شبکه‌های استانی هم محسوب می‌شود. این که بخواهیم به اندازه مساوی به شبکه‌های استانی زمان بدهیم کار جالبی نیست. ما براساس ذائقه مخاطب برنامه‌ها را انتخاب می‌کنیم. اگر مرکزی آثارش کیفیت مطلوب را نداشته باشد نمی‌تواند در شبکه شما حضور داشته باشد. پس باید همه شبکه‌های استانی با بهره‌گیری از همه توانمندی‌هایشان تلاش کنند تا در شبکه شما حضور داشته باشند.

شما معتقدید هنرمندان استانی باید برنامه‌هایی تولید کنند که سطح کیفی خوبی داشته باشد. پس باید برآورد خوبی هم در اختیارشان گذاشت. نمی‌شود از آنها بخواهیم با برآوردهای استانی برنامه‌هایی در سطح عالی و ملی تولید کنند.

مرکز سیمای استان‌ها در حال حاضر برنامه‌هایی را با بودجه‌های خوبی برای تولیدات استانی تصویب می‌کند که بودجه‌های مصوب این برنامه‌ها حتی بیشتر از برنامه‌های مصوب تهرانی است. ضمن این که شبکه شما و معاونت امور استان‌ها هم کمک‌هایی را برای مراکز فعال در نظر خواهند داشت، اما باید مراکز هم مدنظر داشته باشند که سطح کیفی خود را ارتقا دهند و از ظرفیت علاقه‌مند در شهرستان‌ها استفاده کنند تا آنها نیز بتوانند توانایی‌های خودشان را به نمایش بگذارند.

شبکه شما رویکرد سیاسی هم خواهد داشت؟ آیا بخش‌های خبری هم در این شبکه پخش خواهد شد؟

رویکرد شبکه اجتماعی، فرهنگی و هنری و اقتصادی خواهد بود. ما خیلی علاقه‌مند به حضور خبر در شبکه نیستیم، همان طور که مشاهده می‌کنید هیچ بخش خبری در جدول پخش شبکه وجود ندارد.

اما در حال حاضر بسته‌های خبری و گزارشی در شبکه پخش می‌شود.

گزارش‌هایی که در راستای توسعه و پیشرفت و سازندگی در حوزه‌های علمی، اجتماعی و اقتصادی است در مدت زمان‌های کوتاه 6 دقیقه‌ای پخش می‌شود. این کار با لوگوی مشخصی صورت می‌گیرد. این برنامه هم نامش ایران در نگاه شماست که گزارش‌های مختلفی از همه جای ایران در این برنامه توسط گزارشگران صدا و سیمای مراکز تولید می‌شود تا به گونه‌ای پیشرفت‌های مختلف یا موضوعات خاص استان‌ها به اطلاع عموم مردم برسد.

پس این شبکه به صورت مستقل پخش خبر نخواهد‌داشت؟

فعلا نه، مگر این که مخاطب از ما بخواهد. شبکه شما مخاطب محور است و ما براساس نیازهای مخاطبانمان برنامه‌ریزی می‌کنیم.

شما برنامه‌ای برای بخش اطلاع‌رسانی آب و هوا یا وضعیت جاده‌های کشور خواهید داشت؟

ما دنبال طراحی جدیدی هستیم که بتوانیم افق شرعی مراکز، وضعیت آب و هوا و... را اطلاع‌رسانی کنیم. یکی از اهداف شبکه این است که اطلاع‌رسانی در همه حوزه‌ها بخوبی صورت بگیرد. در حال حاضر مسابقه‌ای طراحی کردیم که به مدت 45 ثانیه پخش می‌شود و استان‌ها روی نقشه چیده می‌شوند و دو استان جایشان خالی است که مردم باید پاسخش را بدهند. این مسابقه برای رودخانه‌ها، شهرها، فرهیختگان، مشاهیر، صنایع دستی، سوغاتی‌ها و... اجرا خواهد شد. ما در تلاشیم از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور استفاده کنیم.

صفحه شبکه بسیار شلوغ است و لوگو، معرفی برنامه در حال پخش و زیرنویس‌های متعدد باعث عدم برقراری ارتباط مخاطب با برنامه می‌شود. این روند تا کی ادامه خواهد داشت؟

لوگو که امری طبیعی است و در همه شبکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معرفی برنامه‌ها هم برای این که جا بیفتد که این شبکه همه آثار مراکز را پخش می‌کند در باکس پایین سمت چپ قرار گرفته است. اما امیدواریم در آینده‌ای نزدیک حذف شود.

پس از مدتی ارتباط و معرفی استان‌ها برنامه‌سازان دیگر نمی‌دانند باید چه اثر تاریخی یا مرکز یا غذایی را معرفی کنند. برای حل این مشکل چه خواهید کرد؟

ما در آشپزی غذاهای زیادی داریم که هنوز معرفی نشده‌اند. به طور مثال 222 نوع آش داریم که هر کدام برای خودش رسم و رسومی خاص دارد. حتی غذاهای ایرانی حکمت دارد که تاکنون به آنها هیچ اشاره‌ای نشده‌است . ما آثار تاریخی و دیدنی بسیار بکر و زیادی در کشورمان داریم که هنوز معرفی نشده اند این که ما نمی‌شناسیم یا کار نکردیم دلیلی بر این نیست که وجود ندارند. ما باید از همه قابلیت‌های استان‌ها استفاده کنیم. همه مراکز دیدنی که تاکنون تصویری نشده، معرفی بشوند.

قصد ندارید برنامه‌های پرمخاطب شبکه‌های استانی مانند برنامه زنده‌رود اصفهان را به صورت زنده پخش کنید؟

با حرف شما موافقم. برنامه‌هایی هستند مانند شو بندر بندرعباس که پرمخاطب است، اما ما باید ملاک‌های مردم کشور را در نظر بگیریم نه یک منطقه را. به همین جهت دنبال جذابیت هستیم. اگر برنامه‌ها مورد نیاز مخاطبان باشد قطعا استفاده می‌کنیم. باید تاکید کنم که ما در حال حاضر تله‌فیلم و سریال‌هایی داریم که با بازیگران تهرانی تولید شده‌اند که از این به بعد چنین آثاری را هم پخش نمی‌کنیم.

حتی اگر هنرمندان یا بازیگران آن اثر متولد همان استان تولید اثر باشند؟

اگر به طور مثال حمید فرخ‌نژاد که آبادانی است در اثر استان آبادان یا خوزستان حضور داشته باشد مشکلی نیست، اما اگر در سریال استانی دیگر حضور داشته باشد پخشش از شبکه امکان‌پذیر نیست، چون شبکه شما فضایی برای رقابت شبکه‌های استانی است و باید از هنرمندان بومی استان‌ها در تولیدات استفاده شود. این شبکه ظرفیتی ایجاد کرده تا هنرمندان استانی که توانمند هستند بتوانند توانایی‌های خودشان را به نمایش بگذارند. بسیاری از هنرمندانی که در حال حاضر در تهران هستند همگی از شهرستان‌ها به دلیل این که شبکه ملی را در اختیار نداشتند به تهران آمدند تا بتوانند فعالیت کنند، اما با راه‌اندازی این شبکه هنرمندان استانی می‌توانند با تولید آثار کیفی در استانشان در شبکه ملی حضور داشته باشند.

شما در حوزه برنامه‌های ورزشی هم حضور خواهید داشت؟

بله، البته اولویت برنامه‌های ورزشی شبکه 3 سیماست، اما آنها را که شبکه 3 پوشش نمی‌دهد ما پوشش خواهیم داد. به طور مثال بازی فوتبال صنعت آبادان با پیروزی یا استقلال از شبکه 3 پخش خواهد شد، اما بازی‌های دیگر این تیم یا تیم‌های دیگر استانی که پخش نمی‌شود، سعی می‌کنیم پوشش دهیم.

بسیاری از بازی‌ها همزمان برگزار می‌شود. آیا اولویتی در انتخاب پخش مسابقات ورزشی خواهید داشت؟

ما هم اولویت‌بندی می‌کنیم که مخاطبان بیشتری داشته باشیم. در ضمن این توانایی را داریم تا با برقراری ارتباط همزمان مخاطبانمان را از پخش بازی‌های مختلف مطلع کنیم.

فرشید قره‌لی 
جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
گفت و گو با محمد صادق پهلوان‌زاده، مدير شبکه تلويزيوني شما

عکاس: مهدي دهقان


جام جم

ضرغامي تصريح کرد:

با حضور رئيس جمهور